Lyme Diagnostic

Re: Lyme Diagnostic

Mesajde Calin » Lun Iul 16, 2012 10:41 am

Stie cineva daca pt WB desfasurat e nevoie de sange proaspat,
sau se poate efectua pe aceeasi proba de sange pe care mi s-a
efectual RN-AT ul in urma cu aprox 10 zile, eu fiind din Timisoara
nu ma pot deplasa atat de frecvent pana la Bucuresti ,din cauza serviciului.

Multumesc
Calin
Calin

Mesajde art » Lun Iul 16, 2012 10:51 am

Cum se manifesta borreliozele cauzate de speciile valuisiana si lusitanie? N-am gasit de loc pe net informatii despre ele.
Ce alte specii cauzeaza simptome neurologice in afara de garini?
Gariniile pot cauza dureri pe nervii membrelor : senzatie de taietura la incheietura mainii sau a piciorului, durere / arsura pe interiorul bratului de la umar pana la degete?
Va multumesc
art

Mesajde nicu25 » Mie Iul 18, 2012 2:42 pm

@Calin

e important sa se foloseasca sange proaspat."Prospetimea" sau inghetarea sangelui poate influenta acuratetea testului, Anca Moscu a demonstrat intr-un trial ca in urma refrigerarii antigenele scad semnificativ, ducand pana la negativarea testului.
vezi la pagina 7 din urmatorul topic:
http://forum-veterinar.e-reducere.ro/vi ... 8d455#p251

nu se stie din ce cauza se intampla asta, fie antigenele aglutineaza, fie boreliile din sange "consuma" antigenele respective iar testul devine negativ
sanatate!(desi suna putin ironic)
nicu25

Mesajde Ami » Mie Feb 13, 2013 12:38 pm

Buna
Eu am facut analizele pt borelioza la lymediagnostic si mi-au spus in felul urmator: Rezultatele se coroboreaza cu examinarea directa a sangelui in camp intunecat (DFM)care evidentiaza prezenta spirochetelor cu aspect sugestiv pentru Borrelia garinii, Borrelia afzelii,asoctate cu Haemobartonella. Am mers la dl doctor Ion mi-a prescris schema de tratament cu naturiste si anibiotice minociclina 100 g si azitromicina si dupa aproape 2 luni de tratament nu simt nicio ameliorare: spasme musculare la fel ca inainte si din contra mi-au reaparut ametelile ingrozitoare si rigiditatea in zona cervicala, vedere incetosata si cu anumite puncte, simptome pe care le-am avut la debut. Si in plus ma doare mana dreapta in special inspre degetul mic si o durere care urca spre cot. Nu am asteptat s ama vindec dar nici sa ma simt mai rau. Este foarte complicat eu una sunt intr-un impas. Am facut un RMN cerebral fara substanta de contrast si a iesit normal cel putin asa zice pe foaia aia. Insa eu nu ma simt bine deloc. Ma gandesc ca acest RMN sa fi fost influentat de faptul ca luam antibiotice si nu au putut fi vizibile leziunile demielinizante? totul e un mister cu aceasta boala de la diagnostic pana la tratament.
Ami

Mesajde mihaim » Mie Apr 24, 2013 11:41 am

@precious007 cum te mai simti?
mihaim

Anterior

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI