borrelioza

Re: borrelioza

Mesajde alex6 » Joi Mai 24, 2012 8:28 am

Va multumesc pentru raspunsul prompt!
Primul set de analize l-am facut la Synevo, repet, de curiozitate, pentru ca nu ma stiu muscata recent de nimic; eu de acestea ma indoiesc; pe buletinul de analize de la ei scrie ca s-au facut prin tehnica ELFA;
ieri am fost la Lyme diagnostic si am facut analize complexe;
intrebarea mea era daca pot sa iau de buna rezultatul de la Synevo, avand in vedere ca infectia este recenta(Igm pozitiv, Igg negativ) fara sa fi gasit pe mine urma de capusa?
O zi buna !
alex6

Mesajde HBOT » Joi Mai 24, 2012 10:02 am

In general igM-ul arata o infectie recenta, fiind urmat de pozitivarea IgG-ului. Asta insa in general. In cazul testelor simple ELISA DESEORI avem reactii incrucisate, in sensul ca o serii de borrelii pozitiveaza anumite teste de alte borrelii, adica de exemplu daca se face un test de borrelia burgdorferii acesta este clar pozitiv in cazul infectiei cu borrelia burgdorferii, dar in cazul prezentei cu alta borrelia apropiata de burgdorferii testul poate deveni borderline sau CIUDAT pozitiv (de ex. IgM-ul pozitiv si IgG-ul negativ). Acestea sint de fapt REACTII FALS POZITIVE, deoarece atunci cind cauti Borrelia burgdorferii te astepti sa gasesti borrelia burgdorferii si nu borrelia afzeli. Cum toate borreliile sint relativ strins inrudite intre ele, unele se mai aseamana in proteine astfel ca ies reactii incrucisate, de aceea cel mai indicat este efectuarea unor teste complexe si interpretarea lor in context clinic (adica in functie de ce simpte pacientul) si epidemiologic (adica in functie de prezenta sau absenta patogenilor prezenti la pacientul in cauza si la cei din jurul lui).

Ca toate acestea sa fie si mai complicate mai exista o problema in borrelioza si anume faptul ca borreliile se inchisteaza si-si schimba proteinele de suprafata, adica sufera o serie de metamorfoze pentru a SCAPA de sistemul imunitar al gazdei. Astfel ca in cadrul infectiei cu borrelia Aceste IgM-uri ba apar ba dispar, desi normal ar fi fost sa se estempoze. Adica prezenta IgG-urilor pozitive alaturi de IgM-uri nu inseamna infectie noua ci tocmai plin proces de metamorfozare.

In cazul Dvs. prezenta IgM-urilor pozitive poate avea dupa parerea mea DOUA semnificatii:
1. fie v-a muscat altceva decit o capusa, putatoare de borrelii: de ex. un tintar si astfel dezvoltati IgM-uri
2. fie este o reactie fals pozitiva sau incrucisata, adica aveti o alta specie de borrelia care pozitiveaza IgM-ul fara sa influenteze IgG-ul la specia cautata.

Cu stima,
dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde alex6 » Joi Mai 24, 2012 10:16 am

Va multumesc din suflet!
va caut cu siguranta dupa ce ies rezultatele de la Lymediagnostic!
inca nu stiu nimic de medicina hiperbara, o sa incerc sa ma documentez mai mult! as avea nevoie de la dumneavoastra de o incurajare ca se poate scapa de borelioza prin aceasta metoda :)
Toate cele bune!
alex6

Mesajde alex6 » Joi Mai 24, 2012 10:32 am

Acum incep sa inteleg ce se intampla; este mai mult ca sigur valabila varianta a doua din ceea ce mi-ati explicat; manifestari neurologice ciudate am avut de foarte mult timp, parestezii pe partea stanga, etc; am facut doua RMN-uri cerebrale si cervicale care au aratat perfect normal, dar niciun mare neurolog la care am fost nu m-a trimis sa fac aceste analize; toti mi-au zis ca de la oboseala si stres patesc asta; in sfarsit....
alex6

