PARALIZIA CEREBRALA SI TERAPIA HIPERBARA

Re: PARALIZIA CEREBRALA SI TERAPIA HIPERBARA

Mesajde HBOT » Dum Noi 29, 2009 4:38 pm

http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde babette-cristina » Vin Dec 04, 2009 10:13 am

In sfarsit, am reusit sa-mi revin un pic. Trebuie sa spun ca terapia hiperbara presupune un efort din partea insotitorului copilului. Si cand nu exista si un ajutor suplimentar (adica o a treia persoana care sa se ocupe de mancare, aprovizionare, etc...) este destul de greu. Acum sunt la recuperare dupa terapia hiperbara si pt ca nu mai am si grija mancarii, a spalatului, etc, am reusit sa-mi revin si sa observ mai usor efectele terapiei.
Deci dupa 18 sedinte de hiperbara, Vlad se simte bine. Nu vreau sa exagerez cu nimic, dar este o mare schimbare in acest moment si nu o spun eu, o spun cei de aici, din Zalau, personalul medical care s-a ocupat si se ocupa de Vlad. In primul rand, Vlad e mult mai ascultator, mai linistit, mai relaxat.
In al doilea rand, echilibrul lui este mult imbunatatit, merge mult mai des sustinut doar de o manuta . Nu mai tipa, intelege sa faca ceva si executa mult mai calm. Mananca bine si doarme bine. Drept este si ca terapia de recuperare este intensa, iar noi avem grija sa nu-l lasam de loc sa stea degeaba.Nu mai are acea expresie de indiferenta si plictiseala pe care o aborda uneori.
In ceeace priveste crizele epileptice, efectul este de usoara ameliorare a traseelor. Speram sa se mai imbunatateasca si mai mult traseele.
Acum, despre mine!
Efectul asupra mea!
Din pacate eu nu am putut sa fac toate cele 18 sedinte complete! Vlad a fost tare nazdravan, eu m-am luptat mult cu el in barocamera si nu am putut tine masca pe fata tot timpul asa cum trebuia. Atunci am considerat ca e mai important sa faca Vlad terapia completa caci pt el m-am dus acolo. Dar atat cat am facut (10 sedinte complete) au lasat modificari si la mine.
Dupa ce a trecut oboseala acelor zile, pot spune ca am o energie de invidiat! Dar nu numai energia e modificata, ci si puterea mi-a crescut! Si nu in ultimul rand trebuie sa mentionez si echilibrul meu! Cu toata poliomielita de care sufar de .....muuuulti ani, inclusiv o discopatie cam rebela, acum am un echilibru mult mai bun.
babette-cristina

Mesajde nicandra » Vin Dec 04, 2009 12:12 pm

Babette, mulţumim pentru noile informaţii şi sper ca efectul şedinţelor să fie pe termen cât mai lung !Sper din tot sufletul ca eu şi familia mea să putem povesti aici,pe forum , la sfârşitul verii 2010 ,efectele terapiei hiperbare asupra noastră!Numai bine vă doresc!
"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
nicandra

Mesajde babette-cristina » Vin Dec 04, 2009 1:50 pm

Nicandra, eu va doresc din suflet sa povestiti despre terapie la sfarsitul primaverii, si ce povestiti sa fie perfect!
Va tin pumnii!
babette-cristina

Mesajde eve » Sâm Ian 30, 2010 8:25 am

draga nicandra ,
nu pot sa fac altceva decat sa mai pun cu o lingura peste laudele spuse de babette....fetita mea care are E.H.I.P. severa in antecedente si tot palmaresul de complicatii posibile legate de paralizie cerebrala inca si acum dupa 6 luni de la hiperbara mai face progrese...e adevarat ca sunt mici dar in cazul paraliziilor cerebrale sunt un miracol! fetita mea este pe zi ce trece mai atenta...atentia ei este captabila pe perioade tot mai lungi , a disparut o parte din agitatia centrala ,are un control mai bun al capului si a zis exact la o saptamana dupa hiperbara prima data mama ! tre sa ai nervi de otel sa rezisti in barocamera cu ei , mai ales daca nu vor sa priceapa ca nu e un lucru rau ce li se intampla dar merita efortul.....in ceea ce priveste efectele asupra mea nu pot decat sa ma laud in ciuda faptului ca am fost cei mai rebeli pacienti din barocamera si nu am reusit sa fac nici macar o sedinta cum trebuie......eu sufar de cifo-scolioza juvenila , adica din copilarie dobandita si ma trezeam dimineata cu dureri lombare si ale membrelor ingrozitoare inainte de hiperbara , cred ca acum dupa 6 luni pot sa spun cu gura mare ca am uitat de acele dureri!
eve

Anterior

Înapoi la Neurologie