Microscopia in cimp intunecat

Re: Microscopia in cimp intunecat

Mesajde HBOT » Joi Sep 29, 2011 5:33 pm

@Florina
v-am raspuns aici:
viewtopic.php?f=25&t=42&start=40

@a.moscu

D-na. Doctor Moscu NIH-ul desigur ca aduce in prim plan tot ce inseamna actual in medicina, dar nu in medicina ROMANA, ramasa undeva prin anii 70, iar asta asa cu indulgenta, ci in medicina occidentala. Imi amintesc ca acum vre-o trei saptamani eram in Cluj intr-o emisiune in direct pe TVR Cluj si discutam despre borrelii si borrelioza cind a fost invitat un medic infectionist de la un spital din Cluj, care a incercat sa explice, asa cam ce credea D-sa despre borrelioza! D-sa traieste cu IMPRESIA COMPLET ERONATA ca aceste spirochete sint atit de rare in singe incit nici macar n-au cum sa se se dea prin transfuzii sau intepaturi! Se pare insa ca sint atit de dese, incit pot fi filmate si circulind prin capilare, ESTE ADEVARAT ca daca si dispui de technica necesara.

ADEVARUL este ca pentru o lama de microscopie, atit eu cit si Dvs., folosim citeva (putine) MICROGRAME de singe. Acum asi dori sa explic ceva medicilor infectionisti romani care citesc aceste rinduri sa realizeze cam despre ce infectie discutam noi pe acest forum: un microgram este a mia parte dintr-un gram, care gram este cam a mia parte dintr-un litru de singe, in conditiile in care pacientii umani au citiva litri buni de singe si o cantitate de citeva ori mai mare de lichid interstitial. Cum borreliile pot trece din singe in interstitii si intracelular, daca ar avea o distributie uniforma atunci statistic ar trebui in singe sa avem o populatie cam de 5% a borreliilor dintr-un organism parazitat. Pe lama de microscopie a pacientului cu borrelii, adica pe aproximativ a 5.000.000 parte din singele acestuia, reprezentativ pentru 5% din populatia acestuia de borrelii, vedem uneorii MII de spirochete, chiar la unii pacienti cite una-doua spirochete la fiecare eritrocit! Este adevarat ca sint si cazuri unde aceste spirochete sint extrem de rare, dar daca pacientul are borrelii tot apar citeva pe o lama. De aceea am convingerea ca o buna parte din donatorii de singe, deoarece nu se testeaza la borrelii, doneaza singe cu borrelii cu tot! De altfel deseori, din rudele pacientilor cu borrelioza simptomatica, am intilnit pacienti cu borrelioza sigur pozitivi care donau singe!

DEFINITIV borrelioza se transmite prin transfuzii de singe sau prin preparate biologice ce au punct de plecare singe de om sau animal infestat si netestat! Iar aceste filmulete demonstreaza, inca o data daca era nevoie, cam cum circula aceste spirochete prin capilare.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde c.moscu » Joi Oct 27, 2011 6:13 pm

Am reusit sa coloram spirochetele !!! 8-)

Maine postez imaginile.
c.moscu

Mesajde HBOT » Joi Oct 27, 2011 7:46 pm

FELICITARI!!!!!!
Asta este intr-adevar ceva FANTASTIC! Poate asa vor intelege si colegii mei cum sta treaba cu spirochetele!
0040241511022
HBOT

Mesajde a.moscu » Vin Oct 28, 2011 7:05 am

Timpul necesar efectuarii coloratiei este lung (6 ore) , si pentru fiecare proba de sange trebuie intinse multe lame . Examinarea tuturor frotiurilor la microscop mareste considerabil timpul de lucru. Partea interesanta este ca s-ar putea stabili specia spirochetei ( afzeli sau garini ) pe baza " amplitudinii "si"frecventei " spirelor .

Testul de coloratie se numeste : Spiro Kit si l-am cumparat de la Remed Lab .
a.moscu

Mesajde HBOT » Vin Oct 28, 2011 8:05 am

Adica, printr-un test DIRECT putem identifica specia, ceea ce este deosebit de important.
0040241511022
HBOT

Mesajde a.moscu » Sâm Oct 29, 2011 1:16 pm

Nu suntem foarte multumiti de calitatea imaginii ...
http://imageshack.us/photo/my-images/707/dscn8424.jpg/
a.moscu

Mesajde a.moscu » Dum Oct 30, 2011 12:14 pm

Un articol medical , in care se specifica clar ca :

Totodata, daca simptomele pe care le aveti zugravesc un tablou de Lyme, dar testele de laborator sunt negative (Western Blot si testul Elisa, care NU evidentiaza in mod direct bacteria in sange, ci masoara numai nivelul anticorpilor IgM si IgG anti-Borrelia), inseamna ca aveti o forma de Lyme seronegativ (dintr-un motiv oarecare sistemul imunitar nu produce suficienti / sau deloc anticorpi; bacteria este reperata in mod deficitar de sistemul imunitar). Numai DFM (Darkfield Microscopy - microscopie pe camp intunecat) poate indica cu precizie de 100% existenta bacteriei in sange sau LCR.

Restul articolului il puteti citi aici :
http://www.medicpentrutine.ro/-Borrelio ... d-331.html

Are ca referinte biografice , lucrari ale medicilor romani .
a.moscu

Mesajde cazika » Dum Mar 04, 2012 10:43 pm

buna ziua
doresc sa intreb (in special pe dl.doctor ION din Constanta) daca in cazul existentei boreliozei veche (de peste 8 ani) cu afectare articulara destul de serioasa este recomandabila (relevanta) analiza Borrelia burgdorferi ADN din lichid articular comparativ cu analizele :
Borrelia IgG, IgM in LCR/ser
Borrelia-Anticorpi IgG, IgM (Westernblot)
Borrelia burgdorferi-serologie
mentionez ca sunt din Brasov si am gasit posibila realizarea acestor analize (foarte costisitoare) prin Synevo
multumesc
cazika

Mesajde HBOT » Sâm Mar 10, 2012 6:17 pm

Buna seara,

analiza pentru Borrelia burgdorferii ss, chiar si sub forma de PCR din lichidul articular NU ESTE RELEVANTA, decit daca aveti o artroborrelioza cu specia burgdorferii ss, ceea ce pentru regiunea brasovului ar fi improbabil. La fel si celelalte analize, cu exceptia Westernblot, pot fi utile daca ar apare sau s-ar suspiciona o infectie cu borrelia burgdorferii ss. Probabil aveti o infectie cu Borrelia afzeli sau una combinata cu garini, situatie in care toate analizele pe care le veti face pentru burgdorferii ies negative, pentru simplul fapt ca nu ar avea cum sa iasa pozitive.

E ca si cum ati avea hepatita C, dar v-ati cauta de hepatita A,B sau ce litera vreti, atita vreme cit nu faceti analize pentru hepatita C nu iese nimic!

Westernblot-ul de la Synevo este unul complex, cu multe proteine, dar din pacate este efectuat in Germania, astfel ca pina ajunge serul Dvs de la Brasov in Bucuresti si de acolo in Germania, foarte probabil anticorpi antiborrelia vor scadea in titru sau vor disparea, astfel ca si aceasta analiza este lipsita de relevanta prin simplul fapt ca ar trebui efectuata din ser proaspat.

Analiza efectuata din lichid articular, la fel ca si cea efectuata din LCR sint deosebit de utile pentru cercetare, dar pentru un pacient nu au nici o relevanta. De ce spun asta? Desigur ca daca se evidentiaza borrelii imunologic si direct in singele Dvs. poate veni oricine si afirma ca poate nu acestea sint cauza distrugerilor articulare. Ca sa nu intram in polemici interminabile atunci se poate efectua o analiza a lichidului articular (la pacientii cu afectari articulare grave) sau a LCR-ului (la pacientii cu afectari neuronale grave) iar pozitivarea acestor probe poate constitui o dovada a cauzei suferintei articulare, respectiv neurologice.

De ce spun ca totusi este initil! Deoarece aceste spirochete INDIFERENT daca genereaza leziuni articulare sau cerebrale ORICUM sint in singe si peste tot, adica daca le gasim in singe le vom gasi si in lichid articular, respectiv LCR.

Pentru Dvs. insa este util sa stiti:
1. Daca aveti sau nu borrelioza, iar acest lucru se face cel mai bine cu analize extrem de nespecifice, dar complexe.
Acest lucru inseamna de a folosi chituri ELISA cit mai "recombinate" cu putinta. Adica sa aiba antigene cit mai comune diferitelor specii de borrelia, cum este IgG RNAT-ul care se foloseste de catre Infectioase Cluj sau de Lyme Diagnostic.
2. Daca aceasta iees pozitiva, atunci trebuie sa vedeti in ce directie se indreapta, adica: este vorba de garini, afzeli, burgdorferii, alta sau mai multe la un loc, apoi se alege un chit concludent calat pe particularitatile infectiei Dvs., de exemplu IgG afzeli sau IgG garini sau altul, pentru identificarea speciei.
3. O data stiuta specia apoi se verifica cu microscopia in cimp intunecat sau cu PCR, daca rezultatele "bat"
4. APOI puteti face ce vreti, in sensul de a recolta lichid articular sau LCR si proaspat recoltat puteti face aceste analize: WB, microscopii sau PCR. Acest lucru il puteti face la Lyme Diagnostic, care fac microscopii in cimp intunecat din singe, LCR sau lichid articular, dar si analize imunologice (RNAT sau WB) din singe, LCR sau lichid articular.

Posibilitatea de a efectua aceste analize prin Synevo este o abureala!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde cazika » Joi Iul 05, 2012 7:06 pm

multumesc pentru raspuns
avand in vedere dificultatea deplasarii la Cluj/Bucuresti in repetate randuri pentru efectuarea tuturor pasilor pe care mi i-ati comunicat va intreb daca schimba cu ceva posibilitatea realizarii acestei analize : http://www.bioclinica.ro/index.php?sect ... pe=1&id=48
(in vederea obtinerii unui raspuns cert de genul este sau nu artrita determinata de infectia cu borrelia) la Bioclinica Brasov (orasul de domiciliu), analiza de care nu stiam ca exista in momentul in care va adresasem prima data intrebarile legate de acest subiect
nu stiu daca este o analiza disponibila mai nou sau exista si nu stiam eu de ea (in sensul ca acopera Borrelia burgdorferi sensu strictu, B. afzelii si B. garinii)
multumesc anticipat
cazika

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Boli infectioase