Un nou caz?

Un nou caz?

Mesajde alexandru » Joi Iun 13, 2013 9:21 pm

Buna ziua.
As dorii putin ajutor din partea dumneavoastra pentru a ajunge la un adevar.

Acum 4 saptamani , in timp ce faceam baia de seara , observ in zona lombara dreapta un punct negru , crezand ca este un obiect ramas de pe afara, trag de el si surpiza era o capusa , cu corpul foarte subtire( probabil nu a avut timp sa se hraneasca) care presupun ca a stat atasata de coprul meu mai putin de 24 de ore. Dupa ce am indepartato, spre surpinderea mea cu cap cu tot, am dezinfectat zona foarte bine si am urmarit sa vad daca pielea are vreo reactie.

Dupa aproximativ 3 saptamani de la muscatura apare o reactie a pielii in jurul muscaturii, si atunci incep sa-mi pun intrebari si sa ma documentez. Dupa descriile pe care le-am gasit pe net ar fi eritem cronic migrator, primul simptom la bolii. Ma prezint la medicul dermatolog si cum ma vede pune imediat diagnosticul " eritem cronic migrator" , dupa care imi da un tratament cu 2xdoxicilina de 100mg/zi timp de 3 saptamani. vazand ca se desfasoara cam repede acest diagnostic intreb daca sa mai revin la control, d-na doctor spunandu-mi ca nu.

Am inceput acest tratament saptamana aceasta , vineri ar fi a 5-a zi. Am urmarit sa vad daca mai prezint si celelalte simptome descrise insa momentan in afara de reactii pielii nu am nimic?( ar fi cam 4 sapt de la muscatura).

Intrebarea este daca tratamentul este suficient sa ma scape de acest musafir?

Daca nu au aparut celelalte simptome inseamna ca am doar o infectie la nivelul pielii?

Tinand cont ca am 25 de ani si nu vreau sa ma imbolnavesc de tanar vreau sa ma duc la laboratorul lyme din \Bucuresti sa fac teste amanuntite pentru ca nu prea am inceredere in dianosticele astea puse in 2, 3 minute. Ce teste sa fac? ( tinand cont si de antibiotic)

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
alexandru

Re: Un nou caz?

Mesajde mihaim » Mar Iun 25, 2013 2:34 pm

Din cate stiu eu, trebuie sa astepti 6 saptamani dupa ultima pastila de antibiotic.
Referitor la ce analize trebuie sa faci, eu zic sa faci microscopie si WB pentru toate speciile care se pot face la Lyme Diagnostic
mihaim

Mesajde alexandru » Mie Iul 03, 2013 9:04 pm

Am primit rezultatul la microspopie si acesta este : Examinarea directa a sangelui in camp intunecat (DFM) evidentiaza prezenta organismelor cu morfologie si dinamica pentru spirochete , asociate cu Bartonella.

Din acesta eu sa inteleg ca nu am in sange cele trei bacterii desponsabile de borelioze?
Cu aceasta ocazie mi-au trimis si 3 filmulete, in primele doua arata o spirocheta care nu ii da numele ( specia) si care nu se deplaseaza independenta, parca ar fii moarta, iar in a treia este prezentata bacteria bartonella.
Eu nu inteleg ce este cu spirocheta asta.
Tin sa precizez ca nu am avut nicio simptoma in afara de eritemul migrator. Si acum am terminat tratamentul cu antibiotic , dupa 21 de zile.

Atasez si filmuletul cu pricina, cine se pricepe poate imi spune si mie ce e cu aceasta spirocheta.

[attachment=0]FILE0015.rar[/attachment]
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
alexandru

Mesajde sani » Joi Iul 04, 2013 10:57 am

L-ai facut la Lyme Diagnostic, nu?
Raspunsul asta l-am primit si eu: spirocheta +bartonella. Nu se specifica de care. Eu am sunat si am intrebat ce tip de spirocheta este? Rapunsul a fost sec : de borrelia.
O sa ma uit peste filmele tale. Sunt 4 la numar? Or fi aceleasi? :) Glumesc.
Eu mi-am facut la ei un Western blot sau poti sa iti faci tot la ei imunofluorescenta.
sani

Mesajde alexandru » Joi Iul 04, 2013 7:50 pm

Da acolo l-am facut si mi-au trimis 3 filmulete, 2 cu spirocheta asta si unu cu bartonella.
alexandru

Mesajde sani » Vin Iul 05, 2013 1:00 pm

Nu mai pot sa vizualizez filmuletul tau.
Incearca sa i le trimiti Dlui Bozsik pe email. Eu le-am trimis si mi-a dat diagnosticul in aceeasi zi. :)
sani

Mesajde alexandru » Sâm Iul 06, 2013 10:42 am

imi poti da si mie emailul?
alexandru

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI