Reccomandare preventie post muscatura de capusa

Reccomandare preventie post muscatura de capusa

Mesajde florinl67 » Lun Iul 08, 2013 12:24 pm

Buna ziua,

Am fost muscat acum 24 de ore de o capusa, mai mult de 1-2 ore n-a stat pe mine.
As dori o recomandare pentru situatia mea de la dl. dr. Ion, cum sa procedez in continuare? Este nevoie sa fac un tratament preventiv cu antibiotic, sau sa fac intai analize si abia apoi tratament?

Cu multumiri anticipate,
Florin Lacatus
florinl67

Re: Reccomandare preventie post muscatura de capusa

Mesajde mihaimihai » Lun Iul 08, 2013 1:05 pm

Analizele nu ar trebui sa spuna mare lucru in momentul de fata, decat daca ai mai fost muscat anterior/ai deja spirocheta in organism.
Eu stiu ca se da doxiciclina (si citisem ca domnul doctor recomanda o luna de asa ceva). Dar, trebuie sa iti prescrie un doctor. Acum, depinde ce noroc ai, la ce doctor te duci :)
Sunt convins ca domnul doctor Ion ar fi o alegere buna.

Stiu ca trebuie sa urmaresti daca iti apare cercul pe piele (bull's eye rash). Dar de asemenea, mai stiu, ca exista oameni care nu au avut eruptia si cu toate acestea au spirocheta in sange.
Mai stiu ca este foarte greu sa explici cuiva cat de important este acest tratament preventiv si ca te-ar putea scapa de ani intregi de antibiotic, pentru ca majoritatea doctorilor nu recunosc cronicizarea bolii si de asemenea nu prescriu cantitatea necesara de antibiotic initial.

Analizele ar fi bune dupa cateva luni (nu cunosc exact aici...la mine au fost dupa 6 ani :)) si asta pentru ca am avut simptome neurologice). Si tine cont sa faci analize complexe WesternBlot (RNAT,Mikrogen, etc) si nu ELISA.

Asteapta si raspunsul domnului doctor.

Multa sanatate si incredere,
Mihai.
mihaimihai

Mesajde florinl67 » Lun Iul 08, 2013 1:40 pm

Multumesc, Mihai!

Stau ca pe ace, acum ca am citit raspunsurile d-lui doctor Ion de pe Softpedia si am vazut cat de important este sa nu iei nimic dupa ureche, mai ales ca exista posibilitatea sa genereze reactii Herxheimer. Pe de alta parte, as dori sa incep cat mai repede un tratament peventiv care sa minimizeze sansele aparitiei boreliozei sau altor infectii, daca acea capusa a avut microbi periculosi in organism.

Sunt tentat, pina si daca raspunde dansul la mesaj, sa incep cu Doxiciclina 200 mg, apoi sa modific in functie ce raspuns imi da.

Nu sunt din Constanta ci din Bucuresti, de asta sper sa ma poata ajuta cu tratament preventiv pe acest forum. Vreau sa tai raul de la radacina si sa elimin orice risc, oricat de mic. Multi cunoscuti spun ca probablitatea de a te infecta este f. mica, dar vazand cat de periculoase pot fi urmarile, nu vreau sa-mi asum nici riscul acelei probabilitati mici!
florinl67

Mesajde mihaimihai » Lun Iul 08, 2013 1:57 pm

Daca esti din Bucuresti, mergi la doamna doctor Tatiana Rosca, la spitalul sf pantelimon.
Stiu ca este zilnic intre orele 09-11 acolo. Stiu ca nu trebuie programare.

Totusi, in locul tau, nu as lua fara prescriptie antibiotic.
mihaimihai

Mesajde florinl67 » Mie Iul 10, 2013 5:33 am

Multumesc mult pentru sfaturi si informatii,

Ma voi duce azi de dimineata la d-na doctor Rosca, iar in week-end voi fi la Mamaia si voi incerca o programare si la d-nul dr. Ion.
Inteleg ezitarea d-nului doctor de a furniza tratamente online, fara o consultatie prealabila.

Multa sanatate,
Florin Lacatus
florinl67

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI