CRANIOPLASTIE LA CONSTANTA

CRANIOPLASTIE LA CONSTANTA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Mie Mar 31, 2010 7:37 pm

Buna seara,
Nu am mai avut activitate de circa 1 luna de zile deoarece am fost iarasi la spital.
Probabil va intrebati ce am patit. Cei care au citit pana acuma ce am scris si ce informatii am impastasit, am facut-o si in scopul de a incuraja toate persoanele care au suferit un politraumatism cranian si cauta sa inteleaga prin ceea ce trec.
Astfel la inceput medicii fac tot ce pot pentru a nu deceda pacientul. Dumnezeu este cel care decide daca ne-am indeplinit misiunea in acest plan astral si daca suntem pregatiti sa mergem mai departe sau sa ramanem aici. Viata vesnica este tot ce ne dorim de fapt, dar moartea face parte din acest plan astral.
Unele persoane decedeaza, deci trec in alt plan astral, in urma lor raman copii, care sunt cei mai afectati, apoi sotul/sotia si rudele care la inceput, chipurile, il pling pe defunct, dupa care incep sa se certe pe averea lasata de defunct.
Deoarece am trecut pe langa moarte, pentru ca asa a vrut Dumnezeu si medicii, am inceput sa-ma gandesc cum pot sa-i ajut pe cei care au trecut dupa mine prin ceea ce am trecut si eu. Informatia este un lucru de care avem nevoie toti.
De curand mi s-a facut o cranioplastie, adica in loc de osul craniului pierdut in accident, mi s-a facut un implant, adica o placuta de titan cu suruburi. Placuta de titan avea dimensiunea de 12x12 cm, iar suruburile de 2 mm in numar de 8. Operatia a durat 2 ore si jumatate. Am fost anesteziata total. M-am trezit la reanimare la 2 ore de la incheierea operatiei si am stat de vorba pe diverse teme cu d-soara dr. Terzi, doctorita care m-a anesteziat. Nu mi-am inchipuit niciodata ca dupa o astfel de operatie atat de grea, organismul sa-si revina asa de repede. Cand te tai la un deget, dureaza pana se opreste sangerarea si se vindeca rana. Eu am suferit o cranioplastie si dupa 4 ore de la operatie am mers la toaleta singura, fara carje. Dupa 5 zile dl. dr. Davidescu mi-a scos primele 12 fire din cele 24. Inainte de a-mi scoate firele dl. dr. Davidescu m-a strans in brate, fiind la fel de fericit ca si mine, parintii mei, copilul meu si sotul meu. M-a strans in brate, pentru ca dumnealui este parintele meu adoptiv si in calitate de tata are grija de copilul lui si se bucura de realizarile copilului. Organismul meu ne-a facut pe toti fericiti. A acceptat implantul.
TRIFU LUMINITA MARIA

Re: CRANIOPLASTIE LA CONSTANTA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Mie Mar 31, 2010 7:55 pm

P1030524_1.JPG
;
P1030554_2.JPG
;
P1030565_3.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Sâm Apr 17, 2010 9:46 pm

Buna seara,
Am avut alte preocupari in ultimul timp. Am inceput sa-mi reactualizez informatiile legate de pregatirea mea profesionala, deoarece lipsa indelungata de la servici necesita acest lucru. Pe data de 01.07.2010 ma voi intoarce la servici. Oricum abia astept!
Saptamana viitoare pe 22.04.2010, am o luna de la iesirea din spital. Trebuie sa-ma consulte dl.dr.Davidescu. Eu cred ca totul este perfect. Parul creste a ajuns la cca 1 cm. Ma simt foarte bine d.p.d.v. medical nu am nici o suferinta.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde TRIFU LUMINITA MARIA » Sâm Apr 17, 2010 10:05 pm

15.04.2010 Eu si DNA CORNELIA IONESCU, d-na care se ocupa de recuperarea mea si careia ii multumesc din suflet!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
TRIFU LUMINITA MARIA

Mesajde nicandra » Dum Apr 18, 2010 8:06 am

Viaţa este o luptă continuă iar tu,Luminiţa, ai dovedit că eşti o adevărată învingătoare! Felicitări!
"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
nicandra

Mesajde TRIFU LUMINITA-MARIA » Dum Mai 30, 2010 2:10 pm

Buna ziua,
Revin astazi 30.05.2010, cu multumiri pentru incurajarea ta. Nu am mai intrat de mult pe site, deoarece am avut laptopul virusat. Recuperarea mea a decurs foarte bine la picior. Mai bine decat sunt acuma nu cred ca se poate. In momentul de fata carjele le folosesc in ideea de-a ma proteja singura deoarece oamenii sunt preocupati de diverse lucruri si merg pe strada fara sa fie atenti. Nu sunt atenti nici la masinile care circula pe strada, deci nu iti poti dori sa te protejeze pe tine cel care ai o infirmitate.
Dupa operatia la picior, cand voi scapa de materialele de osteosinteza, voi reusi noi performante in imbunatatirea mersului. Pana atunci sanatate, optimism si succes in recuperare tuturor celor care isi doresc cu adevarat sa lupte cu boala.
Luminita Trifu
TRIFU LUMINITA-MARIA

Mesajde lumi37 » Joi Sep 30, 2010 6:57 pm

Buna seara,

Revin astazi 30.09.2010, dupa o perioada foarte lunga de lipsa. De trei zile sunt in concediu de odihna, nu medical, am inceput serviciul duApa 273 de zile de concediu medical si am dreptul la concediul de odihna. Pe 24.09.2010 am implinit un an din noua viata.
La servici totul este la inceput greu de suportat, pentru ca toata lumea incearca sa-te protejeze. Este bine sa ai o discutie si cu sefa si cu colegele sau colegi, pentru ca lumea nu stie cum sa-te abordeze. Eu cred ca am rezolvat problemele.
Urez tuturor celor care citesc ce scriu eu, tratarea problemelor cu foarte mult optimism si abordarea problemelor asa cu abordeaza copilul jocul.
Prin optimis, joc si glume se poate invinge boala.

LUPTA-TI PENTRU VIATA, NU CERETI!
lumi37

Înapoi la Neurologie