borelioza??

borelioza??

Mesajde elenam » Joi Apr 25, 2013 3:32 pm

Buna ziua! Am si eu o intrebare.. in urma cu 5 ani am decoperit la nivelul coapsei o pata, ca doua cercuri concentrice, cu marginile mai indurare si mai rosii, nepruriginoasa.. atunci nu am dat importanta, nestiind de boala lyme.. recent am vazut isteria cu aceasta boala si mi-a adus aminte de leziunea din urma cu 5 ani care seama foarte bine cu acel " eritem migrator" care apare in boala lyme.. Credeti ca as putea avea aceasta boala? mentionez ca nu am nici un simptom si am urmat in repetate randuri tratament antibiotic pt alte afectiune.. ce ar trebui sa fac?
elenam

Re: borelioza??

Mesajde iolandamg » Vin Apr 26, 2013 2:07 pm

Buna ziua!

Doamna Elena, nu stiu sa va spun daca aveti sau nu aceasta boala.
Numai un doctor ar trebui sa faca acest lucru.
In schimb va puteti orienta asupra analizelor efectuate de mine.
Redau mai jos o postare de-a mea in acest sens.
viewtopic.php?f=29&t=3913&start=30

"La Fundeni se face Western Blott- vreo 17-21 de proteine,- 200 lei si Elisa -100 lei la dr. Gogoase Ghervan Marian. Va duceti la el dimineata intre 7 si 8 sau dupa 11 cu o eprubeta cu cap rosu. Intrati din strada Fundeni, prima intrare in parcare, cum vii dinspre str. Colentina, la et. 2, Hematologie, a doua sau a treia usa pe stanga- scrie pe ea Parazitologie. Dr. Rosca cere si analizele specifice SAFL la dr. Uscatescu de la Fundeni, pe acelasi culoar cu dr. Gogoase, putin mai in fata , le gasiti postate de mine mai sus, costa 50 de lei, puteti duce sange in eprubeta cu cap albastru, pe brichete de gheata , fara sa o atinga, infasurata bine. Atentie nu trebuie sa se coaguleze, altfel proba e compromisa.
Dupa aceea trebuie sa ajungeti cu o eprubeta cu cap mov la dr. Moscu sa faceti microscopia in camp intunecat ( str. Petoffi Sandor nr. 11) fara de care un doctor care stie cu ce se manaca aceasta boala nu va poate da un tratament corespunzator, deoarece aici se poate detecta tipul de borrelii dar si coinfectii precum bartonella, babesia, anaplasma...
O alta varianta mai este Lyme Diagnostic, b-dul Dimitrie Cantemir nr. 12-14, unde se face RN-AT 200 lei pentru Burgdorferi, afzelii, garinii si microscopia in camp intunecat-150 lei si Western Blott specific pentru afzelii si garinii, cata 180 lei fiecare. Aici trebuie eprubeta cu cap galben - pt western blott si RNAT si una cu cap mov pt. microscopie.
Puteti veni cu eprubetele in geanta fara probleme, chiar daca trec 3-4 ore. Daca faceti mai mult pe drum, le infasurati in batista sau servetel, puneti un cub de gheata astfel incat sa nu atinga eprubeta- cel putin asa mi-au spus cei de la Lyme.
Din ceea ce am constatat personal la dr Gogoase western blottul ( cu Kit de la Pasteur- Franta) iese cu proteinele mai evidentiate fata de lyme, dar acesta din urma are avantajul de a fi mai putin contestabil, pentru ca se pune sangele intr-un aparat si iese rezultatul fara a interveni factorul uman. Astfel ca aici desi rezultatul total era negativ pentru baiat, faptul ca IGG ul era mare-101, cu proteina de garinii p41 mai mari, coroborat cu microscopia a condus la concluzia ca are Borrelia, asa cum iesise din prima la Fundeni."

Mentionez ca eu dadeam relatii pentru cei care trimiteau sange sau il recoltau doar intr-un loc.
Singurul loc in care nu vi se recolteaza este la dr MOscu.
In rest atat la dr Gogoase cat si la Lyme Diagnostic daca va duceti dimineata recolteaza sange acolo.
Mai trebuie sa va interesati de dr Gogoase daca mai recolteaza, postarea mea e de acum un an, a avut ceva probleme si la un moment dat se auzise ca nu mai efectueaza asemenea analize.

Mentionez ca toate cabinetele sunt in Bucuresti, nu stiu in alta parte.

Pe langa cele de mai sus puteti efectua o serie de astfel de analize la Synevo, laboratorul de pe strada Grozovici, de unde se trimite in Germania la IMD Berlin.
Trebuie insa o consultatie prealabila la un medic care sa va canalizeze catre ce analize ar trebui efectuate.

Daca doriti sa aflati doar asa, de curiozitate daca este ceva in neregula, o simpla microscopie ar fi de ajuns . :idea:
In functie de rezultatul ei, daca iese pozitiv, puteti opta pentru western blott de burgdorferi, afzelii, garinii, spielmani, etc.

Eu va doresc sa fiti totusi clean... ;)
iolandamg

Re: borelioza??

Mesajde elenam » Sâm Apr 27, 2013 11:11 am

va multumesc din suflet.. Fiind din Constanta o sa incerc mai intai microscopia la Synevo!
elenam

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI