Bine v-am gasit

Bine v-am gasit

Mesajde morogan » Joi Dec 17, 2009 9:31 pm

Bine v-am gasit! Si felicitari pentru site/forum! Promit ca voi fi activ si voi povesti pataniile mele :) Dar cum e Craciunul aproape, nu vreau decat sa va urez, echipei Eurohiperbar: Sa vi se intoarca inmiit binele pe care il faceti! Doamne Doamne va are aproape de el, pentru ca faceti minuni! La Multi Ani! Craciun Fericit! Si cum e un Cristian pe acolo .. La Multi Ani dublu :)
Le, Lucia si bebe
morogan

George Christian

Mesajde morogan » Sâm Mar 27, 2010 4:06 pm

S-a intamplat in familia mea multasteptata minune. S-a nascut George Christian. 2800g, scor APGAR 8. Eu am 35 de veri, sotia 30 de primaveri :)
Sarcina fara probleme deosebite
Duminica pe la ora 14 au apucat-o crampe la stomac (nu contractii).. Am mers la spital. Unde s-a decis nasterea. Cezariana, deoarece sotia are miopie si oftalmologul a dat interdictie de nastere naturala.
Locul nasterii: spitalul judetean Galati
38 de saptamani
Medic ginecolog: Jean Ciobotaru (nota 20, om si profesionist desavarsit, tanar si deschis la discutii). A venit la spital in 30 de minute de la apel, chiar daca era duminica dupamiaza
Preturi: PM :)
Copilul este foarte bine. E suspect de displazie de sold, dar pana la un examen imagistic (echografic) nu e un diagnostic clar si nici nu e ceva ireversibil. In rest sanatos tun. Mananca exclusiv san. Si kk exclusiv pampers.
Mama este foarte bine, se reface (fizic) dupa cezariana. Odihna .. mai rarut ca-i mai finut
Tata: inca bezmetic de fericire/bucurie/uimire.

Puericultura am achizitionat-o de la Jane (carucior, accesorii, biberoane, patut, videointerfon etc) Evident, adaugate scutecele pampers si cremele sanosan. Recomand produsele Jane si Premaxx si Nurse din toata inima: calitate deosebita si preturi rezonabile. Incomparabil cu chicco: mai ieftine sau pe acolo, dar mult mai bune si mai ales facute in .eu

Spitalul a avut tot ce a fost nevoie: vorbe bune. In rest am cumparat tot. De la medicamente, materiale sanitare, parafarmaceutice pana la materiale chirurgicale (ata, pansamente etc). Vaccinul BCG lipsa.
Personalul destul de ok, mai ales dupa ce a simtit bancnotele de 5/10/50 de lei in buzunar.
Am vazut mama si copilul imediat dupa nastere. Apoi numai mama, pana ieri la externarea ambilor.
Am o poveste frumoasa, cu un om. Fiind duminica seara, nu era aglomeratie in spital, iar la usa blocului de nasteri eram doar eu. By the way, vis a vis era ATI pe tot spitalul, iar in marele hol unde se asteapta (atat nasteri cat si ATI) nu era nici macar un scaun. Stateai pe jos daca erai obosit. Revin. Asteptand, la 17.50 iese o infirmiera si imi zice: sunt OK, si mama si copilul. Are 2800g, sunt foarte bine ambii. Atat. Si a plecat. A fost cel mai frumos gest pe care il putea face, GRATUIT si fara a i se cere, un om. Dovada, din nou, ca oamenii ce fac gesturi mici si dezinteresate sunt cei mai importanti. Nu a vrut spaga, nu a vrut. Dar a reusit sa ma linisteasca.

Revin later.
morogan

Re: Bine v-am gasit

Mesajde c.moscu » Lun Feb 28, 2011 11:15 pm

Credeam pana de curand ca HBO se refera numai la un canal TV, insa, de ceva timp, am inteles ca HBO are un inteles cu totul special, ca e vorba de medicina adevarata si tehnica de varf, am inteles ca e tehnologia care face diferenta dintre viata si moarte, sau diferenta intre o viata normala si una de suferinta fizica.
Apreciez curajul de a investi in sistemul de sanatate romanesc si de a face pionierat in Romania in domeniul medicinei hiperbare, de a avea curajul de a spune lucrurilor pe nume vis-a-vis de o sumedenie de boli care, de cele mai multe ori nu sunt recunoscute sau sunt prost tratate.
Multumesc domnului doctor Ion pentru bunavointa de a discuta cu mine, telefonic sau pe internet, ori de cate ori am solicitat sfaturi si informatii, care de fiecare data s-au dovedit extrem de valoroase si mai ales pentru faptul ca nu am sesizat niciodata in tonul dumnealui faptul ca ar fi agasat de insistenta mea.
DOMNULE DOCTOR ION, E CLAR CA NU V-ATI GRESIT CARIERA! SUCCES IN ACTIVITATE!
c.moscu

Înapoi la CAFENEA