leziune de demielinizare

Re: leziune de demielinizare

Mesajde mstan » Joi Dec 02, 2010 7:19 am

Adaug la mesajul anterior ca au sosit si analizele pt Virus Epstein-Barr (EBV)
Anticorpi VCA IgG ELISA pozitiv - 110,7 AU/mL (Negativ: <20)
mstan

Mesajde HBOT » Mie Dec 08, 2010 2:46 pm

Stimate pacient,

rezultatele la Synevo sunt facute pe specia de borrelie Burgdorferi s.s., iar rezultatul poate fi interpretat ca negativ. Totusi prezenta unei reactii poate constitui si un indiciu al Borreliozei de fondul unei imunosupresii sau, cel mai des, poate indica prezenta unei Borrelioze cu alte specii gen garini sau afzeli care sa dea reactie incrucisata la burgdorferi (slab pozitiva). Desigur ca, dupa microscopia in camp intunecat, vom stii cu exactitate despre ce este vorba.

Cele doua analize de bartonelle efectuate la Synevo sunt valoroase, dar cum exista multe specii de bartonelle, nu exclud prezenta acestei infectii. De asemenea, titrul mare de anticorpi prezenti impotriva viruslui Epstein-Barr sunt un indiciu de imunosupresie, aceste viroze avand si reputatia de a genera leziuni inflamatorii cerebrale.

Oricum, in cazul micoplasmozei, tratamentul antibiotic trebuie continuat, eventual pe scheme complexe (poliantibioterapie), si in nici un caz intrerupt, micoplasmoza, borrelioza, chlamidiozele, necesita de regula, luni de poliantibioterapie combinata. Pana la evaluarea rezultatelor microscopiei in camp intunecat, va putei adresa noua sau unui serviciu de boli infectioase, pentru continuarea antibioterapiei, pe schemele dedicate micoplasmozei, urmand ca dupa evaluare, in functie de rezultatul acesteia sa adaptam schemele de tratament.

De asemenea, este indicat sa va adresati si unui institut de virusologie, pentru evaluarea infectiei cu EBV.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde florin » Mie Dec 08, 2010 4:02 pm

Buna ziua,puteti sa-mi spuneti daca sifilisul vechi netrat,cu serologie negativa,poate produce demielinizare ca-n screloza multipla?
florin

Mesajde HBOT » Mie Dec 08, 2010 4:50 pm

Neurosifilisul in acest stadiu se caracterizeaza prin leziuni inflamatorii cerbrale, leziuni de demielinizare ce se suprapun pe tabloul clinic al SM, de aceea si aceasta afectiune infectioasa trebuie exclusa in cazul diagnosticului diferential al SM

Cu stime,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde florin » Mie Dec 08, 2010 5:46 pm

Multumesc
florin

Mesajde Alin » Sâm Dec 11, 2010 5:36 am

Stimate Domnule Doctor,

Chisturi Tarlov din zona sacrala (s2-s3) pot provoca tuse seaca? Cat timp ar dura un tratament la Dvs (in medie) si la ce pret s-ar ridica? Va multumesc!
Alin

Mesajde HBOT » Vin Dec 17, 2010 3:12 pm

Stimate pacient,

nu-mi este cunoscut o directa legatura intre Chistul Tarlov si tusea seaca. Se pare insa ca aceste chisturi Tarlov sunt inflamatii ale arahnoidei, determinate de un proces infectios cu paraziti intracelulari, principalii suspecti fiind micoplasmele sau richetiile.

Micoplasmele, insa, pot da atat manifestari pulmonare, cat si imunosupresie, astfel ca deseori sunt gasite in compania chlamidiilor care, de asemenea, dau simptomatica pulmonara.

Efectul oxigenoterapiei hiperbare consta tocmai in combaterea acestor infectii cu paraziti intracelulari precum micoplasme, borelii, richetii, chlamidii etc., in plus are si un efect antiinflamator, ce probabil duce la limitare evolutiei acestor chisturi. In functie de speciile de paraziti identificate, de regula, terapia dureaza intre doua si trei saptamani, zilnic, adica vorbim in medie de cca. 20 de sedinte, pe schemele antibiotice, ceea ce determina si pretul terapiei.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde mstan » Sâm Ian 15, 2011 9:58 am

