Microscopia in cimp intunecat

Re: Microscopia in cimp intunecat

Mesajde HBOT » Vin Iul 06, 2012 12:40 pm

Aceasta analiza la Bioclinica, la fel ca si cea de la Synevo este o ELISA, care la fel ca si cea de la Fundeni, mai mult nu iese pozitiva decit iese pozitiva, la pacienti care colcaie de borrelii. De facut puteti face ce vreti, dar daca vreti cu EXACTITATE sa stiti daca aveti borrelii si ce borrelii aveti in singe trebuie sa faceti o serie de WB-uri complexe si desfasurate pe proteine, fiecare din ele listate exact cu valuarea fiecarei proteine. Asa ne putem da seama despre o posibila infectie cu o specie de borrelia. ORICE ALTCEVA este aiurea.

In general INDIFERENT cum iese aceasta ELISA, adica chiar daca iese POZITIVA si chiar daca iese negativa, diagnosticul in caz de suspiciune se pune pe baza WB-ului. Dar in general in medicina exista protocoale si cum un timpitel acum 20 de ani a zis ELISA, apoi au venit altii care au zis WB, a ramas intii ELISA apoi WB. Cine insa stie medicina legata de borrelii se poate lipsi de aceasta ELISA, pe care daca o faceti INDIFERENT CUM IESE VA TREBUIE SI UN WB, care daca este pozitiv aveti borrelia! Cu toate ca protocoalele ZIC intii ELISA apoi WB!

Legat de WB, acestea sint mai multe si de aceea cel mai bine este sa va adresati unui laborator dedicat, care se ocupa de borrelii, unde preturile sint la fel ca la Synevo sau Bioclinica, dar analizele mult mai complexe si mai apropiate de realitatea romaneasca. De exemplu cei de Lyme Diagnostic au citeva ZECI de WB-uri diferite de la principalii producatori de teste de borrelia din Europa (Euroimun si Mikrogen) pentru principalele specii de borrelii europene!

Cu stima,
dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde steve » Vin Aug 02, 2013 8:12 pm

As dori sa-i intreb si eu pe domnii doctori Ion si Moscu daca la aceasta examinare se pot vedea fungii si mai ales MICOTOXINELE produse de acestia , in special Candida si "produsele" ei ! Citesc acum cartea doctorului Robert Young "miracolul ph" in care el vorbeste de "microscopie in camp intunecat cu contrast de faza " prin care el vede incarcatura sangelui inainte si dupa de inceperea dietei sale ! Este acelasi lucru cu ce faceti dumneavoastra ?
steve

Mesajde Alexandra » Vin Aug 09, 2013 10:53 am

Buna ziua!
Redeschid acest topic, cu o intrebare foarte suparatoare!
De 4 luni starea mea de sanatate se altereaza pe zi ce trece, simtpomele sunt dintre cele mai ciudata, am fost la zeci de medici, toti spunandu-mi ca n-am nimic, incat am ajuns in pragul disperarii.

Acum 3 saptamani am facut testul serologic pentru depistarea anticorpilor anti-Borellia si a iesit negativ.

Cu toate acestea, zilele trecute am facut si testul de microscopie in camp intunecat si a iesit pozitiv pentru Bartonella, indicand, de asemenea si prezenta spirochetelor in sange.

Crezand ca in sfarsit am un raspuns pentru starea aceasta a mea care se inrautateste pe zi ce trece m-am prezentat cu aceste rezultate la Institutul Matei Bals, iar raspunsul medicului de acolo a fost atat: "eu nu recunosc aceasta analiza, din punctul meu de vedere nu ai nimic!"

Am ramas masca...nici nu am mai stiu ce sa zic. Eu abia ma tin pe picioare, am analiza pozitiva in mana si pur si simplu mi se intoarce spatele!
Va cer din suflet o parere, un sfat..nu stiu cui sa ma adresez sau ce sa fac de acum. Stau cu boala asta de 4 luni si nu mai suport!
Alexandra

Mesajde iolandamg » Vin Aug 09, 2013 7:26 pm

Din pacate microscopia, ca singura analiza pozitiva nu este recunoscuta printre infectionistii nostri.
Personal ti-as recomanda efectuarea si a altor analize gen western blott, LTT, CD57.
Daca citesti postarile mele gasesti unde le poti face.
Mai cred ca singura, microscopia nu prea inseamna nimic daca nu e corelata si cu alte analize.
Eu am dus analizele multor prieteni si rude si au iesit toate pozitive. Nu toti au insa simptome si multi chiar sunt ok.
Pe de alta parte,asa cum spunea chiar domnul dr pe aici candva un western blott negativ nu inseamna ca nu ai borrelia. Acesta se poate insa pozitiva dupa ce iti ridici imunitatea si corpul incepe sa produca anticorpi.
Asa ca nu ar strica ceva naturiste de acest gen. Eu am luat echinaceea, cat*s claw , ganoderma , golden seal root , pelin , cistus incanus si multe altele.
Asa ca aveti doua variante: ori incercati sa va pozitivati analizele ca sa ii convingeti pe cei de la Bals pt un tratament de cateva zile ineficient, ori mergeti la unul din medicii care vad aceasta problema mai clar si trateaza majoritatea pacientilor de pe forum.
Multa sanatate!
iolandamg

Mesajde cata » Vin Aug 09, 2013 8:56 pm

Suplimentele pot fi cumparate din SUA de pe iHerb la preturi foarte mici,sunt chiar si de 3-4 ori mai ieftine decat la farmacie(plafar).Periodic se ofera extra discounturi la produse iar pentru comenzi de pana la 89$ si greutate 1814 grame nu se plateste vama si TVA cu conditia sa alegeti la transport Global Priority Mail by DHL care costa doar 4$,coletul va fi livrat prin Posta Romana.Pentru prima comanda este bine sa folositi codul iHerb: ITO899 (sau dati copy-paste) in casuta de la baza cosului de cumparaturi inainte de check-out si aveti extra 10$ reducere la prima comanda ....va puteti alege si un produs gratuit de la freebies.Plata se face online cu o carte de credit.
cata

Anterior

Înapoi la Boli infectioase