anevrism

anevrism

Mesajde mi. » Dum Iun 26, 2011 7:47 pm

Buna seara,
Mama mea a fost operata acum 3 luni de anevrism cerebral de artera comunicanta stanga. In urma operatiei a fost diagnosticata cu hemiplagie deapta si afazie mixta. In momentul de fata face kinetoterapie si piciorul drept a inceput sa-l miste, dar mana nu o misca, iar de vorbit, nu vorbeste deloc.
As dori sa stiu daca tratamentul hiperbar ar putea ajuta-o sa se recupereze.
mi.

Re: anevrism

Mesajde HBOT » Dum Iun 26, 2011 8:51 pm

Este greu de spus in ce masura recuperarea dupa interventiile neurochirurgicale poate beneficia de aportul oxigenarii hiperbare. In general insa atit in TBI (traumatismele cerebrale) cit si in PTSD sau inparaliziile cerebrale datorate hipoxiile cerebrale din AVC, IUGR sau la nastere, rezultatele kinetoterapiei si ale logopediei se inbunatatesc ca urmare acestei terapii, prin efectul anabolic si angioneogenetic al acesteia. Desi terapia hiperbara stimuleaza cresterea masiva a numarului de celule stem circulante, CD34+, se pare ca nu acesta este mecanismul de actiune al terapiei in paraliziile cerebrale, ci simpla combatre a microangiopatiei reziduale hipoxiei activeaza zone neuronale neafectate in preluarea functiilor pierdute, eficientizind terapiile asociate recuperarii paraliziilor cerebrale.

Cu stima,
dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la Neurologie