LYME sau BOALA AUTOIMUNA??

LYME sau BOALA AUTOIMUNA??

Mesajde Liliana » Mie Mar 13, 2013 5:02 am

Ma aflu intr-o mare dilema...Desi la camp intunecat s-au evidentiat spirochete, imunologul spune ca ma aflu pe o pista gresita deoarece este vorba despre BOALA AUTOIMUNA care da cam aceleasi manifestari ca si Lyme....Tratament cu antibiotice oricum nu pot sa fac deoarece am multiple alergii....Ambele perspective sunt la fel de "amuzante"....Mai are cineva boli autoimune pe-aici??? Orice sfat este binevenit!
Liliana

Re: LYME sau BOALA AUTOIMUNA??

Mesajde silva1974 » Mie Mar 13, 2013 8:22 am

Da, eu am o tiroidita autoimuna, iar copilului (2 ani) i s-a declansat o artrita juvenila idiopatica. Momentan suntem in investigatii pentru Lyme, si si in cazul nostru reumatologul copilului a dat din mana a lehamite ... cica umblu dupa cai verzi pe pereti in loc sa fac copilului infiltratia cu cortizon; copilului i-au iesit spirochete cu aspect sugestiv pentru borrelia garinii si borrelia afzelii asociate cu haemobartonella la microscopia in camp intunecat, iar la western blot a iesit p41 flagelina la valori foarte ridicate, iar mie: spirochetre cu aspect sugestiv pentru borrelia garinii asociate cu haemobartonella, iar la western blot acelasi p41 pozitiv, dar la o valoare mai mica decat a copilului. ntentionez sa continui cu analizele pentru Lyme, nu m-a convions reumatologul ca ce are copilul nu are legatura cu aceasta boala (dealtfel nu a venit cu argumente). Sanatate multa!
silva1974

Mesajde Liliana » Mie Mar 13, 2013 12:53 pm

Multumesc pentru raspuns Silva. Mie doctorul imunolog mi-a dat de refacut analizele pt. Lyme la lab. Synevo ( - lab. care am inteles ca va trimite probele de sange in Germania.) Este vorba despre testul de transformare limfoblastica la borelia si ceva de genul NK57+...Nu stiu cat de concludente vor fi aceste rezultate...Daca rezultatele vor fi negative inseamna oare ca pot sa ignor spirochetele descoperite la microscopia in camp intunecat si apoi sa incerc sa tratez boala autoimuna...Pentru mine este o nebuloasa...Va doresc multa putere de lupta si, mai ales, un moral bun.
Liliana

Mesajde silva1974 » Mie Mar 13, 2013 3:00 pm

Multumesc mult pentru urari, Liliana. Despre analizele care ti-au fost recomandate, am citit asa pe site-ul BCA Clinic (clinica din Augsburg specializata in Lyme):
"a) The Borrelia Elispot LTT provides information about the current activity of the Borrelia bacteria and is 20 to 200 fold more sensitive than a EIA-antibodies test.
b) The CD57+ cells (care cred ca e acelasi lucru cu NK57) indicate the extent of immune suppression during a chronic Lyme disease and are the prognostic factor during and after the antibiotic treatment."
Daca vrei sa le faci la Synevo (care intr-adevar trimit probele de sange in Germania, dar din cate am inteles trimit sangele congelat) sa te interesezi, ca se face analiza doar intr-o anumita zi din saptamana, la o anumita ora (martea parca, in Grozovici, de la 12-13 ... nu sunt foarte sigura pe intervalul orar). De asemenea, analizele le mai poti face la Ecoparadiagnostic, si ei trimit sangele in Germania (si din cate spun, nu il congeleaza, il trimit in kiturile nemtilor si ajunge in aceeasi zi), costa cred ult decat la Synevo (dar ar trebui sa fie mai relevante dat fiind ca sangele este proaspat, nu congelat).
Pana nu ai rezultatele analizelor nu te stresa pe ce drum sa o apuci, asteapta sa vezi ce iese la analize si in functie de rezultat vei merge la doctorul potrivit care te va indruma pe ce drum sa o apuci.
Multa sanatate iti doresc!
silva1974

Mesajde Liliana » Mie Mar 13, 2013 5:44 pm

Multumesc mult Silva. Sunt programata marti la Synevo. Dar mai citisem pe aici ca aceste analize n-ar fi concludente deoarece sangele va fi congelat. Mi-am intrebat medicul si mi-a spus ca de aceea este stabilita o anumita zi pe saptamana pentru a fi indeplinite toate conditiile, adica...stiu ei mai bine...Sa incerc sa-l mai intreb si de Paradiagnostic desi nu vreau sa stresez prea mult cu disperarea mea.... Ati facut si voi aceste analize? O sa veniti la clinica hiperbara?
Liliana

Mesajde Liliana » Mie Mar 13, 2013 6:57 pm

La testul de transf. limfobl. Borellia, de la lab. Synevo scrie:
"Stabilitate proba - sangele trebuie sa ajunga in maxim 24 ore la laboratorul la care se efectueaza testul si in aceasta perioada se pastreaza la temperatura camerei; este contraindicata refrigerarea probei1.
Cauze de respingere a probei – specimene care au depasit intervalul de stabilitate, probe refrigerate sau congelate1."
Nu stiu de unde au iesit zvonurile astea despre sangele congelat...Voi ce credeti?
La Ecoparadiagnostic am dat peste cineva nu prea priceput la telefon si, in loc de analize, m-am ales cu o programare la consultatie dna. dr. Cretu....
Liliana

Mesajde silva1974 » Joi Mar 14, 2013 8:03 am

Eu nu citisem detaliile analizei de la Synevo, stiam tot din gura in gura, de pe forumuri, ca sangele l-ar trimite congelat; daca il trimit necongelat in aceeasi zi atunci e ok. La Ecoparadiagnostic fac si analize pentru coinfectii (si, din cate am citit, in cazurile de Lyme aproape sigur sunt si coinfectii), de aceea poate nu ar fi rau sa te duci la un consult, in functie de simptome sa iti recomande si ce analize pentru coinfectii sa faci; Noi inca nu am facut testele de care spuneai, doar microscopia in camp intunecat si western blot-uile; ne-am programat la clinica de la Augsburg pentru investigatii si analize, sa vedem ce mai aflam. Toate cele bune!
silva1974

Mesajde Liliana » Joi Mar 14, 2013 12:01 pm

Va doresc mult succes! Va asteptam inapoi cu vesti bune si sa ne mai impartasim experienta... Numai bine!
Liliana

Mesajde silva1974 » Joi Mar 14, 2013 2:09 pm

Multumesc mult pentru urari, la fel si dvs.! Pe masura ce voi avea vesti, cu siguranta le voi impartasi
silva1974

Mesajde silva1974 » Vin Mar 22, 2013 11:08 am

Ati facut LTT si CD57? Care a fost rezultatul? Sanatate multa!
silva1974

Următorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI