Teste Lyme Diagnostic

Re: Teste Lyme Diagnostic

Mesajde HBOT » Joi Mai 31, 2012 7:22 pm

Technica este aceeasi in orice laborator, DAR testele difera enorm!

Am sa va dau un exemplu:
1. testul IgG Afzeli folosit de Lyme Dg. si Fundeni este un test cu 17 proteine, adica 17 posibilitati de identificare a unor anticorpi. Acesta este un test complex care ne ajuta sa identificam deseori specia de borrelia.

2. testul folosit de Synevo, Boszic si laboratoarele unguresti sint teste mai simple de la Mikrogen cu 8 proteine. Acest test are 4 (patru) proteine identice cu testul IgG afzeli de la Euroimun si alte patru proteine de burgdorferii.

Ca are 4 proteine de burgdorferii nu e rau, dar astea nu prea ies pozitive. Astfel ca deseori pe testul de la Mikrogen p41 iese pozitiv. Acest lucru il pot confirma mai toti carea au facut analizele la Synevo si au primit si interpretarile din Germania, astfel au vazut ca se specifica ca o proteina a iesit pozitiva si anume: p41.

La fel se intimpla si cu RN-AT unde este acest p41: si asta iese pozitiv la foarte multi romani, de parca ar creste proteina de borrelia p41 pe toate drumurile. Acum insa daca se opteaza pentru testul Euroimun IgG afzeli, acesta are inca 13 ALTE proteine astfel ca este aproape imposibil sa nu mai iasa una sau doua pozitive, daca pacientul are o borrelie din grupul Lyme, pe linga acest p41. ORI la doua proteine pozitive (depinde un pic de care) testul este deja borderline sau chiar pozitiv, iar la trei devine pozitiv.

APOI din jocul acestor proteine, desigur cei care cunosc cum este cu borrelia, se poate cauta testul care ne duce catre ACELE proteine specifice de borrelia care pozitiveaza testul si indica definitiv specia.

Ca sa intelegeti am sa exemplific:
- daca un pacient are proteina p41 pozitiva, dar celelalte 7 proteine de pe testul Mikrogen negative, acest test iese negativ.
- daca acelasi pacient face un test Euroimun care are aceeasi proteina p41, ce bine inteles ca iese pozitiva, dar testul avind alte 16 proteine, una sau doua ies pozitive, atunci testul este POZITIV.

Asta ATESTA clar ca pacientul are anticorpi anti borrelia, ceea ce sugereaza prezenta bolii in absenta unui tratament si a prezentei unei clinici sau paraclinici corespunzatoare.

CU TOATE ACESTEA nici un laborator n-a gresit, desi unul ZICE EXTREM DE CLAR POZITIV iar celalalt la fel de clar NEGATIV. Deoarece primul zice negativ la proteinele cautate (alea 8 care FIECARE are un numar specific), DAR negativ in conditiile in care pe o PROTEINA de borrelie apar anticorpi (p41), iar cel de al doilea ZICE pozitiv la proteinele cautate, care fiind mai mult (17 proteine) ies pozitive in plus fata de celalalt test.

Chiar daca Mikrogenul in acest caz da testul negativ, exista totusi o NOTA: o proteina este pozitiva, astfel ca ar trebui efectuate SI ALTE teste care pot investiga ce inseamna acel lucru!

De aceea este important de stiut UNDE se face testul:
- este vorba de un laborator asa de duzina, ATUNCI acestia au un test, ADICA UN SINGUR TEST, unele mai bune altele mai de cacao si avind un singur test pot spune doar pozitiv sau negativ la acel test.
- este vorba de un laborator de referinta (aici nu ma refer la laboratoare falimentare romanesti de stat), atunci ACESTA ar trebui sa dispuna de o MULTITUDINE de teste de imunologie, deoarece si voi, cetatenii Romaniei, dispuneti de o varietate IMENSA de borrelii, achizitionate de-a lungul timpului, din diferite zone ale tarii sau tarilor pe unde ati umblat. Un astfel de laborator TREBUIE sa fie in stare sa diagnosticheze la fel de bine si un japonez sau un american, in conditiile in care se cunoaste ca borreliile lor sint complet diferite de cele ale noastre.

ORICUM materia asta cu borrelioza este atit de complexa incit ma indoiesc ca pentru toti medici va fi accesibila!

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde iolandamg » Joi Mai 31, 2012 9:06 pm

Buna seara,domnule doctor!

In legatura cu aceasta proteina p 41 am si eu o mare nelamurire cu testele de la Fundeni si de la Lyme diagnostic.
La Fundeni, pentru baiat p41 nu a iesit deloc-era 0 pe cand la Lyme Diagnostic a fost suficient de mare ca sa pozitiveze in dreptul acestei proteine.
Sa fi fost o eroare umana?
Culmea a fost ca am dus acelasi sange, recoltat in aceeasi dimineata!

Multa sanatate!
iolandamg

Mesajde HBOT » Vin Iun 01, 2012 1:43 pm

Trebuie sa vedeti daca testele efectuate sint pozitionate corect.

Fiecare test are o pozitie numita: POS care trebuie sa se suprapuna cu banda neagra de pe strip. Daca aceasta se decaleaza pentru ca laborantul nu a pozitionat stripul cum trebuie, atunci proteinele se decaleaza si in loc de p41 iese p50 pozitiv, dar de fapt este p41 pozitiv! trebuie verificat daca nu cumva la una din analize stripul nu cumva este pozitionat aiurea!

Cu stima,
dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde iolandamg » Vin Iun 01, 2012 3:05 pm

Nu cred ca este aceasta varianta. Si inainte si dupa p 41 este o. Adica nu putea fi o confuzie de acest gen.
Am incercat sa atasez analizele scanate dar mi se spune ca extensia PDF nu e permisa.
Cred ca dumneavoastra le mai aveti in calculator.
Oricum cred ca de fapt microscopia e cea care ne edifica, sper.
Initial i-au iesit doar garinii si hemobartonella -pentru ca din acelasi sange, dupa 3-4 saptamani sa ii iasa si afzelii.
Cred ca totul tine de anticorpii pe care ii are organismul dar si de sensibilitatea aparatului sau mai bine zis a kit-ului.

Toate cele bune va doresc!
iolandamg

Mesajde HBOT » Vin Iun 01, 2012 4:01 pm

@iolanda: credinta este buna, dar in biserica: intre 50 si 60 este o banda intens pozitiva (ca o curba), care se suprapune exact peste P41, daca se pozitioneaza pozitia testului (POS) cum trebuie, adica peste dunga neagra din stinga! Astfel toate proteinele aluneca cam cu 2 cm la dreapta si banda INTENS POZITIVA care apare sus pe test, aiurea si intre proteine, se transforma in P41 intens pozitiv.

Nu este nici o arta, dar traiti in Romania, iar in tarile ORIENTALE este posibil ca profesorii sa nu fie profesori la fel cum si medicii pot sa nu fie medici, sau poate doar pe hirtie, de aceea cel mai bine ii controlezi pe toti! Controlind fiecare buletin de analize, puteti vedea cu exactitate despre ce este vorba.

Cu stima,
dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde iolandamg » Vin Iun 01, 2012 5:38 pm

Multumim mult pentru aceste clarificari!
Sincer , uitasem de aceasta problema, mi-am adus aminte de ea citind cele de mai sus.
Va dorim un week end prelungit cat mai placut!
iolandamg

Mesajde Ami » Mie Feb 13, 2013 12:32 pm

Buna
Eu am facut analizele pt borelioza la lymediagnostic si mi-au spus in felul urmator: Rezultatele se coroboreaza cu examinarea directa a sangelui in camp intunecat (DFM)care evidentiaza prezenta spirochetelor cu aspect sugestiv pentru Borrelia garinii, Borrelia afzelii,asoctate cu Haemobartonella. Am mers la dl doctor Ion mi-a prescris schema de tratament cu naturiste si anibiotice minociclina 100 g si azitromicina si dupa aproape 2 luni de tratament nu simt nicio ameliorare: spasme musculare la fel ca inainte si din contra mi-au reaparut ametelile ingrozitoare si rigiditatea in zona cervicala, vedere in ceata cu anumite puncte,simptome care le-am avut la debutul bolii. Si in plus ma doare mana dreapta in special degetul mic si o durere care urca pana la cot. Este foarte complicat eu una sunt intr-un impas. Am facut un RMN cerebral fara substanta de contrast si a iesit normal cel putin asa zice pe foaia aia. Insa eu nu ma simt bine deloc. Ma gandesc ca acest RMN sa fi fost influentat de faptul ca luam antibiotice si nu au putut fi vizibile leziunile demielinizante? totul e un mister cu aceasta boala de la diagnostic pana la tratament.
Ami