Mesajde alex6 » Mar Iun 12, 2012 7:41 am

Buna ziua!
va transmit mai jos rezultatele de la Lymediagnostic, pentru a ma ajuta cu o prima interpretare:
,,prezenta anticorpilor antiborelia Igg senso lato la intensitate mare demonstreaza existenta infectiei in antecedente, fara insa a reprezenta un martor al vindecarii; Wb Rn-at Igg in ansamblu testul este negativ, dar se evidentiaza prezenta unei proteine cu specificitate inalta pentru B garinii (p41) celelalte proteine avand activitate redusa; rezultatele se coroboreaza cu examenul direct (DFM) care evidentiaza prezenta spirochetelor cu morfologie clasica pt borelia garinii, afzelii asociate cu haemobartonella; se recomanda interpretarea rezulatelor in context clinic''
Flagelin Borelia garinii (p41) intensitate 57 +
antihuman- Igg 104+
control(CO) 122+
rezultat :euroline borelia igg negativ
alex6

Mesajde HBOT » Vin Iun 15, 2012 12:21 am

Ce descrieti este un RN-AT, test care se face la sp. Boli Infectioase Cluj sau Lyme Dg, in varianta IgG.

Acest test este NEGATIV, dar ridica suspiciunea unei borrelioza, deoarece in RN-AT acest flagelin, p41 de garini, este o proteina ULTRASPECIFICA, care nu apare in treponeme sau leptospire, astfel ca foarte probabil spirochetele vazute pe DFM chiar borrelii pot fi.
De asemenea acest test are inclus si o ELISA recombinata, adica acel human IgG intens pozitiv (peste 100 unitati), care de asemenea sugereaza o borrelioza.
Acum un WB negativ, NU INSEAMNA ca WB-ul este negativ, deoarece exista multe WB-uri, fiecare in parte exprimind altceva. In functie de microscopie, benzile iesite pozitiv pina acum, simptomatica un medic cu EXPERIENTA in borrelioza, care a mai tratat cazuri de borrelioza de regula va poate orienta catre un test sau altul pentru a avea acea dovada medicolegala ca aveti aceasta infectie.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde aditzu » Joi Sep 06, 2012 1:16 pm

In atentia D-lui Dr. Ion

Buna ziua d-le Doctor,

Sunt din Bucuresti, sunt insarcinata in 8 luni (34 saptamani), pe data de 06.07.2012 am fost muscata de o capusa (26 saptamani de sarcina), una foarte mica si pe care am exras-o singura cu penseta. Mentionez ca la locul respectiv nu a aparut nici un eritem, insa la 5 cm de locul muscaturii am avut cateva zile (vrea 5) o mica roseata cat o unghie, ca o urticarie, dar care s-a diminuat si a disparut treptat fara alte simptome ulterioare.
Am fost in ziua muscaturii la Instit. Bals si mi-au recomandat amoxicilina 500 mg/8 ore timp de 2 saptamani. Am facut acest tratament si la o luna de la muscatura mi-am facut analizele pentru Borrelia, respectiv Serologie Borrelia Synevo cu urmatoarele rezultate: IgM pozitiv 0,46 (valorile normale <0.2 si intre 0.2 si 0.32 echivoc) si IgG valoare 0.
Am facut si Western Blot de confirmare cu rezultat pozitiv tot pentru IgM cu o banda slab pozitiva pentru antigenul OSpC(B sensu stricto), o banda pozitiva pentru antigenu p41 nespectifica (B sensu stricto) o banda pozitiva pentru antigenul OsPC (B aftzelii) o banda pozitiva pentru antigenul OsPC (B garinii), o banda pozitiva pentru antigenul OsPC (B spielmanii). In cazul anticorpilor IgG o singura banda pozitiva pentru antigenul p41 nespecific (B sensu stricto), fara a avea un rezultat pozitiv. Am refacut analiza de anticorpi dupa alte 2 saptamani si la Institutul Cantacuzino, metoda ELISA si rezultatul a fost tot pozitiv pentru IgM respectiv 1,94 ( cu valori normale 0-1) si IgG negativ (calitativ si cantitativ negativ 0,22 (cu valori normale 0-1). Astept si rezultatele testului de confirmare Western Blot tot de la Cantacuzino.
Sunt ingrozita de rezultatele obtinute, am fost la mai multi medici infectionisti aici in Bucuresti si toti mi-au zis ca anticorpii prezenti de tip IgM raman in sage o perioada indelungata si ca tratamentul facut cu amoxicilina sigur a eradicat infectia, pentru ca a fost facut imediat dupa muscatura.
Nu inteleg insa de ce la Western Blot apar atatea benzi pozitive pt borrelii, ca si cum capusa aceea ar fi fost infectata cu toate tipurile respective.
De asemenea, nu stiu daca mai trebuie tratament antibiotic pentru aceste rezultate, avand in vedere ca sunt insarcinata si imi este foarte teama ca beblusul sa nu fie infectat si el cu aceste borrelii. Un medic infectionist de la Bals m-a sfatuit sa mai repet cura cu amoxicilina tip de 3 saptamani pentru linistea mea, mentionand insa ca nu considera a fi necesara.
Avand in vedere experienta dumneavoastra in domeniu, considerati ca la aceste valori ale anticorpilor este vorba de boala sau doar de anticorpi formati ca urmare a muscaturii. Considerati ca tratamentul urmat imediat dupa muscatura a fost suficient cat sa distruga bacteriile de Borrelia? Ar trebui sa repet tratamentul cu amoxicilina pentru inca 3 saptamani?
Daca totusi am contactat boala si tratamentul nu a fost sufiecient este posibil sa o aiba si viitorul copil? Cum as putea sa testez copilul si cat de repede ar trebui sa intervin cu un eventul tratament pentru bebelus ca sa previn agravarea bolii?

Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,
Adriana V.
aditzu

Mesajde HBOT » Joi Sep 06, 2012 9:11 pm

Stimata Doamna,

WB-ul facut confirma o infectie cu borrelia, mai mult prezenta OsPC-urilor pozitive de Bbss, garini, spielmani si afzeli constituie o dovada de certitudine a prezentei fiecarui patogen, mai mult chiar sinteti unul dintre putinele cazuri de pacient confirmat cu Borrelia spielmani (ce apartine grupului Lyme).

Daca aceasta ginganie era infectata cu toate aceste spirochete, sau doar cu unele este greu de spus, DAR WB-ul facut cam asta ar sugera. De ar fi insa asa!

WB-ul facut de Dvs., cel de la Synevo, in Germania, se datoreaza faptului ca v-ati adresat unui spital de Boli Infectioase care pe linga ca nu dispune de un laborator propriu (asta nu este o tragedie ca nici noi in Constanta nu dispunem de asa ceva), nu dispune nici de un protocol clar care sa spuna ce-i de facut intr-un caz sau altul. Acest WB este unul GENERAL, adica de screening, care contine O SINGURA PROTEINA DE SPIELMANII. Un WB de Borrelia spielmanii, contine 16 proteine din aceasta specie si este mult mai sensibil, decit acest recomblot al Mikrogenului pe care l-ati facut. La fel WB-ul individual de afzeli contine 17 proteine, cel de garini 16 iar cel de Bbss 19, atit in forma IgG cit si in forma IgM.

CONFUZIA apare nu din IgM care aste clar pozitiv si chiar pe o multime de specii, ci din IgG care APARENT este negativ, DAR NEGATIV pe un recomblot, care contine foarte putine proteine din multe specii, astfel ca nu stim daca nu cumva un IgG individual de afzeli, garini, Bbss su spielmani NU CUMVA ar fi pozitiv.

DACA cumva unul din aceste teste iese pozitiv, atunci acea specie nu ati luat-o de la aceasta capusa, ci i-ati dat-o la aceasta intilnire. Celelalte specii putind fi noi dobindite.

Legat de tratament NU STIU SI NU DETIN DATE care sa confirma ca la un pacient care nu are borrelii in cazul unei infectii acute 2 sau 3 saptamani de amoxi ar ajunge. Cel mai simplu puteti afla daca ati face o microscopie (DFM). Aceasta poate indica daca aveti spirochete in singe. DACA aceasta iese pozitiva este putin probabil ca acestea sa fi aparut in singe asa de repede de la muscatura, ADICA acele spirochete care ies la DFM le aveati INAINTE de muscatura. DACA iese negativa, atunci in citeva luni vom afla daca tratamentul pe care l-ati efectuat a avut sau nu succes, repetind acest DFM.

Daca DFM-ul iese pozitiv pe o specie sau alta, ATUNCI trebuie RAPID sa faceti IgG-urile pe specia respectiva, care daca ies pozitive CONFIRMA o infectie cronica, veche. La fel si SOTUL, la ce iesiti pozitiv ar trebui verificat. Ca ideea este putin probabil sa iasa pozitiv la speciile luate de putina vreme, DAR daca o specie sau alta o aveti de mai multa vreme atunci iese foarte probabil pozitiv.

LEGAT de povestirea Dvs.:
1. Eritemul! Eu sustin o parere CONTRARA parerii general acceptata in medicina, conform careia acest ERITEM de fapt nu indica o infectare CI O REINFECTARE, adica la un pacient care are deja anticorpi, daca da de borrelia, pentru ca o stie face eritem. DACA da de borrelia dupa muscatura dar nu are anticorpi, atunci nu face eritem. Ma rog, acum conteaza prea putin ce cred eu, deoarece eu NU SINT IMPLICAT IN TRATAMENTUL borreliozei acute sau asimptomatice.
2. Parerea mea despre Bals este ca in materie de borrelioza au realizat ca ar trebui sa mai citeasca. De aici si pina la experienta clinica va mai dura citiva ani buni!
3. Intii antibiotic la plezneala SUGEREAZA si o medicina facuta la plezneala. Este foarte posibil ca dupa o tura de antibiotic CHIAR sa apara IgM-urile modificate, pe o infectie cronica cu borrelia. Borrelia este o maestra a camuflajului in organismul uman, astfel ca deseori aceasta traieste in pacientul parazitat ani fara ca sistemul imuitar sa o simpta. De aceea in cazul infectiilor cronice vechi avem deseori negativari CHIAR SI ALE IgG-urilor. Asa cum infectionistii v-au explicat acesti anticorpi raman o vreme: IgM-urile apar in citeva saptamani si diapar in citeva luni bune, iar IgG-urile apar cam dupa 6 luni si uneori dispar in ani sau de loc. Astfel ca este posibil ca INSASI cura de antibiotice SI NICI DE CUM muscatura de capuse sa fi POZITIVAT aceste IgM-uri. TEORETIC NU ESTE EXCLUS! Practic trebuie vazut care supozitie ramane valabila. Partea proasta este ca acest DFM, desi folosit in leptospire si sifilis (rude apropiate ale borreliei) in borrelioza nu este agreata ca metoda standard, astfel ca desi aceasta investigatie da o multime de informati, VA FI GREU sa probati existenta borreliei cu DFM-ul si toti medici sa accepte acest lucru.
Recomandarea pe care eu o fac legat de borrelioza este intii de a face testele de confirmare specifice (in special IgG-urile) iar daca acestea ies pozitive cel mai bine este sa va feriti de antibiotic cum puteti, pentru ca altfel este GREU! Desigur asta doar daca nu aveti simptomatica. Daca boala s-a declansat insa cel mai bine este sa va adresati intr-un centru care MACAR a mai avut citeva cazuri de borrelioza cronica in observatie, deoarece in aceasta afectiune protocoale unanim acceptate nu exista si experienta clinica este extrem de importanta. Mai mult borrelia spielmani este o forma de borrelioza care GENEREAZA PROBLEME SEVERE CARDIACE si care necesita un tratament antibiotic APARTE si care in general raspunde greu (in forma cronica) la antibiotice (tetracicline). NU STIU daca un prim tratament antibiotic ca cel facut are sau nu eficienta in cazul spielmani, dar daca este vorba de o infectie cronica, cam orice antibiotic folositi strica ritmul cardiac, cu o multime de probleme de tratament. Experienta mea clinica este redusa in cazurile acute, deoarece nu am astfel de pacienti (nici timp de asa ceva), astfel ca referirile pe care le pot face, bazate pe o experienta clinica, se refera la borrelioza cronica si in special la cea MANIFESTA.
4. Daca aveti DEJA spirochete in singe, vizibile pe DFM, atunci mai toti din jurul Dvs. au deja spirochete in singe si bebelusul foarte probabil ca va avea aceste spirochete in singe. Acum faptul ca ati contactat spirochetele NU INSEAMNA ca ati contactat vre-o boala, ci doar ca sinteti purtatoare asimptomatica de cel putin patru specii de borrelii, care asteapta sa fie confirmate prin teste ultraspecifice, pentru a vedea cu exactitate daca apar confirmari.
5. Faptul ca bebelusul se naste cu borrelii eu nu consider o catastrofa, chiar cred ca rar in Romania se nasc copii fara borrelii. Ar fi simplu de cautat, numai ca nimeni nu prea se infige sa testeze de exemplu toti copii din ianuarie de borrelioza pentru a sti cu exactitate si exclude speculatiile. Acum legat de acesta, faptul ca se naste cu borrelii nu inseamna ca va si face o boala, deoarece el preia de la Dvs. o multime de anticorpi, iar borrelia nu este o superbacterie ucigasa, ci una care mai degraba paraziteaza, ceea ce o face greu de eradicat, dar si destul de INOFENSIVA, atita vreme cit nu o sgindariti.

Daca insa vreti sa o eradicati, atunci cel mai bine este sa luati masuri ca ati eradicat-o, cu siguranta si nu doar crezind ca poate ati scapat, deoarece altfel este greu de trait cu aceste spirochete, dupa ce le-ati vrut raul. In general in cazul unei borrelioze cronice ORI CE ACTIUNE antibiotica, daca nu este energica, sustinuta, in doze mari si continua, combinata cu antiparazitare si antibiotice specifice coinfectiilor, MAI MULT RAU FACE, deoarece omorind din spirochete, acestea se inchisteaza, patrund intracelular si intratisular, unde sint greu de combatut, deoarece este enorm mai greu de realizat concentrati mari de antibiotic, decit in singe. De asemenea omorint citeva sistemul imunitar al pacientului incepe sa "le vada", adica le ia urma imunologica, care poate declansa o MULTITUDINE DE AFECTIUNI AUTOIMUNE, una mai cumplita ca cealalta sau mai greu de tratat, INDEPENDENT de prezenta spirochetelor.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde aditzu » Vin Sep 07, 2012 8:34 am

Stimate domnule Dr. Ion,

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt si detaliat. M-a ajutat sa-mi clarific anumite intrebari. O sa incerc sa fac o microscopie pe camp intunecat, ma gandeam sa apelez la Lyme Diagnostic dar nu stiu cat de multa experineta au in domeniu. Am inteles ca e foarte important in procesul acesta de indentificare a borreliilor la microscop sa existe o experienta mare in spate deoarece se pot confunda usor cu altfel de spirochete care exista in corpul uman.
In ceea ce priveste analiza detaliata a IgG-urilor pentru tipurile de borrelii identificate la WB, acestea pot fi facute oriunde, la orice laborator, fiind ulterioare WB-ului?

Toate cele bune,

Adriana V.
aditzu

Mesajde dia » Dum Oct 21, 2012 10:22 am

Stimate domnule dr. Ion,
Am mai postat cate ceva despre cazul meu pe forumul pentru pacienti. Va scriu acum pentru ca am citit mai sus afirmatia dvs. ca borrelia nu e o bacterie superucigasa si ca e mai rau daca o zgandarim si nu putem duce tratamentul pana la capat. Am mare nevoie de parerea dvs. in cazul meu, o persoana de o anume varsta si cu boli asociate ca PVM prin ruptura de cordaj de gr. III, insuficienta mitrala moderata, trombocitemie esentiala, trombofilie, am incercat in 3 randuri sa incep un tratament impotriva bolii lyme, 12 zile de doxiciclina, dupa care a aparut o usoara rectoragie si m-am oprit, la doua saptamani dupa aceasta am reinceput cu 7 zile de cefort, doar 2g/zi, si deja dupa a doua zi de cefort am avut o rectoragie importanta, cele 7 zile au fost un chin, cu multe manifestari chiar ingrijoratoare si mi s-a oprit tratamentul, apoi am incercat o spitalizare la Tg. Mures si am avut rectoragie dupa doar o testare la cefort (nu sunt alergica), deci iar m-am oprit. Am borrelioza, e confirmata si prin microscopie in camp intunecat, cred ca Muresul are o legatura cu dl. dr. Moscu, "spirochete foarte, foarte frecvente. prezenta gema..." Acum urmeaza o colonoscopie pt. a vedea cauza rectoragiilor, eu am constatat ca ele se declansau la antibiotic, dar apoi au mai reaparut, rar si mai putin importante si in lipsa acestuia. V-as ruga mult sa-mi raspundeti daca zilele de incercare esuata de tratament credeti ca mi-au "zgandarit" mai rau borreliile, daca considerati ca ar trebui sa las in pace tratamentul borreliozei, dat fiind ce mi s-a intamplat pana acum. D-na dr. infectionist de la Mures considera ca nu voi rezista la antibiotice mai dure si spunea ca atunci cand ma voi stabiliza cu rectoragiile si voi vedea cauza lor as putea incerca, sub supraveghere hematologica, o luna de amoxicilina. Dar inteleg din postarile dvs. ca asta oricum nu ar fi suficient si ca ar putea face mai mult rau decat bine. Mentionez ca am vazut la Mures tratamente de 3-4 luni cu antibiotice puternice si cu rezultate foarte bune, dar in cazul meu se pare ca nu as rezista la asa ceva. Deci in esenta intrebarea mea este daca sa mai incerc vreun tratament sau sa las lucrurile asa cum sunt din acest punct de vedere.
Va multumesc mult!
dia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Boli infectioase