Pt Dr Ion

Buna ziua,
In urma cu cateva luni la recomandarile dumneavoastra am facut o serie de analize pentru a afla cauza durerilor musculare, articulare ... (puteti revedea rezultatele in mesajele anterioare). Am fost la Dr Gogoase, Dr Tatiana Rosca. Am urmat tratamentele date de Dr Gogoase, urmez in continuare tratamentul cu vessel due si am reusit sa merg si la Budapesta pe 8 Decembrie. Sper ca in maxim o saptamana sa primesc rezultatele si as vrea sa ajung la dumneavoastra. Va rog insa sa imi spuneti daca inainte de a veni la Constanta ar trebui sa repet unele analize?
Tot dumneavoastra mi-ati recomandat sa ma adresez unui centru de virusologie pentru evaluarea infectiei cu Epstein Barr. Din pacate de la Sp infectioase Iasi am primit raspuns ca nu au ce evalua si ca nu reprezinta o problema acesti anticorpi.
Puteti sa imi recomandati o clinica de virusologie care sa faca aceasta evaluare sau sa imi spuneti mai clar ce ar trebui sa cer sau sa caut?
Programarea la dumneavoastra cu cate zile inainte trebuie facuta? As putea incepe si oxigenarea hiperbara? Am inteles ca sunt necesare multe sedinte. Acestea pot fi intrerupte sau trebuie sa aiba continuitate?
Va multumesc!
mstan

Mesajde HBOT » Mar Apr 19, 2011 9:12 pm

Un pas important in diagnosticul diferentiat al leziunilor de demielinizare in Romania este facut de MEDICII VETERINARI, in aceeasi masura afectati de prezenta acestor infectii, numite si zoonoze, la animalele de companie. Astfel ca de citeva saptamini functioneaza un microscop in cimp intunecat IN BUCURESTI, in cabinetul medicilor veterinari Dr. Moscu, tel. 0744337941, in care se pot efectua aceste microscopii in cimp intunecat, EXTREM DE RAPID, cel putin deocamdata, pentru animalele de companie, in mod direct, dar la care apelez si eu pentru efectuarea microscopiilor in cimp intunecat pacientilor mei, urmind ca interpretarea acestor date achizionate in format digital sa fie facuta impreuna cu parazitologii umani, pentru a evita orice motiv de suspiciune. ORICUM borrelia atit in singele uman cit si in al oricarei alte specii de mamifer, ARATA IDENTIC, deoarece nu-si modifica aspectul in functie de gazda parazitata, astfel ca ACESTE microscopii in cimp intunecat pot fi efectuate, atit de biologi cit si de medici umani sau veterinari.

ACESTE invormatii extrem de pretioase, coroborate cu analizele imunologice CONSTITUIE un element de diagnostic INDUBITABIL al unei borrelioze, respectiv in functie de simptomatica prezenta, de neuroborrelioza sau de artroborrelioza.

CERT este faptul ca microscopiile in cimp intunecat efectuate la pacienti aflati in tratament in CMHC cu diagnostic sigur de boala Lyme, s-au confirmat in totalitate in cadrul acestor microscopii in cimp intunecat efectuate de Dr. Moscu.

Astfel aceasta microscopie in cimp intunecat, prin rapiditatea diagnosticului poate deveni un mijloc de control al eficientei terapiei, la fel cum folosim RMN-ul pentru a evalua evolutia necrozelor aseptice si aprecierea momentului cind putem inceta terapia.

Cu stima,
dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde loredana » Mie Mai 18, 2011 12:33 pm

Stimate domnule doctor, buna ziua!

Am 38 de ani si citind explicatiile date de dumneavoastra unor pacienti cu afectiuni oarecum similare cu a mea, m-am decis sa incerc sa expun si problema mea in speranta ca, voi beneficia de un raspuns prompt si competent.
Asadar, in urma cu doi ani, am avut o durere de cap ce a fost insotita de senzatie de voma, deranjament stomacal si ameteala. La vremea aceea, acest episod care a debutat astfel l-am pus pe seama faptului ca, am luat 2 tablete de tamoxifen (fiind diagnosticata cu neo mamar stadiul I, urmand cu radioterapie, tratament cu Zoladex pentru inhibarea functiei ovariene timp de 2 ani si tratament hormonal cu tamoxifen. Dupa cei 2 ani de Zoladex am recurs la ovarectomie bilaterala fara insa a fi un factor de risc care ar fi necesitat acest lucru). Am ajuns de urgenta la spital, spre rusinea mea nu stiu ce mi s-a pus in perfuzie aceea decat manitol. Ulterior am efectuat un RMN care nu a evidentiat nimic, totul fiind in limite normale. M-am linistit crezand ca in acest fel problema mea nu era decat un accident. Dupa un an, mai exact in aprilie 2010, am inceput sa am ameteli, senzatie de voma, dureri mari de cap, mai exact in zona cefei si o durere in partea dreapta a cefei. Cand apasam locul acela il simteam foarte dureros, iar sa pot dormi pe acea parte mi-era practic imposibil. Evident ca am mers sa consult un neurolog care m-a trimis sa fac un RMN cerebral, pentru ca sa se excluda existenta vreunei probleme mai grave.

Rezultatul a fost urmatorul:
Pacienta cu cefalee de tip migrenos cronica, cu examinarea IRM anterioara efectuata in 01.10.2009 fata de care se pune in evidenta prezenta unei imagini ovalare de aproximativ 4 mm vizibila cu discret hipersemnal T2 si FLAIR localizata in lobul parietal drept profund. Leziunea nu este inconjurata de edem, are o localizare nespecifica, nu capteaza substanta de contrast paramagnetica si in secventele de difuzie nu are aspect acut sau activ. Nu se pun in evidenta alte leziuni heterointense, procese expansive, formatiuni chistice sau zone de priza de contrast cu aspect patologic vizibile infra sau supratentorial. Sistem ventricular cu dimensiuni normale situate pe linia mediana. Relief cortical simetric cu aspect normal.
Concluzii:
Leziune demielinizanta de lob parietal drept cu aspect IRM nespecific ce va fi interpretata in context neurologic.

Am revenit cu rezultatul la medic care a spus ca nu am absolut nimic, desi mie imi parea destul de infricosator. Am plecat cam nelamurita, dar decisa sa consult un alt neurolog. Am consultat 2 medici neurologi care in momentul in care expuneam problema de la san puneau totul pe seama faptului ca as putea fi depresiva si ca de aici ar pleca problema mea. Nu am fost deloc multumita de constatare fiindca eu aveam perioade de acalmie si perioade in care aveam o permanenta stare de confuzie insotita de dureri de cap care se calmau intr-o oarecare masura la administrare de paracetamol, aspirina, ibuprofen. Am revenit dupa o perioada la unul din medici acuzand faptul ca durerea mea de cap parca se inteteste la frig, curent si care ma face sa simt o durere in osul drept al cefei atunci cand rasucesc capul spre stanga. Mi-a spus ca este posibil sa fie de vina o spondiloza cervicala amplificata de o nevralgie Arnold si ca astfel de episoade vor aparea si disparea continuu.
Acum o luna, am avut o senzatie ciudata pe mana dreapta si putin pe obrazul drept, simteam furnicaturi. La cateva zile senzatiile s-au facut simtite si la nivelul membrelor inferioare, dar cel mai mult persista pe pielea capului.

Am efectuat testele Elisa la Institutul clinic Fundeni la domnul dr. Gogoase. Acum am rezultatele:

Toxoplasma IgM, extinctia 0,395 (mai mica de 0,450 Negativ)

Toxoplasma IgG, extinctia 0,608 (mai mare de 0,550 Slab pozitiv)

Toxocara IgM, extinctia 0,253 (mai mica de 0,360 Negativ)

Borelia IgM, extinctia 0,524 (mai mare de 0,500 Foarte slab pozitiv)

Borelia IgG, extinctia 0,661 (mai mare de 0,500 Pozitiv submoderat)

Mycoplasma IgM, extinctia 0,729 (mai mare de 0,500 Pozitiv submoderat)

Cisticercoza IgM, extinctia 0,042 (mai mica de 0,500 Negativ)

Chlamydia IgM - Negativ

Ce anume semnifica aceste valori usor pozitive? Oare acestea sa fie cauza acelei leziuni demielinizante si toata simptomatologia prezenta? Sa nu ma mai gandesc obsesiv la SM? Va multumesc mult pentru ca datorita dumneavoastra, am reusit sa gasesc o speranta si un drum pe care sa il pot urma.

In speranta ca nu v-am obosit foarte mult, am vrut doar sa va expun intreaga situatie in ideea ca v-ati putea face o idee mai clara, va multumesc pentru intelegere si astept cu nerabdare un raspuns.
loredana

AnteriorUrmătorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI