Diagnostic si Tratament

Diagnostic si Tratament

Mesajde sani » Lun Iul 01, 2013 2:54 pm

Buna.
Eu nu am fost diagnosticata concret cu borrelia, mai am nevoie de niste teste suplimentare, gen: LTT, CD 57 si eventual o imunuoflorescenta la Dl. Dr, Bozsik. Pentru ca am cautat intre timp metode de diagnostic si de tratament pe site-uri oficiale din U.K. si U.S.A., am gasit 2 link-uri extrem de interesante, pe care va invit sa le cititi:

http://www.hpa.org.uk/web/HPAweb&HPAweb ... 4031510081
http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwe ... 4013002855

Pe scurt, am constatat ca DFM si CD57 nu sunt niste metode de diagnostic recunoscute (citez "neortodoxe") si ca pot da erori. Ca test direct recomandat, am vazut ca ar fi PCR.
Eu nu mai inteleg nimic. La noi, tocmai pe baza acestor teste directe de diagnostic "neortodoxe" se pune accent si pe baza rezultatelor lor se fac si schemele de tratament.
De asemenea, am citit ca aceste cure prelungite de antibiotice puternice afecteaza imunitatea, au efecte grave asupra sanatatii si in plus, au avut aceleasi efecte ca si placebo.
Pentru ca sunt intr-o ceata totala, il rog frumos pe Dl. Dr. Ion sa ma lamureasca.

Multumesc mult.
sani

Re: Diagnostic si Tratament

Mesajde mihaimihai » Mar Iul 02, 2013 12:59 pm

Da. Si eu sunt interesat de raspunsul domnului doctor.
Chiar daca am WB negativ, cu prezenta pe p41, p60 si OspC, am un DFM pozitiv, iar astazi am primit rezultatele testelor de imunofluorescenta directa si, surpriza:
Euroimmun imunofluorescenta ( llFT ) Borrelia afzelii+VlsE lgG - intens pozitiv ( 1/10 000 )
Euroimmun imunofluorescenta ( llFT ) Borrelia garinii lgG - intens pozitiv ( 1/10 O000 )
Euroimmun imunofluorescenta ( llFT ) Borrelia burgdorferisensu stricto lgG - intens pozitiv ( 1/10 000 )
Euroimmun imunofluorescenta ( llFT ) Bartonella quintana lgG - intens pozitiv ( 1/10 000 )
Euroimmun imunofluorescenta ( llFT ) Bartonella henselae lgG - intens pozitiv ( 1/10 000 )

Deci. Au vreo relevanta DFM si imunofluorescenta?
mihaimihai

Mesajde sani » Mar Iul 02, 2013 1:12 pm

Azi i-am trimis filmuletele d-lui dr. Bozsik si diagnosticul pe care l-am primit a fost: B. garinii si B. afzelii + bartonella.
Nu inteleg, Wblot RN-AT, fix pentru aceste specii de borrelia l-am facut, inclusiv ptr burgdorferi. :(
Astazi am facut si LTT si CD 57. Sunt curioasa ce rezultate vor avea. Ar fi ciudat sa apara LTT cu: spielmanii sau bavarensis. :(
sani

Mesajde sani » Mar Iul 02, 2013 1:15 pm

Ai 5 tipuri de borrelia? Nu e cam ciudat?
Cat de bogata era capusa care te-a muscat sau ai fost in zone diferite ale lumii si te-au muscat cel putin 2-3?
Ajung la concluzia ca 99% din pupulatie sufera de poli-borrelioza. :(
sani

Mesajde mihaimihai » Mar Iul 02, 2013 1:16 pm

Unde ai facut CD57?
mihaimihai

Mesajde sani » Mar Iul 02, 2013 1:18 pm

la Synevo. Le fac doar martea, intre orele: 12-13 pentru ca trimit probele in Germania. LTT costa 560 RON, iar CD 57 320 RON.
sani

Mesajde sani » Mie Iul 03, 2013 9:19 am

Mihai,
Tu unde ai facut testele de imunofluorescenta?
sani

Mesajde mihaimihai » Joi Iul 04, 2013 8:42 am

Au adus la lymediagnostic.ro
mihaimihai

Mesajde sani » Joi Iul 04, 2013 10:48 am

Este o bacterie ciudata, de care nu stie nimeni ceva concret: nici cum apare (cum se transmite), nici cum se vindeca.
Cine va descoperi leacul, cred va lua premiul Nobel.
Ea exista cu noi si in noi de mii de ani, nu? Asta ce inseamna? Ca stramosii nostri si noi toti o avem in noi ca pe multi alti microbi si se activeaza in momentul in care "terenul" organismului nostru se dezechilibreaza si scade sistemul imunitar. Nu exista boli, doar organisme bolnave, nu?
M-am documentat de pe multe forumuri cu aceasta tematica si de pe site-uri de specialitate (U.K., Germania si U.S.A.) si am constatat ca toate metodele de diagnostic si de tratamnet sunt experimentale si repetitive. Nici una nu accepta DFM-ul.
Am vazut ca terapia cu cocktail-ul de antibiotice, nu numai ca nu te trateaza definitiv, ci doar pe termen scurt, dar iti starnesc bacteria daca "vegeteaza" si siptomele bolii reapar dupa anumit timp + alte simptome pe care nu le aveai anterior tratamentului. Partea cea mai grava este ca iti distrug tot organismul, pe care il recuperezi greu dupa aceea (poate in ani), iar unele dezastre raman ireparabile.
Ce vom face? 90% din populatia lumii se va droga cu antibiotice?
Posibil, va trebuie sa invatam sa convietuim cu ea, sa adoptam o alta dieta (preponderent vegetala cruda), sa facem multa miscare, sa ne oxigenam, sa avem optimism si incredere in Dumnezeu si in organismul nostru, pentru ca Cel de Sus l-a creat perfect.
Nu sunt carcotasa, sunt doar un simplu om care gandeste si vrea un raspuns logic si real. Poate multi dintre noi nu au posibilitatea sa o trateze cu metode alopate. Sincera sa fiu, mi se pare o boala de "om bogat". Metodele de diagnosticare si tratamentele sunt foarte scumpe si nu le deconteaza nimeni. Nu este la mijloc si un interes material?
Cred ca intrebarile pe care le ridic sunt de bun simt si pertinente si le au si alti pacienti. Sper sa primim un raspuns, repet; concret, logic si real!
sani

Mesajde foxi » Mie Aug 28, 2013 12:22 pm

Sa nu va spun,ca de dragul castigului pentru cei de la hbo Constanta,am fost diagnosticat cu borelia cu acte in regula!Erau pe mana cu cei care faceau analizele!!!!!!!Nu am crezut acest lucru si am repetat analizele cu un alt buletin de identitate(SEMANAM CU POSESORUL) SI MINUNE MARE..nu mai aveam borelia!Concluziile le trageti voi!
foxi

Următorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI