Eu si copilul meu de 9 ani- dureri articulare-am borrelia

Re: Eu si copilul meu de 9 ani- dureri articulare-am borreli

Mesajde iolandamg » Lun Apr 22, 2013 2:34 pm

In legatura cu acest VSH, acesta masoara raspunsul inflamator al organismului.
Iata aici ce reprezinta:
http://www.synevo.ro/viteza-de-sediment ... iilor-vsh/

Din ceea ce am citit, existenta acestei infectii in organismul nostru si incercarea noastra de a o eradica, inclusiv prin ingerarea de antibiotice produce inflamatie.

Inflamatia este problema cu care se lupta majoritatea celor cu borrelioza.
Aici ai explicatii clare despre cum se produce inflamatia si cum poti lupta impotriva ei.

http://goodbyelyme.com/free-articles/de ... _cytokines

Este important a se modifica alimentatia, evitand glutenul, zaharul etc.
In articol se face referire si la Turmeric, de fapt Curcuminul pe care multi deja il avem in schema, dar si la uleiuri esentiale si acupunctura.

Sper sa iti fie de ajutor.
iolandamg

Mesajde Roxana-H » Mie Apr 24, 2013 12:15 pm

VSH si FR ale mamei mele sunt peste 100 ,deci valori foarte mari ,acum a inceput o noua schema de antibiotic si foarte multe naturiste ,vom vedea ce va mai fi.Va multumesc pt raspunsuri,toate sfaturile sunt binevenite.Multa sanatate!!
Roxana-H

Mesajde iolandamg » Dum Mai 05, 2013 10:45 am

Hristos a inviat!
Sarbatori fericite tuturor!
Domnul sa ne dea intelepciune, rabdare, liniste sufleteasca si, daca se poate, sanatate!
iolandamg

Mesajde Raphael » Mar Mai 07, 2013 10:44 am

Buna ziua!
Am citit pe nerasuflate aproape toate posturile de pe acest forum si in mod special pe acesta. Toate simptomele descrise aici pe forum le am si eu:

- Durere de cap (senzație de cap prins într-o menghină), cefalee
- Ușor tremur al corpului
- Țiuit în urechi + urechi infundate (hipoacuzie ușoară)
- Oboseală puternică + senzație de agitație ușoară
- Maxilar încleștat + nod si discomfort în gât (ușoară dificultate la înghițire)
- Tahicardie ușoară (destul de rar)
- Usturime limbă (pată albă pe limbă)
- Insomnie (dorm în reprize de la 23până la 5 dimineața)
- Senzație de usturime ochi și ochi obosiți
- Miodezopsii (musculițe zburătoare, virgulițe, bastonașe, liniuțe, etc.) pe vedere
- Luminițe strălucitoare în câmp visual (când privesc cerul)
- Durere în zona cervicală
- Durere de spate + stare de slăbiciune și oboseală
- Dureri abdominale și de șezut
- Dureri si usturimi șezut și coccis (noadă) + usturimi/furnicaturi spate + bazin
- Înțepaturi și dureri de picioare (în special la genunchi) + urzicături in talpa piciorului
- Înțepături (pișcături, urzicături, fulgere electice) în corp + picioare + mâini (senzație de arsură palme)

Astazi am facut o microscopie in camp intunecat la LymeDg ca sa fiu sigur ce am, desi nu am fost (nu tin minte sa fii fost) muscat de o capusa. Abia peste 10 zile obtin rezultatul si in functie de el voi merge la un doctor priceput ca sa imi recomande ce analize trebuie sa fac in continuare pentru a descoperi tipul/rile de infectii si coinfectii + un tratament adecvat. Doresc sa va multumesc pentru ca mi-ati deschis ochii si mintea spre indentificarea unui diagnostic corect (nu tulburare neurovegetativa, sindrom anxios, etc... care mi-au fost puse in ultmii 2 ani). Va multumesc.
Raphael

Mesajde iolandamg » Mar Mai 07, 2013 5:59 pm

Eu va multumesc pentru ca mi-ati confirmat ca timpul pierdut cu aceste postari nu este in zadar .
Daca au folosit chiar si unei singure persoane eu sunt multumita.
Multumiri eu ii adresez personal domnului doctor care acum un an si-a facut timpul necesar pentru a raspunde tuturor intrebarilor mele facandu-ma sa inteleg anumite lucruri legate de aceasta boala.
Din pacate experienta mea este limitata si nu am nici cunostinte medicale.
Dar pot macar sa va spun prin ce trec, ce am gresit sau ce realizari am avut.
Ceea ce as vrea sa va previn este urmatorul lucru.
Dupa bucuria de a descoperi in sfarsit un diagnostic corect urmeaza o perioada grea. Aceea de a descoperi tratamentul corect si in final vindecarea.
Aici trebuie sa va inairmati cu multa rabdare si credinta ca veti reusi.
Eu va doresc vindecarea, indiferent de boala de care suferiti.
Multa sanatate!
iolandamg

Mesajde Raphael » Mar Mai 07, 2013 7:31 pm

Ceea ce doare cel mai mult nu este boala în sine. Doare atunci când ai dureri de spate, de cap, de genunchi, de stomac, etc. şi mergi la doctor să te plângi, iar el îţi spune că nu ai nimic. Îi mai spui şi că până acum 1-2 ani ai fost sănătos tun. În plus, îi faci şi o listă cu simptomele. Mai mult, te ia în râs şi te trimite la psihiatru să scape de tine. Oare câţi au fost şi vor mai fi asemenea mie... măcar acum ştiu că sunt pe drumul cel bun. Mai bine un pumn de antibiotice zilnic şi speranţa că voi fi bine peste 1, 2, 3, 10 ani decât antidepresive şi incertitudine.
Raphael

Mesajde iolandamg » Mar Mai 07, 2013 8:29 pm

Va dau dreptate intru totul!
Personal cunosc doua persoane care au luat ani la rand tratament psihiatric pentru acelasi motive.
NU mai vorbesc ca acum cativa ani m-am dus la urgente cu o stare de rau inexplicabila, sfarseala , oboseala extrema, etc, (din astea de pe lista), iar doctorul de acolo mi-a recomandat sa imi pun mai des sotul la treaba... :oops: Ca asa trece sigur... :lol: Iar eu chiar nu ma plangeam de performantele acestuia!

PS Si are rabdare cineva sa ii citesti lista cu simptomele?? :x

Domnul sa va calauzeasca pe drumul cel bun!
iolandamg

Mesajde Raphael » Mie Mai 08, 2013 6:11 am

Pot sa va intreb cum sau daca ati ameliorat din simptome? Cu durerea de cap si de zona cervicala m-am obisnuit in ultima jumatate de an dar, in ultimile 2 luni, au aparut dureri de spate si o usturime inexplicabila la maini si la picioare de care nu pot sa scap si care nu ma lasa sa pot dormi noaptea. Am luat Celebrex pt zile zile prescris de medicul de familie si usturimea s-a mai ameliorat dar acum a reinceput. Sincer nu stiu ce sa mai fac si unde sa mai merg :)
Raphael

Mesajde iolandamg » Joi Mai 09, 2013 6:39 am

Pe mine nu ma ustura articulatiile, doar ma dor, amortesc si se umfla.
De cand iau tratament s-au mai ameliorat. Mai mult cele de coloana.
Persista insa cele ale articulatiilor degetelor de la maini si picioare , de coate si mai putin de genunchi. Eu mai iau MSM (nu MMS), http://www.pcfarm.ro/produs/3176/MSM---Antiinflamator ,
Smilax- sarsaparilla http://www.livestrong.com/article/31282 ... la-smilax/
Despre ea ai informatii si aici http://buhnerhealinglyme.com/?s=sarsaparilla.
Am aflat despre beneficiile acesteia de la un alt pacient, Raoul de aici http://www.lyme.ro/forum/viewtopic.php?id=1&p=4.
Tin sa ii multumesc pe aceasta cale!
Initial baiatul a luat la indicatia medicului pediatru un tratament homeopat- Interleukina 4 de la Guna care mi s-a parut destul de eficient.
Dupa ce am inceput tratamentul de borrelioza cu antibiotice si naturiste, mai ales dupa tura de azitro cu mino nu l-au mai durut.
Saptamana aceasta, dupa o pauza de antibiotic de 4 luni l-au durut din nou genunchii.
Curcuminul de asemenea ar trebui sa ajute.
Cand nu mai pot, un Vimovo ma ajuta cat de cat.
Multa sanatate!
iolandamg

Mesajde liliana_03 » Mar Noi 12, 2013 4:17 pm

buna seara,

te rog sa ne tii la curent cu evolutia voastra. suntem si noi in situatia voastra, la inceput de drum.
avem doar banuieli, boli autoimune, etc.e vorba de mine- ca adult si de copiii mei prescolari.
va dorim multa putere si sanatate! dati-ne speranta ca intr-o zi, vom fi si noi bine.
Doamne ajuta!
liliana_03

AnteriorUrmătorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI