Lyme

Re: Lyme

Mesajde HBOT » Joi Iun 21, 2012 1:20 pm

Minoz este romanesc. In rest la orice farmacie in afara tarii exista minociclina produsa de mai multi producatori, atit de 50 cit si de 100 mg. Cu reteta puteti sa o cumparati.
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde Techno » Vin Iun 22, 2012 1:21 pm

Va multumesc. Dintre toate antibioticele pe care le-am luat pana acum, minociclina (minoz) imi da niste stari ciudate, ca o ameteala. Cred ca e de la mino, cu toate ca mai iau si ciprinol. Din a doua zi de tratament au aparut. Sper sa treaca pentru ca nu as micsora doza (300mg/zi).
Techno

Mesajde numaiunaltblog » Vin Iun 22, 2012 2:19 pm

techno, dintre toate tetraciclinele, macrolidele, etc ce se folosesc in borelioza, minociclina patrunde cel mai bine in creier (cam 40% din ce citeam eu intr-un fisier de la augsburg).
de aici si ametelile pe care le avem cu totii mai ales la doize de peste 200-250 mg.
ce-am remarcat eu e ca aceste ameteli vin ca un "flare" la vreo 1-2 ore dupa ce le iei si se diminueaza ca intensitate dupa 3-4 ore....
numaiunaltblog

Mesajde HBOT » Vin Iun 22, 2012 8:41 pm

De aceea daca asa ceva apare, cel mai indicat este fractionarea dozei in 50 mg la 1-2 ore. Acesta este motivul pentru care eu optez pentru variantele de 50 mg in detrimentul celor de 100 mg, chiar daca dozele in final sint catre 4-500 mg.
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde Techno » Mar Iul 24, 2012 11:22 am

Salutam.
Poate stiti despre aceasta companie si demersurile sale. Cred ca nu e singura, dar ei au trimis documente pentru analiza la FDA pentru a putea incepe trial-ul la medicamentul pentru Lyme cronic. Sperante sunt mari insa nici pana azi nu au discutat si nu au primit OK-ul. Ce parere aveti despre astfel de incercari? Se pare ca sunt companii care chiar incearca cate ceva. Reusita se lasa asteptata insa.

http://www.viralgenetics.com/investors/pr_030712.php

http://campother.blogspot.ro/2012/04/vi ... e-for.html
Techno

Mesajde andainm » Mie Oct 24, 2012 12:54 pm

Eu nu pot sa inteleg de ce se prescrie cu atata usurinta minociclina asta. Eu m-am ingrozit cum se plang oamenii bolnavi de lyme de efectele ei. Este o doamna care spunea ca se simte mai rau de cnad ia minocilcina, azitromicina decat cand era fara tratament. Pai care e scopul? sa vindece sau sa te omoare? Ca tratamentul e lung ca nu crapa borelioza..da ficatul ala din tine, stomacul cui i le lasam? este foarte ciudata acest fenomen numait "lyme". Nu ii neg existenta insa stramosii nostrii care umblau cu oile pe camp nu a murit niciunul de lyme. Una se plangea pe forum ca i s-a prescris pna la 400 mg de minociclina. E inuman asa ceva. Este un fenomen repet al naibii de ciudat.
andainm

Mesajde mihaim » Mie Oct 24, 2012 7:27 pm

Uite ca eu m-am indopat cu antibiotice 3 luni si nu am avut nici pe dracu si numai am nici simptome
Afirmatia ta cu stramosii e puerila rau. Aia mureau pe capete dar nu stiau de ce. Asta asa intr-o propozitie scurta ca mi-e lene sa scriu mai mult dar intelegi tu ce am vrut sa zic
mihaim

Mesajde andainm » Vin Noi 09, 2012 3:08 pm

Pai si ti-a crapat bacteria dupa 3 luni?mai rar am citit despre pacienti care s-au indopat ca tine 3 luni si nu au avut nimic. Tratamentul este groaznic de suportat. Ideea e ca am vazut ca dl dr. Ion prescrie direct Minociclina care este unul dintre cele mai puternice nu o ia pe ceva mai slab si pacientii urmeaza tratamentul acasa fara pic de supraveghere medicala. Inafara de obicei medicamentele foarte puternice se administreaza in spital, unde bineinteles se cunoaste terapia adecvata in Lyme nu ca la noi. As si by the way daca iti este lene nu mai scire.
andainm

Mesajde numaiunaltblog » Dum Noi 11, 2012 11:38 pm

anda, mai intereseaza-te despre cum se trateaza "in afara" borelioza si-ai sa vezi ca exista tot aceleasi doua tabere:
majoritatea spitalelor/doctorilor: "borelioza trece in 2 saptamani cu doze mici de antibiotic"
minoritatea: "borrelioza trece cu luni de tratament antibiotic in doze mari, intensive"
asa ca fiecare e liber sa aleaga oricare din cele doua variante dupa cum ii spune inima si dupa cum il taie capu'! :lol:
numaiunaltblog

Mesajde Ami » Mar Ian 29, 2013 9:04 am

Buna ziua dl dr. Ion,

Eu urmez schema de tratament data de dv pentru borelioza, am cam 3 sapt de cand am inceput minociclina iau 2 pastile seara adica 100 mg, azitromicina luni, marti si miercuri si bineinteles vessel due si schema naturista ( curcumina, cats claw, parasite cleanse, etc). Problema este ca ma simt mai slabita ca inainte am ameteli destul de puternice in special dimineata, rigiditate in zona cefei, spasme musculare, pana si la limba si perioade cand imi tremura toti muschii si nu am putere. Bininteles incerc sa beau cat mai multe lichide, ceaiuri, apa pentru detoxifiere. Ce sa fac? ametelile pe care le am acum seamana cu cele pe care le-am avut atunci cand au debutat simptomele bolii in urma cu 1 an. Este posibil sa fie recatie la medicamente? sau este posibil sa fie o scleroza multipla iar antibioticele sa-i faca rau?
Ami

Anterior

Înapoi la FORUM PENTRU MEDICI