sinuzita cronica fungala, tinnitus

sinuzita cronica fungala, tinnitus

Mesajde Mihai » Lun Ian 31, 2011 10:48 pm

Buna ziua,

Am 31 de ani si sufar de sinuzita cronica frontala de mai multi ani.
Am luat prednison pentru 6 luni si dupa asta problemele in zona capului s-au inmultit exponential.
Zona din jurul ochilor este inflamata, iar in coltul ochilor am ce se cheama "laba de gasca"
Am avut o operatie ORL pentru deviatie de sept+blocare sinus, dar a reusit doar pe jumatate.
Sufar de tinnitus constant de 3 ani, probabil si pentru ca urmez de 3 ani tratament Marshall.

Intrebarea mea e daca un tratament hiperbaric m-ar ajuta in situatie mea si daca da cam la ce nivel de imbunatatire as putea sa ma astept:
-vindecare fungus ? (e in zona pleoape, sinus frontal)
-vindecare sinuzita ? (in fiecare noapte nasul se infunda si abia pot respira)
-vindecare tinitus?
-refacere/tonifiere a fetei? A ramas putin umflata in urma efectelor prednisonului
-daca sunt suficiente 3-5 sedinte de cate 3 ore sau e nevoie de mai mult.

Daca sinuzita se vindeca, cam ce sanse sunt sa revina ? Nu am polipi, dar deviatia de sept a fost corectata doar in proportie de 50%, aerul cald ma face sa nu pot respira.

Multumesc mult.
Mihai

Re: sinuzita cronica fungala, tinnitus

Mesajde HBOT » Joi Feb 03, 2011 4:39 pm

Stimate pacient,

sinuzitele cronice recidivante, pentru a putea fi tratate, trebuie identificati patogenii implicati, altfel se face o medicina dupa ureche. Daca este vorba despre o sinuzita in care sunt implicate ciuperci, de asemenea si acestea trebuie investigate, micozele anaerobe (actinomicoza, aspergiloza) raspund bine si repede la tratamentul cu oxigen hiperbar (cca. o saptamana de tratament), dar alte micoze se trateaza pe scheme combinate.

De asemenea, sinuzite rezistente pot fi o sugestie de chlamydioze sau micoplasmoze care se caracterizeaza in special prin vasculita, vasculita care sub cortizon sau prednison, poate duce la necroza aseptica, de aceea, inainte sa va faceti ganduri despre sinuzita trebuie sa incepeti cu investigatii ale articulatiilor portante (sold, genunchi).

In astfel de cazuri schemele de tratament sunt complexe si se asociaza antibioterapie de sinteza cu oxigenoterapia hiperbara, numarul de sedinte stabilindu-se in functie de fiecare afectiune in parte, starea imunitatii pacientului, raspunsul la antibioterapie al pacientului etc.

Referitor la intrebarile dvs.:
1. Atat sinuzitele, cat si micozele se trateaza indiferent de originea lor si cu ajutorul oxigenarii hiperbare, dar pe scheme diferite de tratament.
2. Sinuzita, ca orice infectie poate oricand sa reapara, dar mentinerea unei imunitati competente, tratamentele specifice fac ca aceasta infectie sa se rezolve rapid.
3. Tinnitusul cronic raspunde la oxigenoterapie hiperbara, dar necesita tratamente complexe de TRT si multe sedinte de oxigenoterapie hiperbara.
4. "Laba de gasca" nu se trateaza cu oxigen hiperbar, ci cu botox.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI