Lyme

Re: Lyme

Mesajde a.moscu » Joi Feb 09, 2012 4:35 pm

Domnule Mihai ,
Eu m-am amuzat de exprimarea domnului doctor ,cu referire la "nestiinta " neurologului. Sa nu va suparati , nu am fost ironica la adresa dumneavoastra . Eu sunt exasperata de explicatiile astea fara logica pe care le aud venind, taman din partea celor care ar trebui sa fie cei mai instruiti.
Va doresc multa sanatate si cum am mai scris , va trebuie multa rabdare in tratament.

De exemplu la urmatoarea fraza :

"Cel mai bine ar fi sa-i recomandati acestui doctor sa scrie o carte despre Scleroza Multipla a pacientilor cu neuroborrelioza! Ar fi ceva nou si nescris inca! "

a domnului doctor , iarasi nu pot sa ma abtin. :lol: :lol: :lol:
a.moscu

Mesajde mihaim » Vin Feb 10, 2012 7:28 am

Astazi o sa vin cu probele de sange la dumneavoastra asa cum am stabilit ieri :) . O sa vin si cu un coleg care e diagnosticat cu SM si ar vrea sa-si faca si el.
V-as fi foarte recunoascator daca ati putea sa-mi dati rezultatele pana vineri deoarece atunci am consult la dna Rosca si sigur o sa am nevoie de ele. Mi-e frica ca daca nu il am saptamana viitoare nu poate sa-mi dea o schema de tratament si iarasi mai astept o saptamana sa am un consult.Deja stau cu simptomele de 4 saptamani si mi-e frica sa nu ma raman cu sechele :(. Daca e cazul, platesc suplimentar efortul dumneavoastra.
mihaim

Mesajde vetx » Dum Apr 01, 2012 5:34 pm

va salut domnilor dr, sa incep propria poveste,,,sunt medic veterinar, maramures, de 3 saptamani ma confrunt cu urmatoarele simptome, initial furnicaturi in buricele degetelot si o parestezie subtila la palma dreapta, acum simptomele sunt la maini si la picioare, stare de oboseala si usoara stare de confuzie,, alataieri am facut rmn la cluj la hiperdia, concluzie..leziune demienilizanta 23/12 mm nespecifiva...rugam control rmn in timp...
ma si gandesc ca maine dr neurolog va zice ca am sm...eu mai degraba ma gandesc la zoonoza,,desi capusa nu tin minte sa fi gasit pe corp, dar in mod sigur intepTURI DE TANTARTI , TAUNI si alte insecte au fost,,,suynt medic de teren, ferme,,etc
va rog din suflet sa ma ghidati sa stiu cum sa incep investigatiile pentru a nu pierde timpul aiurea...astept urgent un raspuns!..multumesc!
vetx

Mesajde HBOT » Sâm Apr 07, 2012 6:53 am

V-am scris raspuns aici:

http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... 120&st=270

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde a.moscu » Sâm Apr 28, 2012 6:52 am

a.moscu

Mesajde Techno » Lun Iun 04, 2012 8:22 am

Pun si aici stdiul Evei Sapi despre cateva antibiotice. Pe langa efectele excelente ale tinidazolului se pare ca Tigeciclina (Tygacil) e foarte buna, insa se administreaza IV, un dezavantaj. Sunt curios daca a abordat cineva tratamentul cu aceasta si cat de greu ar fi un astfel de tratament. Nu sunt medic, nu stiu sa evaluez ce cantitate de antibiotic e necesara pentru un tratament in Lyme. In prospect scrie 100mg urmat de 50mg la 12 ore.

http://www.dovepress.com/articles.php?article_id=7341 Se poate descarca intreg studiul in format .pdf.

Se pare ca exista si ceva riscuri:

http://www.farmablu.ro/medicina/risc-de ... ina--01872
Techno

Mesajde HBOT » Vin Iun 08, 2012 9:21 pm

Techno,
nu este nici o arta sa tratezi borrelioza cu tienam si avelox, numai ca doza zilnica depaseste 700 RON! La fel se pot folosi si glicilciclinile, CHIAR SINT CONVINS CA AR AJUTA, dar daca ne uitam la costurile folosirii unor astfel de antibiotice, probabil ca aplicarea hiperbarei n-ar mai fi considerata un lux ci o alternativa ieftina. In plus probabil ca nu veti gasi medici responsabili care sa va prescrie asa ceva, acesta fiind considerat antibiotic de rezerva in MRSA si multe nosocomiale (polirezistenti). Desigur ca Eva Sapi stie multe legate de microbiologia, pe care o stapineste foarte bine, dar legat de clinica, acest lucru ar trebui lasat clinicienilor chiar daca constata ca un produs sau altul in vitro ar merge sau nu mai bine, in vivo apar mai multe probleme printre care prima este de a darima raportul eficienta cost al minociclinei. ORI ca sa ne putem macar gindi ca la o varianta de lucru la un antibiotic de citeva SUTE de ori mai scump, acesta trebuie sa fie macar de citeva sute de ori mai eficient. UPS!

De altfel, amploare, tratamentul borreliozei a luat in Germania in timpul in care GRAMUL de ceftriaxona produs atunci doar de la La Roche (Rocephin), costa 35 de Euro, folosite fiind 4 grame pe zi. Adica tratamentul borreliozei costa comparativ cu interferonul in SM.

Si sa tratezi borrelia cu ceftriaxona si azitromicina pe termen lung, precum BCA inca o face, nu necesita prea multa indeminare, singura problema pe care o ai fiind faptul ca in Romania probabil ca n-ai gasi decit putin pacienti care sa poata sa-si permita un astfel de tratament citeva luni bune!

Pentru ca tratamentul borreliozei sa fie acceptat de casele de asigurare acesta trebuie sa fie sustenabil, ALTFEL degeaba stii sa tratezi borrelia daca aproape nimeni nu-si permite!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde Techno » Joi Iun 21, 2012 10:43 am

Multumesc.
Intrebare: Minoz-ul romanesc e mai "slab", mai "prost' decat alte tipuri de minociclina de afara, la acelasi gramaj? Dumneavoastra fiind medici sigur stiti mai multe si poate ne si spuneti. Multzam.
Techno

Mesajde HBOT » Joi Iun 21, 2012 11:11 am

Nu este adevarat ca am stii mai mult! Si oricum nici un producator nu cred ca ar spune daca ar umbla la reteta. Acest lucru ar constitui o infractiune grava!

In general se afirma ca preparatele originale ar fi "mai" eficiente, desi sint mult mai scumpe. Personal nu cred ca este adevarat si cred ca mai degraba este o impresie ca un preparat romanesc este mai slab decit un preparat nemtesc! Eu cred ca sint povesti legate de faptul ca generika sint mult mai ieftine deoarece au mai putina substanta activa. Generika sint mult mai ieftine DEOARECE nu dau SPAGA la doctori, ministere, politicieni si merg pe valul creat de preparatele originale, cind acestea isi pierd patentul, adica pe spaga data de acestea. Oricum si minociclina de la ratiopharm este tot generika. EU imi aduc aminte ca ciprinolul, care acum este 30 de bani/tableta, spitalele germane pe vremea cind Bayer-ul avea patentul la ciprobay, dadeau 3-4 euro pe tableta. La fel si cu aveloxul: acum costa doza zilnica citeva sute de roni. Cind isi va pierde patentul probabil citiva Roni. Sau rocephinul: acum vre-o 10 ani costa 34 de Euro gramul, acum 20 de Roni si este in cadere libera, chiar am auzit de la un manager ca spitalele il pot procura cu preturi de 5 Ron gramul. Ori acum 15 ani cine perfuza rocephin incasa cam 10 euro pe gram (in Germania)! Acum singurul lucru la care poti "tinji" este un pix!

Eu nu recomand minoz pentru simplu fapt ca nu exista decit sub forma de 100 mg. si deseori se merge pe fractii de 50 mg (care sint mai usor de suportat daca se iau decalat decit fractiile de 100). Dar daca cineva are 2-2-3 minociclina poate fara probleme sa ia 1-1-2 minoz (eventual alternind cu o zi de 1-1-1), cred ca eficienta este identica.
0040241511022
HBOT

Mesajde Techno » Joi Iun 21, 2012 1:01 pm

Multumesc, ce variante alternative se gasesc in Romania la Minoz?
Techno

AnteriorUrmătorul

Înapoi la FORUM PENTRU MEDICI