Mesajde juillet » Joi Iun 13, 2013 10:29 am

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Sambata am fost muscata de o capusa, bineinteles ca am intrat in panica, capusa s-a rupt si am ajuns ca camera de garda la chirurgie pentru scoaterea resturilor. Nu mai zic ca a fost de doua ori la chirurgie pentru ca primul medic a fost incompetent si nu imi scosese restul de capusa. Dupa am fost la infectioase unde mi s-a dat un tratamnt profilactic de doxicilina 2x100mg si apoi una de 100 mg timp de 5 zile. Culmea este la fix la 3 zile am racit...am avut doar 2 zile durere in gat si acum imi curge nasul ca la o raceala. Acum nu stiu daca sunt simptome de faza incipenta a bolii sau pur si simplu am racit (cu 2 zile in urma am stat foarte mult in curent). Acum sunt disperata, credeti ca microscopia in camp magnetic este de ajuns doar pt a vedea daca exista sau nu bacteria? Daca in prezent iau antibiotic influenteaza cumva rezultatul? Dupa doar 3 zile este concludent acest test?
PS. Am sunat la Lyme diagnostic unde am vorbit cu o doamna foarte draguta. Mi-a spus insa ca nu este concludent sa fac acest test la un interval atat de mic de la muscatura. Mi-a spus ca ar trebui sa treaca vreo 3-4 saptamani.
juillet

Mesajde mihaim » Mar Iun 25, 2013 2:36 pm

Eu tot timpul am asteptat intre 4 si 6 saptamani dupa antibiotic.
Microscopia in camp intunecat iti va spune cu certitudine daca ai spirochete in sange iar WB iti va spune ce speciii ai (asta in cazul in care ai).
Nu toate capusile dau autoamat si Lyme
mihaim

Mesajde catalini » Dum Oct 13, 2013 6:42 pm

Buna ziua,

In data de 27 iulie am fost muscata de capusa (presupun ca a fost o capusa , deoarece aceasta nu a fost vazuta atasata de picior). Pe 28 iulie am observat doua puncte rosii minuscule , care ulterior s-au marit , astfel incit la 7 zile dupa muscatura , aveau dimensiunea de aproxmativ 5 cm.Speriata m-am prezentat la urgente unde mi s-a confirmat muscatura de capusa si mi s-a prescris 21 zile doxicilina , 200 mg/zi. Testul Elisa facut dupa 21 zile de la muscatura a iesit pozitiv.Pentru confirmare , am facut si un Western Blot desfasurat care a iesit pozitiv pentru garini si afzeli(testul a fost facut la 9 zile dupa terminarea curei cu doxicilina). Speriata fiind , medicul infectionist mi-a recomandat 28 zile amoxacilina 3 gr/zi. Dupa 2 saptamini de la initierea tratamentului cu amoxacilina , mi-am facut si o microscopie in cimp intunecat la Lyme Diagnostic , unde s-a specificat prezenta spirochetelor. Am continuat tratamentul cu amoxacilina , goldenseal, si argint coloidal conform indicatiilor primite.

In momentul de fata am terminat medicatia si sint derutata . Totusi 2 luni de antibiotic nu au fost suficiente pentru tratarea bolii in faza initiala (initiat la 7-8 zile de la muscatura) ?
Nu inteleg unde a fost eroarea in administrarea antibioticului atita timp cit microscopia in cimp intunecat a specificat prezenta spirochetelor in singe
Daca are cineva o sugestie , m-ar ajuta enorm.
Multumesc.
catalini

AnteriorUrmătorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI