Eu si copilul meu de 9 ani- dureri articulare-am borrelia

Re: Eu si copilul meu de 9 ani- dureri articulare-am borreli

Mesajde iolandamg » Joi Noi 14, 2013 4:49 pm

Buna seara!
Nu am mai scris pe forum, pentru ca am vrut sa uitam de aceasta boala.
Citeam prea mult despre ea, cautam remedii, metode de diagnostic, pareri, protocoale, etc.
Si constatam ca nu se stie mai nimic despre ea.
Sunt o gramada de incertitudini, care ma macinau.
Asa ca am inceput sa imi creez propriile valori dupa care sa ma ghidez.
Astfel, am constatat ca toate persoanele pe care le-am dus la microscopie au avut spirochete sau bartonela.
Este imposibil sa ne fi muscat pe toti capusa.
Asa ca ori o avem de cand ne nastem, ori, asa cum spune domnul doctor, se transmite si pe alte cai- purici, tantari sau contact cu sangele sau secretiile altei persoane infectate.
Parerea mea e ca ea este acolo , in organismul nostru , de mult, dar iese la iveala in anumite circumstante- mod de viata, stres, sistem imunitar deficient, etc.
E clar ca se transmite de la mama la fat.
Copilul meu nu a fost muscat de nicio capusa. De altfel nici eu. Poate de purici...
Dar de mic a avut probleme cu infectiile de tot felul, iar antibioticele date de medici i-au slabit sistemul imunitar.
Consider ca in cazul in care apar manifestari autoimune, tratamentul este mai greu.
Pentru ca se poate accentua fenomenul auto imun si nu prea se stie sa se gaseasca echilibrul intre intarirea imunitarului si lupta acestuia cu propriile organe- ca fenomen autoimun.

In ceea ce priveste vindecarea, tinta ar trebui sa fie sa te simti bine, nu negativarea microscopiei, pentru ca este foarte greu, dar nu imposibil.
Si trebuie sa fii constient ca si cu o microscopie negativa, chisturile ramase in tesuturi se pot metamorfoza intr-un moment nefavorabil din nou in spirochete, iar daca sistemul imunitar nu lupta eficient , o iei de la capat.

Din experienta personala, consider ca pana nu iei antibiotic, in faza cronica- dupa mai mult timp de la aparitia simptomelor sau de la infectare- daca poti sti cand s-a produs ea-, nu prea ai sanse sa scapi de manifestarile grave.
Dupa tura cu azitromicina si minociclina data de domnul doctor, copilul meu si-a revenit in mod vizibil. Drept e ca i-am dat si antivirale gen isoprinosin, astragalus toata tura. Am senzatia ca e bine sa adaugi in antiviral la antibiotic, am citit la un moment dat ca aceste bacterii, sau ce or fi ele au ceva asemanari cu virusurile. Eu am dat antiviral pentru virusul Coksakie pe care il gasisera nemtii baiatului, dar cred ca n-ar strica o combinatie de acest gen in cazul tuturor.
Durerile articulare au fost foarte rare. Chiar daca microscopia era inca pozitiva.
Asa ca domnul doctor ne-a recomandat asta-primavara sa facem o pauza si sa luam o tura in toamna de Unasyn.
Dar pentru copil constat ca nu ar fi totusi nevoie.
Tinem sub control cu naturiste gen- tinctura de echinaceea cu salvie, angelica, betula, vit. D, vit.C. Alive.
Ne-a ajutat masajul cu uleiuri esentiale cu cimbru, cuisoare, frankincense, pepermint, oregano,rosemary,
De asemenea sunt bune si tincturile de myrrh, hyssop, spilanthes, boneset, prickly ash bark si lomatium.
Dintre acestea i-am dat mai des LOMATIUM.
E foarte bun pentru orice viroza care circula la scoala. Cum incepe sa il deranjeze nasul sau gatul ii dau 2-3 zile si scapa.
Nu se gaseste la magazine, doar cu comanda pe internet, eu l-am comandat de pe iherb.

Eu, in schimb, am fost data peste cap atat de tura de minociclina si azitromicina cat si cea de acum recomandata de domnul doctor .
In ambele cazuri am probleme cu tensiunea, endocrinologic ma dau pente cap si mi se umfla ganglionii limfatici.
Sunt doua posibilitati.
Ori am generat o reactie adversa la antibiotice- la mino scrie de umflarea gangionilor in prospect, ori , din ceea ce am citit, cand organismul incepe sa omoare cocomarlele, astea elibereaza toxine care ajung in sistemul limfatic ce are de suferit daca nu le dreneaza eficient.
Personal, cred in a doua varianta.
Faptul ca mi se reactiveaza problemele vechi, endocrinologice, ma face sa cred ca si acea tiroidita cronica autoimuna pe care am avut-o acum multi ani a fost manifestarea tot a acestei probleme infectioase.
Deocamdata o tin in frau cu tinctura de pericarp de nuci verzi. De la TSH 6 in iarna, in iulie am ajuns la 3 doar cu ea, cu niciun alt supliment hormonal.
Ma bucur insa ca nu mai am problemele acelea grave de concentrare si memorie care ma terminasera anul trecut. Si nici dureri ale articulatiilor de la degete.
Raman insa coatele, genunchii, talpile, umerii .
Iar dantura mi-o tratez de peste un an, am tratat si retratat dintii, dar dam tot timpul de infectie.
La ultimul dinte, obturat pe canal acum cativa ani, dentistul a scos plomba de canal pt ca ma jena si nu mai a putut sa puna alta de o luna si jumatate pentru ca, desi pune antiseptic, calciu, iar antiseptic, iar calciu, etc,.iese in continuare infectie...
Nu stiu daca mai iau antibiotic. Starea de rau este prea mare. Ma tenteaza sa iau un tratament pulsat , de 2 g de metronidazol pe zi, 2 zile pe saptamana, restul pauza. POate asa nu mai ma simt asa de rau .
Deocamdata nu ma pot lauda cu o solutie in ceea ce ma priveste.
Cu toate acestea eu sunt multumita de evolutia copilului.
Nu pot spune ca e vindecat, nici nu am mai facut analize, dar sper sa nu mai aiba probleme cu genunchii.

Va doresc tuturor numai bine, Domnul sa ne ajute sa gasim calea de rezolvare a problemelor noastre!
iolandamg

Mesajde liliana_03 » Mie Noi 20, 2013 9:31 am

of, daca am putea vinde experientele astea, la pretul care ne costa, am fi undeva...
dar realitatea este ca ne dorim doar sa fim functionali, sa putem munci, sa ne ingrijim de noi si de familie... atat!
insa e foarte greu, acum esti ceva mai bine, cu dureri suportabile, acum esti tintuit la pat.
ma regasesc in tot ce spui, semn ca nu suntem cu totii de psihiatrie.
ma bucur ca baiatul este mai bine!
am multe intrebari, as lua legatura si in privat, daca imi permiti , dar nu stiu cum trebuie procedat.
din pacate nu am prea mult timp la dispozitie, dar sper sa mai schimbam opinii curand!
va multumesc pt raspuns si va doresc toate cele bune !
liliana_03

Mesajde iolandamg » Sâm Noi 23, 2013 8:13 pm

Nu exista posibilitatea filtrarii unor mesaje care pot fi calificate drept spam?
Sunt chiar deranjante!
Cred ca cei care le trimit au mult timp liber...
iolandamg

Mesajde iolandamg » Sâm Ian 11, 2014 8:06 pm

Ma bucur ca s-a rezolvat problema spam-urilor!
Multa sanatate va doresc si anul 2014 sa va aduca multe impliniri!
iolandamg

Anterior

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI