intrebare otita

intrebare otita

Mesajde smiler » Joi Iun 28, 2012 9:46 am

Buna ziua,
am o problema cu urechile ca de aproximativ un an de zile. Anul trecut intr-una din zile am fost la scaldat intr-o balastiera, dupa care mi s-a facut un dop de ceara in ureche. Am fost la ORL unde mi s-a facut spalatura. In urechea celalta parca era infundata. Dupa vreo luna de zile am facut o prima otita la urechea care m-a fost facuta spalatura. Am fost la medic am luat antibiotice timp de 5 zile dupa care otita mi-a revenit. Am mers intre timp la alt medic ORL deoarece primul nu am mai putut da de el deoarece era in concediu, iar acesta mi-a zis ca m-ia revenit otita si am luat pelicilina de 1000.000, si am primit ca diagnostic sinuzita...de la ea mi s-a tras otita. De atunci am probleme cu urechile si sunt foarte sensibil la curent/aer conditionat/apa (strand). Mai mentionez ca mi se infunda des nasul, si ca urmare am probleme cu urechile. Se pare ca anul acesta problema revine.
Mai mentionez ca atunci cand fac baie la strand/piscina folosesc dopuri de urechi pentru a evita intrarea apei, insa totusi nu sunt nici ele perfecte si mai intra putina apa.
Ce ma sfatuiti sa fac sau ce reteta mi-ati da pentru a putea rezolva aceasta problema a mea.
va multumesc.

Cu stima,
Florin
smiler

Re: intrebare otita

Mesajde HBOT » Dum Iul 08, 2012 10:05 pm

Florin,
pe internet nu se poate da nici o reteta ci doar discuta ipotetic o serie de stari. In general problema Dvs. este una care tine de ORL si necesitati un consult de specialitate. Numai dupa aceea se poate lua o decizie terapeutica.

Cu stima,
dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la ORL