vindecarea necrozei de cap femural

vindecarea necrozei de cap femural

Mesajde raduiosif2 » Vin Sep 07, 2012 1:13 pm

Salut tuturor colegilor de tratament din camera hiperbara, am revenit acum in septembrie cu un mesaj de incurajare pentru toti cei aflati in suferinta si tratament de necroza de cap femural, spunandu-va ca dupa o luna si jumatate de repaos de la cele 35 de sedinte efectuate din mai pana-n 7 iulie, RMN-ul a iesit foarte bine, vindecarea este aproape completa, si sper ca dupa ce o sa mai merg 2 luni cu carjele, in noiembrie sau decembrie cand voi face un nou RMN, voi putea sa-mi cumpar bilete la schi!!! :lol:
Oricum, anul acesta doar 2,3 ture pe zi si alea pe partii albastre. :P
Ce pot sa va spun este sa urmati cu sfintenie sfaturile domnului dr.Ion, ale doamnei Simona, domnisoarei Ana-Maria , ale celorlalti medici si ale personalului din clinica, sunt toti niste oameni deosebiti, profesionisti in meseria asta, dar mai ales cu mare grija si de sufletul pacientilor si de inimile lor.
Tot ceea ce va spun acestia este foarte important, de la tratamentul cu oxigenare hiperbara, la mersul cu carje care descarca de greutate piciorul, la sedintele de inot- (gimnastica a membrului afectat fara incarcare gravitationala pe el), la odihna si repaos, la medicamentatie si alimentatie inclusiv dieta pentru cei mai plinuti sa dea jos kg in plus care atarna pe sistemul osteoarticular ca pietrele de moara, si nu in ultimul rand mesajul lor de optimism, incredere si speranta ca va veti vindeca.
Cu aceste ganduri si impresii am plecat eu de acolo, de la clinica care m-a ajutat sa pot sa reiau activitatea sportiva din nou dupa ce ma voi fi recuperat in totalitate, sa pot sa alerg, sa schiez, sa merg cu bicicleta, si in general sa reiau viata normala pe care o aveam inainte.
Va doresc succes la toti pacientii, nu ezitati sa ma sunati daca vreti informatii suplimentare, Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa va dea sanatate, multumesc mult inca o data intregii echipe de la HBOT Constanta, am sa va laud peste tot unde voi merge, cu drag, radu iosif :)
Radu Iosif, 0723156015
raduiosif2

Re: vindecarea necrozei de cap femural

Mesajde foxi » Vin Sep 07, 2012 9:25 pm

Sunt si eu un pacient al acestei clinici,avand diagnosticul ncf gr.3!Am efectuat 25 de sedinte de oxigenare,sunt in perioada de repaus,urmeaza un rmn si va voi comunica rezultatul!Ceeace pot spune pentru cei care cauta o solutie la acest diagnostic,este faptul ca veti intalni un medic de exceptie in persoana dr.ION,un colectiv de nota 10!Serviciile personalului sunt de nivel occidental,am ramas impresionat de acest colectiv si voi dezvolta subiectul (caracter medici ortopezi cu pretentii) dintr-un centru universitar din tara!Dupa rezultatele obtinute de mine in urma acestui tratament voi cauta sa ajut cat pot de mult acest tip de tratament,prin oxigenterapie,completand eventuale neclaritati ale viitorilor pacienti!Va doresc succese depline in activitate celor de la centru medical si multa sanatate la toti pacientii!
foxi

Mesajde foxi » Dum Aug 25, 2013 1:22 pm

Dupa un an de la terminarea tratamentului...45 sedinte hbo,pe propia piele...apa de ploaie tratamentul,deci fara rezultate,bani aruncati pe fereastra!Am discutat cu 4 colegi de suferinta si toti s-au protezat dupa ce au platit 7-10mii euro,taxa de fraier la dl.dr.Ion!Acesti laudativi....sunt in cardasie cu cei de la Constanta!Poate o sa-i dam chiar in judecata!
foxi

Mesajde Danut » Joi Oct 17, 2013 3:27 pm

Buna ziua tuturor. Am fost diagnosticat in 2009 cu necroza de cap femural de grad 2-3. Bineinteles ca nu am primit decat sfaturi de protezare de la toti medicii ortopezi din Constanta si Bucuresti, sfaturi care semanau mai mult cu o oferta de vanzare decat cu un consult medical. Din fericire am aflat de centrul de HBO din Constanta multumita doamnei doctor Dragan (reumatolog) si dupa cateva intalniri cu dl doctor Ion in care mi s-a explicat situatia, cum functioneaza terapia dar si precautii pe care trebuie sa le iau pe timpul terapiei, am hotarat sa merg pe aceasta cale as putea spune deloc invaziva (cel putin comparativ cu protezarea).
Necroza era intr-un stadiu avansat si riscul major la momentul acela era de prabusire a conturului osos a capului femural. Am inceput sa merg sprijinit pe un baston la sfatului dlui dr Ion si totodata am inceput terapia HBO. 27 de sedinte mai tarziu, la examinarea unui nou RMN s-a observat clar reducerea zonei de necroza si ingrosarea conturului capului femural ( va rog sa imi scuzati exprimarea non-medicala) motiv pentru care nu a mai fost nevoie de baston.
Necroza nu a disparut intr-o luna dupa 27 de sedinte dar pentru momentul respectiv s-a considerat a fi suficient. 2 ani mai tarziu am facut un nou RMN si am constatat impreuna cu dl dr Ion ca diamentrul necrozei scazuse de la 22 de mm in 2009 la 8 mm. Peste inca 2 ani,adica anul acesta, in urma unui nou RMN a reiesit ca necroza disparuse complet. Gandindu-ma retrospectiv la ce ar fi insemnat din punct de vedere financiar dar mai ales anatomic sa fac operatia de protezare nu pot decat sa consider ca am fost extrem de norocos sa fiu unul din primii pacienti ai terapiei HBO si ai dlui dr Ion.
Danut

Înapoi la Ortopedie