leziune de demielinizare

leziune de demielinizare

Mesajde mstan » Sâm Aug 14, 2010 9:22 am

Pt Dr Ion.
Buna ziua, am citi mai multe discutii pe internet si as dori sa va cer o parere.

In urma cu un an mi-a aparut o durere in calcaiul drept. Am facut RMN lombar, rezultat protuzii discale L4-L5, L5-S1 fara semne de afectare radiculara. Am facut fizoterapie si am urmat mai multe tratamente cu antiinflamatorii, vitamine B, thiogamma dar fara nici un efect. Dupa aproximativ 4 luni durerea a urcat si spre coapse si sold. Au aparut arsuri si usturimi in muschi si articulatii picioare si maini. Am facut diverse analize la recomandare neurologica si reumatologica ( VSH, PRC, factor reumatoid, boli autoimune, poliartrite ....) si toate rezultatele sunt bune. Intre timp durerile de picioare s-au intensificat. Au aparut dureri in fosa iliaca dreapta, capul femural, muschii de pe coapse, mai ales partea din spate si lombar dreapata, socuri electrice prin coloana, tulburari vedere, dureri ale pielii capului, dureri de cap ... Am reluat fizioterapia, am urmat si tratament de la psihiatru 2 luni, dar din pacate fara rezultat. Neurologul sustine ca nu este o problema neurologica, tratamentul de la psihiatru nu a dat rezultate, reumatologul nu stie ce sa mai faca iar neurochirurgii sustin ca problema nu este de la protuziile discale.
Din pacate starea mea nu s-a imbunatatit, am inceput sa am amorteli si furnicaturi la maini noaptea, un somn foarte superficial, palpitatii, oboseala foarte mare. De aproximativ 10 zile am oprit toate tratamentele (amitriptilina, gabaran, rivotril) pt ca nu consider ca ma ajuta.
Am reluat investigatiile si am facut mai multe analize in urma carora am descoperit o tiroidita autoimuna si anticorpi AMA putin mariti. Neurologii au zis ca poate fi o afectare a amuschilor de cauza autoimuna, dar ca nu se poate afla ce.
Din pacate ma ard muschii din ce in ce mai tare, ma dor articulatiile, coapsele ...si nici un tratament nu este eficace, probabil pt ca nu am un diagnostic si nu se stie ce sa se trateze.
Ieri am facut un RMN cerebral si rezultatul este:
- leziune unica cu hipersemnal discret t2 moderat flair localizata in substanta alba subcortical frontal drept, fara priza de contrast, diam 4 mm, compatibila cu o leziune de demielinizare aparent veche
- discreta atrofie corticala cerebeloasa
- leziuni localizate sinusal frontal stg, diam 20/12.5 si respectiv otic superior drept, diam 9/4.5 mm - aspect tip inflamator cronic pseudo-polipoid.
Pe parcursul acestui an de dureri, datorita unei infectii genitale cu clamydia si un steptococ patogen am urmat de cateva ori un tratament cu augmentin. Am avut senzatia ca sub acest tratament lucrurile se imbunatatesc, dar din pacate nu raman asa.
Intrebarea este daca credeti ca ar putea fi vorba de o infectie care ma doboara incet si sigur sau ce alte investigatii as putea sa mai incerc pentru a obtine un diagnostic?
Scleroza multipla este exclusa?
Multumesc anticipat.
mstan

Re: leziune de demielinizare

Mesajde HBOT » Mar Sep 07, 2010 4:42 pm

Stimate pacient,

Leziunile musculare si articulare descrise se pot incadra in ceea ce se numeste fibromialgie. La ora actuala se cunoaste ca fibromialgia poate fi expresia clinica a unei infectii cu micoplasma. Micoplasmozele, pe langa durerile musculare si articulare stau la baza unor sindroame autoimune, dar pot genera si tulburari grave de imunitate, astfel ca, deseori micoplasmozele coabiteaza cu alte infectii date atat de paraziti intracelulari precum chlamydioza sau toxoplasmoza, cat si alte bacterii.
Chlamydiozele, de regula, afecteaza diferite mucoase lezandu-le si slabindu-le capacitatea de aparare, tipic pentru aceste afectiuni sunt infectii cronice, recidivante cu diferiti germeni.
Asocierea dintre micoplasma si toxoplasma poate duce la afectari grave ale vederii sau la leziuni demielinizante ce pot simula SLA (Scleroza Laterala Amiotrofica) sau SM (Scleroza Multipla).
In general, antibioticele pot imbunatati oarecum situatia generala, pe de o parte, pe de alta parte parazitii intracelulari, in cazul tratamentelor antibiotice neadecvate, pot dezvolta forme chistice, greu de tratat. De aceea, intotdeauna sunt mult mai usor de tratat astfel de infectii daca se aplica schemele recunoscute de la bun inceput, decat daca se bajbaie cu tot felul de antibiotice nespecifice infectiilor respective. Primul lucru pe care vi l-as recomanda este de a va adresa domnului dr. Gogoase Ghervan de la Institutul Clinic Fundeni, Sectia Parazitologie pentru efectuarea unui screening Elisa pentru micoplasma, chlamydia, toxoplasma, eventual borrelia. In functie de rezultatele acestui examen ne putem pronunta in privinta diagnosticelor si conduitei terapeutice. Orice altceva reprezinta numai speculatii si nu au de-a face cu medicina moderna a anilor 2010.

Cu stima,
Dr. ION
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde mstan » Joi Sep 30, 2010 7:04 am

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Este adevarat ca la un moment dat mi s-a spus ca ar putea fi fibromialgie, am primit tratament cu Cymbalta, dar nu am reusit sa iau acest tratament pt ca imi provoca dureri mari de cap.
Am incercat sa il gasesc pe domnul Dr Ghervan de la Fundeni dar fara succes.
Mai sunt alte variante de incercat in Romania? De ex in laboratoaarele Synevo aveti incredere?
In schimb am reusit sa primesc un raspuns de la Dr. Boszic care zice ca ar putea sa ma primeasca in octombrie pt analize. As putea apela la Dr. Boszic sa-mi faca si anlizele recomndate de dumneavoastra?
mstan

Mesajde HBOT » Joi Sep 30, 2010 12:51 pm

Buna ziua stimate pacient,

la Institutul Fundeni, sectia Parazitologie, Dr. Gogoase Ghervan Marian. La noi in receptie, daca doriti, puteti afla si numarul de telefon al d-lui doctor. Synevo sunt laboratoare bune dar nu efectueaza analizele din sange proaspat, ci din sange conservat ceea ce uneori poate constitui o problema in finetea acestor teste. Desigur ca puteti apela la dl. dr. Boszic in privinta borreliozei pentru nuantarea diagnosticului constituie principala adresa din Europa. Pana atunci v-as recomanda efectuarea testului screening la dl. dr. Gogoase (Ghervan).

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mstan » Joi Oct 28, 2010 4:33 pm

Buna ziua,

La recomandarea dumneavoastra am reusit sa ajung la Dl Dr Gogoase pt analize.
Iata rezultatele:
Toxoplasma
IgM 0.648 (valoarea de referinta 0.450)
IgG 0.725 (valoarea de referinta 0.550)
Toxocara
Ig M 0.409 (valoarea de referinta 0.360)
Mycoplasma
IgM 0.827 (valoarea de referinta 0.500)
Borelia
IgM 0.569 (valoarea de referinta 0.500)
IgG 0.631 (valoarea de referinta 0.500)

Ce imi recomandati in continuare. As putea incepe un tratament pentru a reduce durerile?
Ar fi bine sa obtin o programare si la Dl Dr. Boszic pt determinarea "tipului" de Borelia?

Va multumesc.
mstan

Mesajde HBOT » Vin Oct 29, 2010 8:53 am

Stimate domn Stan,

valorile descrise de dl. dr. Gogoase sugereaza, cu o foarte mare siguranta si probabilitate prezenta unei infectii active cu toxoplasma, o specie de micoplasme si o specie de borrelii. Datorita suspiciunii foarte mari de borrelioza TREBUIE NEAPARAT sa cautam sa certificam acest diagnostic. Tratamentul borreliozei este unul foarte complicat (necesita o poliantibioterapie de durata), de asemenea foarte scump si de aceea trebuie sa stim cu exactitate ce facem.

Datorita toxoplasmozei v-as recomanda si un consult neurooftalmologic (Dr. Tatiana Rosca - Spit. Sf. Pantelimon) si hematologic (Dr. Uscatescu - Fundeni) si oricum o programare la dr. Boszik. In plus, v-as recomanda efectuarea unde vreti dvs. a unui frotiu de sange (picatura groasa) pentru a exclude Babesia si Bartonella (coinfectii). Cereti efectuarea frotiului la laborator, dar si efectuarea pozelor digitale ale evaluarii vizuale a hematiilor. Pana elucidam tot acest diagnostic puteti sa incepeti cu schema recomandata de Dr. Gogoase. Aceasta este mult subdozata, dar pentru inceput ne permite o limitare a evolutiei infectiei pana la stabilirea unei scheme complexe. Este important insa, inainte de a incepe schema antibiotica sa luati legatura cu una dintre cele doua dr. (Dr. Rosca sau Dr. Uscatescu) pentru a stabilii doza de Vessel Due pe care trebuie sa o luati in paralel cu antibioterapia.

Pana ajungeti sa terminati antibioticul dat de dr. Gogoase, avem si rezultatele frotiului, hematologia, WB desfasurat si poate si microscopia in camp intunecat de la dr. Boszik, moment in care puteti intra pe o schema complexa de poliantibioterapie si continua tratamentul pana la eradicarea infectiei.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mstan » Vin Oct 29, 2010 3:25 pm

Stimate Domnule Doctor,

Va multumesc mult pentru raspuns.

Am fost la Doamna Doctor Tatiana Rosca, am facut analizele la Fundeni (Dr Uscatescu) pt sindrom SAFL. Doi parametri nu sunt in limita normala si am primit tratament cu 2cpr x2/zi Vessel Due si aceeasi recomandare de a merge la Budapesta. Din pacate i-am scris domnului dr. Boszik si mi-a spus sa revin in a doua saptamana din decembrie pt o programare. Mi se pare foarte tarziu, mai ales ca, din cate am inteles, rezultatul vine in 6 saptamani. Asta ar insemna ca abia peste 3 luni as putea avea un tratament si din pacate ma simt mai rau pe zi ce trece. Aveti vreo alta recomandare? Fara microscopia in camp intunecat nu se poate incepe un tratament?

Va rog sa imi spuneti daca si carceii intestinali fac parte tot din simptome datorate acestor infectii sau ar trebui sa ma investighez separat pt asa ceva. Acesti carcei devin din ce in ce mai suparatori, ma sperie chiar.

Testul WB desfasurat tot Dl Dr Boszik il face sau trebuie sa caut un laborator?
Va rog sa imi spuneti daca aceste infectii sunt transmisibile si daca efectele sunt reversibile (mai ales leziunea de demielenizare).

Va multumesc.
mstan

Mesajde HBOT » Vin Oct 29, 2010 4:33 pm

Stimate domn,

incepeti tratamentul domnului dr. Gogoase, care oricum dureaza o luna si ceva. Catre finalul tratamentului va puteti adresa atat doamnei dr. Tatiana Rosca, cat si noua in vederea unei scheme complexe de antibioterapie, pana la venirea rezultatului de la dr. Boszik. Dupa care, in functie de ce mai gasim sau nu mai gasim, putem nuanta tratamentul si dupa recomadarile domnului dr. Boszik.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde ste » Mie Noi 10, 2010 2:51 pm

doctor rosca
slab profesionist
execrabil om
doctor gogoase, habar n are, analize re[etate de 3 ori la el, de fiecare data diferite
daca ne am duce 500 sa facem elisa la el
toti am avea valri pozitive la ceva
uscatescu, isterica si mincinoasa, nu prescrie nimic cu parafa si data viitoare isi reneaga tratamentul
duce ti va ameni buni la ei
ste

Mesajde mstan » Mie Dec 01, 2010 3:07 pm

Pt Dl Doctor Ion,

Tocmai am terminat tratamentul dat de Dl Dr Gogoase (pt toxoplasma si toxocara).In plus datorita unei vaginite nespecifice am mai facut tratament cu doxiciclina 14 zile (primele 7 zile cate 2/zi, apoi cate 1/zi). Analizele efectuate la Dr Gogoase aratau o infectie cu mycoplasma si s-a presupus ca aceasta ar fi cauza vaginitei. Toate analizele efectuate din secretii genitale au iesit normale (Antigen Neisseria gonorrhoeae, Antigen Chlamydia, Trichomonas vaginalis, Candida, nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena).
Mi-au venit si alte rezultate
Synevo pt Borelia WB : "Mentionam ca in cazul anticorpilor de tip IgM s-a obtinut o banda slab pozitiva pentru antigenul p41 nespecific (B.sensu stricto), fara a se intruni criteriile pentru un rezultat pozitiv."
Bartonella
Nu s-au detectat anticorpi Anti-Bartonella. In cazul in care simptomele clinice sugereaza infectia cu Bartonella se recomanda repetarea testului peste 21 de zile.
Bartonella henselae < 256 - NEGATIV
Bartonella quintana < 256 - NEGATIV
Herpes
Anti-Herpes IgG 1/2, CHEMI-clt, IMMULITE2000 - POZITIV
TPHA - negativ

La Dl Dr Boszik abia in ianuarie voi fi programata pt microscopia in camp intunecat.

Va rog sa imi spuneti ce sa fac in continuare. Trebuie sa repet analizele la Dl Dr Gogoase?
As putea incerca niste sedinte de oxigenare hiperbara?

Va multumesc.
mstan

Următorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI