Anosmia

Anosmia

Mesajde gabriella » Dum Ian 02, 2011 6:10 pm

Buna ziua.Am 37 ani ,am fost diagnosticata cu Meningiom gigant bifrontal si am fost operata cu succes in 13. 01. 2010.Anosmia se instalase inainte cu doi ani de operatie,fara alte simptome orl.Medicul neurochirurg mi-a explicat ca acesta a fost primul simptom la aparitia meningiomului.Dupa operatie mirosul nu mi-a revenit.As vrea sa incerc terapia din centrul HBO.Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez si ce documente legate de problema mea va sunt necesare.Va multumesc.
gabriella

Re: Anosmia

Mesajde HBOT » Joi Feb 03, 2011 4:18 pm

Stimata doamna,

pentru a face o terapie de oxigenare hiperbara, in afara de actele medicale referitoare la afectiunea dvs. nu avem nevoie de nici un fel de act, terapia nefiind subventionata de CAS, nu putem face nici o documentatie. Pentru noi este foarte important sa aduceti actele medicale in format digital, respectiv RMN-urile, CT-urile, RX-urile etc. pentru a le putea interpreta prin intermediul programelor noastre de operare, astfel ca avem nevoie de CD-urile cu informatiile respective.

Referitor la afectiunea dvs. imi este greu sa ma exprim, dar cred ca nu va putem ajuta prin aceasta terapie sa va recapatati mirosul. In cazul unor inflamatii cu afectarea nervului olfactiv (sau oricarui nerv), exista posibilitatea ca functionalitatea acestora sa revina la normal chiar si dupa un timp lung de disfunctionalitati. In cazul unor interventii chirurgicale insa, se ridica suspiciunea unei lezari intra-operative. Daca cumva, in cazul dvs., neurochirurgul banuieste sau chiar are convingerea ca avem de-a face cu o leziune traumatica/ chirurgicala a nervului respectiv, atunci cu siguranta ca oxigenoterapia hiperbara nu are cum sa va ajute.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la ORL