HBO si epilepsia

HBO si epilepsia

Mesajde Blanche » Mar Sep 18, 2012 6:55 pm

Buna ziua!
Domnule doctor, am un baietel in varsta de 5 ani, care a faut o hipoglicemie severa dupa nastere, s- au declansat spasmele infantile, este rezistent la tratament medicamenos, acum diagnosticul este de epilepsie focala criptogenica, face crize focale , miclonice si absene iar singurul tratament la care a raspuns pozitiv este ACTH intramuscular.
Ma intereseaza mai multe detalii despre terapia cu oxigenarea hiperbara.
Daca poate fi luata in calcul in cazul lui.
De cate sedinte ar avea nevoie si care este procedura care trebuie urmata?!
Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!
Blanche

Re: HBO si epilepsia

Mesajde iolandamg » Joi Sep 20, 2012 7:02 pm

Am citit ca Terapia Hiperbara ar fi buna si in aceste cazuri.
In acest articol http://www.sfhbo.com/epilepsy.htm, se spune ca ar trebui facute zilnic 5 sedinte pe saptamana timp de 8 saptamani, iar daca dupa 40 de sedinte e necesar, se poate suplimenta.
Observ ca domnul doctor nu mai scrie de o perioada pe acest forum, motivele nu le cunosc, dar nu pot fi decat unele obiective.
Nu pot decat sa ii multumesc pentru ca intr-adevar a pierdut enorm de mult timp raspunzand pana acum miilor de comentarii de pe internet.
Asa ca dat fiind ca nu sunt doctor dar sunt mama si va inteleg ingrijorarea nu pot decat sa va sfatuiesc sa dati un email sau un telefon direct la Centrul de medicina Hiperbara.
iolandamg

Mesajde Blanche » Joi Sep 20, 2012 8:45 pm

Va multumesc frumos!
Mi- ar fi fost cel mai util o adresa de email a dansului, stau foarte prost cu timpul si cu vorbitul la telefon pentru ca suntem mai tot timpul pe drumuri , insa nu stiu exact unde sa ma adresez, ca as vrea cu dnul Ion sa discut.
Aveti idee daca in Bucuresti a fost montata acea camera hiperbara de care vorbea dnul doctor la un moment dat?
Ne- ar fi fost mult mai usor de ajuns pentru ca baietelul meu este sub tratament si cu dieta ketogenica, fiecare masa trebuie calculata f atent si cantarita, etc si mi- ar fi fost mult mai usor daca am fi stat acasa si nu la vreo pensiune, hotel, etc.

Multumesc inca o data!
Multa sanatate!
Blanche

Mesajde iolandamg » Joi Sep 20, 2012 9:02 pm

Datele de contact le gasiti aici
http://www.medicinahiperbara.ro/hiperba ... hp/contact.
Din cate stiu in Bucuresti nu a fost montata acea camera Hiperbara.
Deocamdata asteptam sa se deschida centrul de la Targu Mures.
Nu stiu ce sanse ar fi sa se deschida in viitorul apropiat.
Multa sanatate va doresc dumneavoastra , dar mai ales copilului!
iolandamg

Mesajde iolandamg » Joi Sep 20, 2012 9:04 pm

Ma refeream ca nu stiu daca se deschide in viitorul apropiat centru de hiperbara in Bucuresti.
Pentru Targu Mures inteleg sa sunt in faza de finalizare a lucrarilor!
iolandamg

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI