Actorul Ionescu primeste sprijin financiar de la stat

Re: Actorul Ionescu primeste sprijin financiar de la stat

Mesajde mihaim » Mar Mai 15, 2012 8:48 pm

Ale nu vreau sa fiu deplasat, te rog sa ma ierti daca te fac sa te simti inconfortabil dar as vrea sa te ajut sa-ti faci analizele.
Daca esti de acord cu o mica donatie as vrea, daca se poate, sa se alature acestui demers si alti colegi de forum.
Ce ziceti?
mihaim

Mesajde iolandamg » Mar Mai 15, 2012 9:01 pm

Domnule Mihai!

Mi-ati luat -nu vorba din gura ca nu e cazul- ci literele din tastatura! :P :P
Tocmai ma pregateam sa ii scriu in privat dar nu prea stiam cum sa incep!
Daca e cineva din Bucuresti ii poate trimite cu microbuzul eprubetele cu sange recoltat.
Eu cu mare drag il ajut cu ceva bani!
Asa ca Alex, ce zici, te bagi?
iolandamg

Mesajde mihaim » Mie Mai 16, 2012 7:03 am

Am vazut ca exista 2 cab in CT unde se poate face microscopia, cel putin asa zice dl.Ion. Ai putea sa faci acolo microscopia sau sa le faci pe ambele in Buc Eu as putea sa-ti trimit in weekendul asta eprubete goale.
Ioana tu cum stai cu timpul,poti sa ajungi sapt viitoare la LymeDiagnostic sau Gogoase si Moscu ptr analize?

Nu este vorba de rusine Alex, este vorba de un gest normal. Ajutand un om suferind e ceva normal din punctul meu de vedere
mihaim

Mesajde mihaim » Mie Mai 16, 2012 7:13 am

Ce fel de epubete trebuiesc?
De acelea pentru hemoleucograma? Din pacate numai stiu ce culoare are capul acestor eprubete, mov sau rosu
mihaim

Mesajde mihaim » Mie Mai 16, 2012 7:27 am

Eu am facut microscopia la dna.Moscu si WB si coinfectii la Gogoase. Elisa nu stiu daca e atat de concludent, eu am fost negativ pe Elisa la Synevo parca. Eu zic sa-ti faci doar WB si DFM.
Incerc sa aranjez ceva in CT sa numai stam sa-ti trimit eprubete pe autocar. Daca reusesc, iti aranjez sa te duci la un laborator ceva sa-ti faca ei prelevarea dar totusi da tu un tel pls la LymeDiagnostic si afla ce eprubete trebuie si care sunt conditiile de transport.
Te tin la curent ;)
mihaim

Mesajde iolandamg » Mie Mai 16, 2012 9:37 am

Am raspuns cu privire la aceste teste in postarea mea
viewtopic.php?f=29&t=3913&start=30

Si pentru cei care au nevoie de detalii cu privire la costurile si locatiile cabinetelor unde eu am facut analizele iata o alta postare a mea :

La Fundeni se face Western Blott- vreo 17-21 de proteine,- 200 lei si Elisa -100 lei la dr. Gogoase Ghervan Marian. Va duceti la el dimineata intre 7 si 8 sau dupa 11 cu o eprubeta cu cap rosu. Intrati din strada Fundeni, prima intrare in parcare, cum vii dinspre str. Colentina, la et. 2, Hematologie, a doua sau a treia usa pe stanga- scrie pe ea Parazitologie. Dr. Rosca cere si analizele specifice SAFL la dr. Uscatescu de la Fundeni, pe acelasi culoar cu dr. Gogoase, putin mai in fata , le gasiti postate de mine mai sus, costa 50 de lei, puteti duce sange in eprubeta cu cap albastru, pe brichete de gheata , fara sa o atinga, infasurata bine. Atentie nu trebuie sa se coaguleze, altfel proba e compromisa.
Dupa aceea trebuie sa ajungeti cu o eprubeta cu cap mov la dr. Moscu sa faceti microscopia in camp intunecat ( str. Petoffi Sandor nr. 11) fara de care un doctor care stie cu ce se manaca aceasta boala nu va poate da un tratament corespunzator, deoarece aici se poate detecta tipul de borrelii dar si coinfectii precum bartonella, babesia, anaplasma...
O alta varianta mai este Lyme Diagnostic, b-dul Dimitrie Cantemir nr. 12-14, unde se face RN-AT 200 lei pentru Burgdorferi, afzelii, garinii si microscopia in camp intunecat-150 lei si Western Blott specific pentru afzelii si garinii, cata 180 lei fiecare. Aici trebuie eprubeta cu cap galben - pt western blott si RNAT si una cu cap mov pt. microscopie.
Puteti veni cu eprubetele in geanta fara probleme, chiar daca trec 3-4 ore. Daca faceti mai mult pe drum, le infasurati in batista sau servetel, puneti un cub de gheata astfel incat sa nu atinga eprubeta- cel putin asa mi-au spus cei de la Lyme.
Din ceea ce am constatat personal la dr Gogoase western blottul ( cu Kit de la Pasteur- Franta) iese cu proteinele mai evidentiate fata de lyme, dar acesta din urma are avantajul de a fi mai putin contestabil, pentru ca se pune sangele intr-un aparat si iese rezultatul fara a interveni factorul uman. Astfel ca aici desi rezultatul total era negativ pentru baiat, faptul ca IGG ul era mare-101, cu proteina de garinii p41 mai mari, coroborat cu microscopia a condus la concluzia ca are Borrelia, asa cum iesise din prima la Fundeni.

Multa sanatate!iolandamg

Mesaj privat
iolandamg

Mesajde iolandamg » Mie Mai 16, 2012 9:44 am

Concluzia:

Alex ma bucur enorm ca te-ai mobilizat!

La Lyme trebuie eprubeta cu cap galben pt RNAT si Western Blott si cu cap mov pt microscopie.

Nu e nevoie sa iti trimita domnul Mihai eprubetele. Te duci la o clinica ce recolteaza si le ceri expres sa iti recolteze in aceste eprubete.

de trimis trimiti analizele prin soferul de la microbuz- se fac curse zilnice la Constanta .
Vine cineva si le ia de la sofer cand ajung in bucuresti- parca statia era undeva pe b-dul Dinicu Golescu colt cu Vornicul Baldovir??? nu stiu sigur iti spun soferii.

In momentul in care a plecat microbuzul dai tel si spui la ce ora ajunge.

Problema e ca eu nu sunt din Bucuresti si nici nu conduc- frica bat-o vina- dar daca chiar nu se gaseste nimeni din Bucuresti care sa iti duca analizele la Lyme diagnostic- unde te sfatuiesc sa faci RNAT ul si Microscopia vin eu cu microbuzul intr-o zi- m-oi descurca eu...
iolandamg

Mesajde iolandamg » Mie Mai 16, 2012 11:16 am

RNAT-ul - 200 lei este o combinatie de proteine de afzelii garinii ( pentru care e si western blott separat de 180 lei fiecare) dar contine si proteine pe burgdorferi .E un fel de 3 in unu exprimandu-ma grosso modo.
Iese mai greu pozitiv caci trebuie sa se pozitiveze 2 proteine si cum are cam putine...
iolandamg

Mesajde mihaim » Mie Mai 16, 2012 12:36 pm

Suna acolo si intreaba daca recolteaza sau nu, sa nu ai surprize.
mihaim

Mesajde iolandamg » Mie Mai 16, 2012 1:24 pm

NUUUU!!

Daca te duci acolo iti recolteaza ei!

Doar daca nu poti veni in Bucuresti trimiti eprubetele!
iolandamg

Următorul

Înapoi la CAFENEA