decontare

decontare

Mesajde aillig » Sâm Aug 14, 2010 12:18 pm

buna ziua ,as vrea sa stiu daca tratamentul pentru necroza cap femural se deconteaza prin casa de asigurari.multumesc
aillig

Re: decontare

Mesajde HBOT » Joi Aug 26, 2010 4:25 pm

Stimata doamna,

din pacate nici una dintre indicatiile medicinei hiperbare nu este decontata de Casa de Asigurari de Sanatate. In schimb, au existat pacienti care au incercat decontarea terapiei de oxigenare hiperbara la asiguratorul privat.

Cu stima,

HBO TEAM
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde aillig » Joi Aug 26, 2010 6:43 pm

multumesc de informatie.stiti cumva,au reusit decontarea?
aillig

Mesajde HBOT » Vin Aug 27, 2010 6:35 am

Nu stim sa va spunem concret daca au reusit sau nu, insa am incercat sa punem la dispozitie toate documentele necesare, inclusiv scrisori sau referate medicale care sa ateste necesitatea efectuarii terapiei.

Cu stima,

HBO TEAM
0040241511022
HBOT

Mesajde aillig » Sâm Aug 28, 2010 10:26 pm

multumesc pentru raspuns.am trimis prin posta asa cum mi-a sugerat d-ra ana-maria radiografiile sotului meu.sper sa mai existe o sansa!
aillig

Mesajde HBOT » Joi Sep 02, 2010 7:39 pm

Stimata Doamna,

Romania, desi este membra a UE, incalca grav standarde si protocoale europene legate de medicina. Nu numai necroza aseptica nu este decontata in Romania de casa de asigurare ci indicatii de urgenta, precum intoxicatia cu monoxid de carbon sau embolia gazoasa, situatii in care fara hiperbara SE MOARE. Problema este ca nu numai oamenii de rind mor, ci si politicieni, iar cind ii va lovi atunci CU SIGURANTA ca NU ii voi trata! Cu toate acestea Ministerul Sanatatii nici macar nu a gasit de cuviinta sa se sinchiseasca in a raspunde memoriilor noastre referituare la luarea in normativ a terapiei hiperbare. Probabil ca asteapta sa ma rog de ei, oricum SPAGA de la mine NU VOR VEDEA!
Daca vor lua sau nu aceasta terapie in normativ, daca o vor subventiona sau nu imi este greu sa spun, cert este ca personal nu mai intreprind NIMIC in acest sens, DAR cu siguranta ca oficialitatile si personalitatile romane vor beneficia de hiperbara afara si nu in tara! Iar asta numai daca vor supravietui sa ajunga!

Situatia insa in ROMANIA este un pic mai altfel, iar eu ca cetatean german, tare imi este teama ca atunci cind oficialii romani vor realiza cam in ce situatie jalnica se afla, nu voi mai fi dispus in a negocia cu ei!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Înapoi la Decontarea de catre sistemele de asigurari