boala sistemica la copii

boala sistemica la copii

Mesajde muntenegru » Joi Iul 25, 2013 1:58 pm

Am o fetita de 4 ani. In ultimele 5 luni fetita a avut episoade de febra foarte mare(39 – 40) fara a fi asociate cu tuse sau secretii nazale. Febra putea dura si 3, 4 zile si scadea sub antitermic( nurofen, panadol). Doctorii din Galaţi ne-au spus in toata aceasta perioada, ca sunt viroze respiratorii uneori am primit antibiotic, alteori nu. Fetita s-a plans in aceasta perioada de dureri de spate. Din aceasta cauza i s-au tot repetat analize vizand o infectie urinara, dar au iesit negative. Intr-un episod de febra mare, tratat cu antibiotic, fetitei i-a fost perforat timpanul. Tot timpul explicatia fiind aceeasi, viroza respiratorie. Fetita s-a mai plans de dureri de burta si, timp de cateva zile in acea perioada a facut 6,7 scaune pe zi dar care erau normale, nu apoase. La fel si frisoane.
Intrucat episoadele de febra au fost foarte multe, am cerut acum 2 saptamani analize suplimentare. Atunci i-a iesit VSH marit, motivatia find viroza respiratorie.
Am mers in condediu la mare cu fata si a facut iarasi temeratura 40 si 2 scaune moi. De acolo ne-au spus ca a facut o enterocolita si a primit tratament pentru tratarea acesteia.
Sub tratament cu antitermic, a facut iarasi 40. Am fost la o clinica din Bucuresti unde am explicat povestea.
Analizele au fost:
16.07.2013. -CRP 112( de 22 de ori peste limita normala)
17.07.2013 -CRP 95
19.07.2013 -CRP 30
coprocultura: salmonella
Anticorpii antinucleari: pozitiv.
Doctorii de la clinica din Bucuresti au spus ca e suspect de boala sistemica.
Suntem foarte speriati de analiza ANA. Poate fi vorba de o boala sistemica?
Va multumesc.
muntenegru

Re: boala sistemica la copii

Mesajde silva1974 » Vin Iul 26, 2013 11:48 am

Mergeti sa o vada si un reumatolog pediatru, el ar fi cel mai in masura sa spuna daca este vorba despre artrita juvenila idiopatica, forma sistemica sau nu. Interesati-va in Galati daca aveti doctori cu aceasta specializare, daca nu, la Bucuresti va recomand Dl doctor Nicolae Iagaru (IOMC) sau dna doctor Mariana Stefan (Regina Maria). Sanatate multa fertitei dumneavoastra!
silva1974

Mesajde silva1974 » Vin Iul 26, 2013 12:03 pm

Am gasit si lista doctorilor cu atestat in reumatologie pediatrica: http://reumaped.ro/srrp/pages/29/
In Galati nu este nici unul, din pacate (dealtfel, vad ca sunt 8 in toata tara)
silva1974

Mesajde iolandamg » Vin Iul 26, 2013 11:30 pm

La domnul dr Iagaru am fost si eu cu copilul inainte de a afla de povestea cu borrelii. Pot sa spun ca este un dr ok, este un om in primul rand!
Din pacate tratamentul cu antiinflamatoare dat si diagnosticul de artrita reumatoida juvenila nu prea ne-a ajutat.
Drept este ca si la noi ANA ba iesea,ba nu.
Pot insa sa spun ca un diagnostic de artroborrelioza a fost mult mai potrivit, dovada fiind faptul ca dupa tratamentul cu antibiotic au incetat durerile de genunchi ale baiatului.
Dar daca problemele dvs sunt strict reumatismale, cred ca ar fi bine sa incercati sa obtineti si opinia dumnealui.
Eu as verifica insa si alte variante.
iolandamg

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI