Fractura de tibie

Re: Fractura de tibie

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Mie Ian 13, 2010 7:32 pm

Buna seara,
Revin cu informatii pentru toti care cauta informatii pentru tibie si peroneu. Astazi 13.01.2010 am fost in vizita la servici. Biroul meu se afla la etajul 1. Deobicei cand mergeam in vizita, eram un chin pentru sotul meu, care ma cara in spate. Astazi sub supraveghere am reusit sa urc pana la etajul 1 tinandu-ma de bara de inox, intr-o pozitie foarte ciudata. Putin inclinata pe spate. Foarte ciudat. Dar m-am bucurat foarte mult pentru cea am relizat singura. La coborare, m-am tinut de bratul sotului meu cu mana dreapta iar cu mana stanga de bara. Dupa o plimbare la servici, dupa de mi-am vizitat colegi care m-au ajutat cand am fost operata in birourile lor, dupa ce am coborat treptele de la etajul 1, am fost foarte multumita de mine.
Ce nu inteleg este manifestarea durerii sub rotula dupa ce am facut efort.
Asta ar fi prima lamurire pe care o astept, iar cea de-a doua, ar fi - ce se intampla noapte, cand piciorul este relaxat si simt sub tija montata pe tibie o rezistenta pe o suprafata de 25 cm, pana la ligamentul gleznei, langa maleoane.[/b]
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Dum Ian 31, 2010 11:01 pm

Buna seara,
revin cu informatii legate de progresele pe care le inregistrez si cu care ma mandresc. Prin informatiile mele imi doresc sa fie persoane dornice sa-ma copieze, adica sa foloseasca in interes propriu si chiar sa creeze miscari pe care le foloseasca alte persoane. Deoarece atunci cand esti pacient, limbajul folosit de medici este mult mai elevat decat nivelul de pregatire al pacientilor. In momentul in care intelegi ceea ce intampla cu organismul, atunci si raspunsul acestuia este pe masura asteptarilor. Am batut putin campii. Gata revin!
Am fost de pe data de 13.01.2010 poate un pacient indisciplinat si neascultator. Cand toata lumea vroia sa stea in casa la caldura sa nu iasa la zapada. S-a gasit Luminita sa iasa afara sa mearga prin zapada. De trei sapatamani am o gramada de treaba. Dimineata dupa ce iau masa am program de antrenament, care consta in mers pe trotuar cu foarte multa grija sa nu patesc ceva. Daca mergi cu cadrul cu grija, chiar daca este zapada si ghiata si il pui intr-o pozitie buna atunci nu se poate intampla nimic. In aceste trei saptamani musculatura mea s-a fortificat. Am inceput sa merg prin casa si cu carje axitare si cu carje la brate. Laba piciorului stang am inceput sa o misc si in apa, dar si in repaus.
Acum o saptamana dl dr. Enescu - medicul sef al serviciului ortopedie Constanta s-a trezit cu mine in vizita la policlinica, pentru a-mi spune cand incep recuperarea medicala. M-am bucurat pentru ca dl. dr. spune ca sunt operata doar 3 luni si eu ma misc mult mai bine. D-na dr. Cocos de la recuperare mi-a taiat putin elanul pentru ca am o pareza SPE (mai pe intelesul tuturor, nu voi putea merge foarte curand).
Sunt fosta sportiva si s-a declansat o intreaga lupta pentru obtinerea unei medalii sau a unei victorii.
Eu cred ca voi reusi sa calc pe piciorul bolnav, il voi simti si ma voi antrena cat pot de mult pentru a obtine ceea ce imi doresc.
Recuperare nu am inceput-o inca pentru ca la Constanta policlinica are sala de kineoterapie inchisa din cauza lucrarilor la calorifere. Pe data de 11.01.2010 cand am fost la control dl dr. mi-a spus ca in 2 saptamani voi merge cu bastonul.
Cine s-a pacalit?
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Lun Feb 01, 2010 3:55 pm

Buna seara,
Nu a trecut prea mult timp decand am scris ultima oara.
Ieri ma intrebam cine s-a pacalit.
Astazi am aflat. Eu m-am pacalit. Pentru ca dl.dr. Enescu a avut dreptate. Astazi datorita si vointei mele, am folosit o carja insoarsa invers pe post de baston. Adica nu am prins carja de antebrat, ci pe post de baston la piciorul opus celui lovit si bolnav. Mi-am impus zilnic sa fac miscare atat afara, cat si in casa. Sotul meu se pricepe sa faca treaba in casa, sa faca mancare, sa repare orice in casa, iar eu nu am decat sa-ma refac. Nu toata lumea este norocoasa ca mine. Dumnezeu, sotul meu, parintii mei si fetita mea sunt cei care m-au incurajat si ma incurajeaza sa-ma refac, sa-ma pot intoarce la serviciu.
Bucurati-va si voi, daca reusiti sa mergeti.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Mar Feb 23, 2010 8:05 pm

Buna seara,
Sambata 20.02.2010 la patru luni de la operatia la picior am plans de fericire pentru reusita mea. Am crezut ca nu voi reusi sa merg curand, dar s-a intamplat pentru ca muncesc sa-mi recapat forta. Inconstienta am resit sa merg fara sprijin. Cand m-am prins mi-am strigat si fata si sotul sa-ne bucuram impreuna de realizarea mea. Tot ce am realizat pana acum am realizat datorita dl dr. Enescu, dl. dr. Ion, d-na Simona, a sotului meu, a fetitei mele si a parintilor mei. Toata lumea a fost alaturi de mine.
Multumes tuturor.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Joi Sep 30, 2010 7:20 pm

Buna seara,
Am scris deja impresiile mele pe partea de neurochirurgie pentru ca merg de 3 luni la servici.
Optimismul, jocul si glumele reprezinta metoda cea mai buna de a trece peste suferinta.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA-MARIA » Vin Mar 18, 2011 6:26 pm

Buna seara,
Astazi am incheiat o noua etapa in recuperarea inceputa in luna octombrie 2009.
Marti 15.03.2011, m-am internat pentru a scoate placuta cu suruburi, de la tibie, ar fi trebuit sa-ma oprereze dl. dr. Enescu tot marti, dar eu ca un pacient "ascultator", am gresit deoarece am interpretat gresit cerintele dl. anestezist. Acesta mi-a spus sa numai manac din seara precedenta si sa beau apa. Asa am facut nu am mai mancat, dar am baut apa, pentru a nu se deshidrata organismul. De luni 14.03.2011, pana marti 15.03.2011 am baut 2 l, cu toate ca organismul meu nu este invatat sa bea atata apa, pe care am eliminat-o, dar pentru ca nu mancasem m-a luat durerea de cap. M-am plimbat pana la automatul de cafea pentru a lua un ceai, cand m-am intalnit cu dl Brodchin, pe care l-am intrebat daca pot bea un ceai si mi-a spus ca nu, nici macar apa. Afland ca am baut apa mi-a spus ca nu-ma anesteziaza, amanand operatia pentru miercuri. A doua zi miercuri dl. profesor Lupescu, dl. dr. Enescu, dl.dr Brodchin ma intrebau daca am baut apa. Am fost ascultatoare de la 8 seara nu am mai mancat nu am mai baut. Miercuri au fost 5 - 6 operatii, extactiile de materiale sunt lasate la sfarsit pentru ca sunt mai "usoare". Totul s-a desfasurat normal cu anestezie generala, de care am beneficiat ca urmare a hematoamelor pe care le-am avut la cap, dar dl anestezist ar fi preferat o anestezie locala. La anestezia locala colaborarea cu pacientul este mai buna fiind constient, dar daca te misti dupa rahie, poti ramane cu durere de cap. La anestezia generala pot interveni complicatii in ceea ce priveste inima. M-am trezit din operatie la 3 ore dupa aceasta, auzeam tot ce se intampla in jurul meu, dar nu puteam deschide ochii. Pe la ora 5 am reusit, imi era foame. Dupa anestezie poti bea foarte putina apa si un iaurt si putina paine foarte putina. Am avut interdictie la mancat mult pentru a nu vomita. Se pun perfuzii pana se elimina din organism anestezia. Este bine sa ai cu tine la operatie plosca si un pampars. A doua zi de la operatie ai voie sa cobori din pat cu ajutorul cadrului, dar te sprijini usor pe picior. Eu am ajuns la toaleta, apoi am cerut si o cafea. Ca medicament am avut Cefort si anticoagutant. Mi-a fost administrat la 12 ore. Dupa amiaza am mers cu cadrul circa 100 m. si mi-am pus gheata peste operatie. Operatia a fost facuta pe taietura veche exact cat este placa de mare, poate cu 1 cm mai mare. Ca durere este suportabila, mai zvagneste uneori, dar este totusi o taietura. Ce a fost greu a trecut. Acum urmeaza recuperarea. "Mersul pe jos face piciorul frumos!". Am fost fericita ca informatiile mele legate de fracura de tibie au fost citite si de alte persoane cu care m-am intilnit la spital si care le-au folosit pentru recuperare. Doresc tuturor celor care sufera o operatie sau se afla in spital Putere de lupta, pentru ca medicii si cei din jurul nostru fac tot ce pot, dar si noi cei bolnavi trebuie sa luptam cu boala. Sanatate si minte!
TRIFU LUMINITA-MARIA

Anterior

Înapoi la Ortopedie