borrelioza

Re: borrelioza

Mesajde Eliza » Dum Oct 28, 2012 12:17 pm

Buna ziua
Sunt noua pe acest forum si ingrozita de tot de inseamna Lyme,sotul meu a facut o analiza DFM la Lyme diagnostic rezultatul a fost "spirocheta cu aspect sugestiv pentru Borelia garinii (apux 3-4 microni) aspect sugestiv pentru haemobartonella. din ce am citit pe acest forum inteleg ca si eu sunt purtatoare dar am un baietel de 1 an ce imi sugerati sa ii fac analize,sa urmam tratament..mentionez ca sotul nu are multe simptome adica unele furnicaturi si acum cateva luni o durere mai puternica de cap.va rog ajutati-ma cu un sfat,o interpretare.va multumesc
Eliza

Mesajde cata » Dum Noi 25, 2012 5:53 pm

Am ramase cateva cutii de Artemisinin cumparate din USA.Daca doreste cineva ma poate contacta la: cata_012@yahoo (punct)ro,le dau la acelasi pret din USA(fara taxe vamale si transport)
cata

Mesajde claudiap » Lun Mar 25, 2013 10:30 am

Buna ziua Dl Dr Ion,

multumesc inca o data pentru implicarea pe subiectul legat de investigatiile unei posibile borrelioze, am fost la dvs anul trecut si din fericire sunt linistita pe acest subiect.
Acum am altul, fetita mea de 4 ani este suspecta de o hipoacuzie neurosenzoriala moderata bilaterala (copil prematur cu trament antibiotic sustinut in primele saptamani de viata), o problema greu de acceptat in conditiile in care cele 3 audiograme nu au nicio legatura una cu cealalta. Evident ca trebuie protezata doar daca cineva ma convinge ca are un defect identificat corect, este anormal ca acelasi aparat, acelasi interpret cu acelasi copil sa emita audiograme de la simplu la dublu ca si masuratori.
Rugamintea mea este daca imi puteti recomanda un spital, un dr din Germania, am vazut pe topic-urile dvs ca sunteti destul de conectat pe tratarea de hipoacuzie, e drept din alte cauze.
Va multumesc.

claudiaP
claudiap

Mesajde ioana m » Mie Aug 21, 2013 2:44 pm

Buna ziua! Stimate domnule doctor, vin cu rugmintea de a-mi oferi cateva sfaturi in legatura cu problema mea. Sotul meu, de profesie silvicultor, in varsta de 43 de ani a fost muscat de capuse aproape vara de vara (zona unde lucreaza este foarte infestata cu capuse). La inceputul cestei veri a avut 3 capuse, la scurt interval intre ele. Dupa 3-4 saptamani de la ultima capusa, la locul unde l-a mucat a aparut un eritem (de marimea unui ceas de mana pentru barbati), fara a fi insotit de mancarimi si fara alte simptome, febra, etc. A mers la un dr. infectionist din Tg. Mures si i-a prescris 14 zile doxiciclina 100mg 2x1/zi. i-au recoltat probe pentru anticorpi antiborelia IgM care au iesit pozitiv 16,23. Dupa 10 zile de la terminarea tratamentului a facut testul Western Blot IgM si IgG iesind ambele negative. Va rog din suflet sa-mi spuneti daca trebuie sa mai faca unele analize, sau tratamente, oriunde in tara, pentru a preveni/ trata efectele acestei boli.
Cum putem lua legatura personal cu dv.?
ioana m

Mesajde silva1974 » Joi Aug 22, 2013 8:42 am

Buna ziua,

Gasiti la pagina de contact datele centrelor din Constanta si din Tg. Mures: http://www.medicinahiperbara.ro/contact/
Sanatate multa atat dumneavoastra, cat si sotului
silva1974

borrelioza copil 3 ani

Mesajde alundra » Joi Sep 05, 2013 10:54 pm

Baietelul meu a fost muscat de o capusa dupa spusese pediatrului.Acum 1 luna i-a aparut o pata rosie de marimea unei piersici pe brat.am fost la medic si i-am administrat 14 zile antibiotic iar dupa 1 luna de la intepatura am cerut si i se faca anazilele din sange.
rezultatele sunt:
Borréliose (Borrelia burgdorferi) *
Anticorps IgG < 10 kU/L
Anticorps IgM slab pozitiv
Index 1,3
Concluzie
Profil serologic putin semnificativ, eventual nespecific. de prelevat in 3 - 5sapt daca contextul clinic si épidemiologic evoca o borelioza debutanta.

va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns.ce inseamna acest rezultat,ca a fost infestat?trebuie sa-i mai fac si alte analize?suntem in Franta si nu ma descurc prea bine,nu stiu exact ce sa-i cer medicului.
Va multumesc!
alundra

Anterior

Înapoi la Boli infectioase