dementa sau lyme?

dementa sau lyme?

Mesajde adriana83 » Mie Oct 02, 2013 3:30 pm

Domnule Doctor as avea si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra in speranta ca o sa imi raspundeti.
Cautand pe internet mai multe informatii despre boala tatalui meu , am dat si de pagina dumneavoastra de internet.
acum sa va spun si ce se intampla cu tatal meu in varsta de 56 de ani.
Totul a inceput in martie cand credeam ca are o banala raceala, sa dovedit a fi de fapt inceputul unui calvar.
La inceput credeam ca e raceala, apoi durere de ureche. dupa care a ramas fara voce si i sa spus ca are pareza de coarda vocala pe partea dreapta.
apoi a inceput sa aiba dureri de plamani, si mergand la TBC am descoperit ca avea infectie grava la plamani. a facut foarte multe analize, ecografii, radiografii, RMN , adica a fost radiat de foarte multe ori intrun timp foarte scurt.
facand multe analize, trecand pe la mai multi doctori nici unul nu ne-a spus o cauza sau ce anume are.
in luna iunie am ajuns cu el la spitalul de recuperari ORL din Bucuresti, pentru a vedea daca poate sa recupereze vocea,dar fara rezultat.
dupa care s-a intrors acasa, iar in luna lui august i sa amortit piciorul drept (de la genunchi in jos si nu poate sa mearga nici pe varfuri si nici pe calcai) si pielea de pe cap.
acum tatal meu este la spital la ORL din nou pentru investugatii, iar doamna doctor de acolo foarte draguta la trimis si la un neurolog pentru a vedea problema cu piciorul si pielea de pe cap (crezand ca este vorba despre vreo hernie de disc)
facand vedere neurologului toate analizele facute , si s-a uitat in ultimul rmn la cap facut reiese urmatorul diagnostic:

atrofie corticala frontala bilaterala, sinusita maxilara stanga, mastoidoita dreapta, leziuni demielinizare la nivelul substantei albe supratendoriale.

Din ceea ce am gasit eu pe internet, pe mine ma duce gandul ca ori este vorba despre dementa ori lyme.

Acum domnule doctor, spunetimi dumneavoastra, se mai poate face ceva in cazul lui?

va multumesc anticpat pentru raspuns.
adriana83

Re: dementa sau lyme?

Mesajde adriana83 » Vin Oct 04, 2013 3:14 pm

nu are nimeni nici o parere?
daca sunt pe forum persoane care au aceleasi simptome ca tatal meu, dati-mi o parere, un sfat.
va multumesc mult
adriana83

Mesajde mihaim » Mie Oct 16, 2013 9:26 am

Tatal tau a fost muscat de vreo capusa? Stie ceva despre acest lucru?
Ar trebui sa fim realisti totusi, nu orice boala vine de la muscaturad e capusa. Ca sa excluzi cauza asta si ptr linistea ta, ai putea sa faci teste la LymeDiagnostic sau alta clinica care are analize specializate pentru borelioza.
mihaim

Mesajde adriana83 » Joi Oct 17, 2013 3:23 pm

din cate stiu eu, tatal meu zice ca nu a fost muscat niciodata.
oricum, multumesc de sfat.
adriana83

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI