Domnului Doctor ION - SM / LYME ?

Re: Domnului Doctor ION - SM / LYME ?

Mesajde mihaimihai » Lun Apr 02, 2012 7:25 am

Da, ca si ioana_ioana la mine afzelii au iesit negativ pe WB. Au aparut insa reactii la p60 (nonspecifica) si p41 (specifica), conform analizelor LymeDiagnostic.
De asemenea la testele ELISA din sange si LCR am iesit negativ la Borrelia Burgdoferi IgG si IgM.
Din aceste teste + simptomatologia neuro pe mine ma duce gandul la Garinii.

De asemenea, spirochetii sunt vizibili pe microscopia in camp intunecat (lungime medie si rari, din cate am inteles de la LymeDiagnostic).

Intrebarea: Mai exista vreun test de laborator care trebuie facut? (nu neaparat pentru ca vreau eu neaparat sa stiu ce specie am in sange, dar intreb daca este relevant sau necesar)

PS: La mine, Borrelioza cu simptomatologie neuro s-a declansat acum doua luni (nu ani) (doar o clarificare).

Multumim pentru tot interesul si suportul dumneavoastra!

Mihai.
mihaimihai

Mesajde HBOT » Joi Apr 05, 2012 9:29 pm

P41 pe RNAT este ultraspecifica pentru garini, astfel ca probabil aveti o infectie cu Borrelia garini.

Desigur ca se mai pot face o serie de teste. Unul dintre aceste este PCR-ul, complet, ce poate identifica diferitele specii de spirochete sau alte zoonoze, pe specii. Se mai poate face o determinare a CD 57, limfocite specifice anti spirochetale si teste de transformare limfocitara. PCR-ul este un test direct, celelalte sint teste indirecte, fiecare aducind o serie de informatii.

Acum desigur ca daca aceste teste se fac sint necesare pentru cei care lucreaza cu ele. In general strategia unui terapeut in materie de tratament al borreliozei se bazeaza pe o serie de experiente personale si pe baza unor teste. Unii terapeuti sint obisnuiti sa-si extraga informatiile din PCR, altii din DFM, altii din culturi si iarasi altii merg pe teste indirecte ca marcari ai evolutiei. Asta nu inseamna ca unii sint mai buni si altii mai prosti, dar fiecare incearca sa gaseasca o strategie de a fi mai eficient in tratarea pacientilor. De aceea si teoriile unora ca mai bine lasi borreliile in pace si tratezi simptomatica.

In principiu pe mine ma intereseaza mai putin aceste polemici stiintifice, noi stim sa tratam atit simptomatic borreliile, cit si sa le eradicam. Fiecare pacient hotareste ce doreste, dar intra in tratament numai daca face ce zicem, altfel NU! De exemplu daca un bolnav de borrelioza are o pisica si aceasta este purtatoare, cum pisicile raspund greu la tratament sau de loc, ori eutanasieaza pisica ori o trateaza, ori se trateaza in alta parte.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaimihai » Joi Apr 12, 2012 4:49 pm

Reiterez doar rezultatele mele de Borrelia. Am adaugat si unul mai recent, un WesternBlot de Garinii.

///ANALIZE Gral Medical Colentina - 24.02.2012 - !Analiza LCR!///
• Borrelia Burgdoferi in LCR IgG si IgM - NEGATIV

///ANALIZE Sanador - 21.02.2012///
• Borrelia Burgdoferi IgG, IgM ser (ELISA Kit 2 (cantitativ) - NEGATIV

///ANALIZE LYME Diagnostic - 14.03.2012///
• Borrelia afzelii IgG - NEGATIV
Prezenta anticorpilor de tip IgG la o intensitate atat de mare arata existenta infectiei in antecedente.
Pe WesternBlot afzelii s-au dezvoltat doua proteine p41 (specifica) si p60 (non-specifica) ceea ce atesta o activitate redusa.
Rezultatele se coroboreaza cu examenul direct (camp microscopic intunecat) care arata existenta a extrem de rare organisme cu aspect sugestiv pentru Borrelia, Haemobartonella si Toxmoplasma.
Se recomanda interpretarea in context clinic.

///Rezultate EcoParaDiagnostic - 12.04.2012///
Western Blot
• WB Borrelia garinii IgM - NEGATIV
Absente benzile antigenice OspC, 83kDa, 39kDa, 30kDa, OspA, 21kDa, 19kDa .
• WB Borrelia garinii IgG - NEGATIV
Absente benzile antigenice VlsE, 83kDa, 39kDa, 30kDa, OspA, OspC, 21kDa, 19kDa, 17kDa.

Intrebare: E borrelia/Nu e borrelia? Mai continui sa ma caut de borrelia?

Multumesc mult,
Mihai
mihaimihai

Mesajde mihaimihai » Vin Apr 20, 2012 6:32 am

M-am luminat citind acest post: viewtopic.php?f=29&t=3869

Am analizele de la LymeDiagnostic cu p60 si p41 pozitive, am spirochete si hematobartonella si toxmoplasma.
Am o programare in mai la doamna doctor Rosca.

Acum, reformulez :)

1. WB-ul de la LymeDiagnostic este mai putin cuprinzator decat cel de la Fundeni? Mai trebuie sa il fac si la Fundeni?
2. HBOT (23 aug 2011) - "PCR-urile la borrelii vor apare cit de curind, foarte probabil in Tg. Mures o data cu deschiderea sctiei de terapie intensiva hiperbara din cadrul Sp. Nova Vita se va deschide si un laborator de analize parazitologice complex". A aparut acest laborator?
3. Eu nu am inteles ce este cu PCR-ul si cat de relevant/sensibil este in stadiul III (neuroborrelioza) din sange. Adica am inteles ca sunt 3 tipuri de probe: tesut, LCR, sange. Eu ma consider candidat la cea de sange. Ce aflu din PCR, daca sigur am borrelioza sau nu?

Referitor la aceste teste am gasit la Synevo (laborator in care personal ma incred), o informatie legata de analizele de laborator: http://www.synevo.ro/diagnosticul-de-la ... olii-lyme/ si urmatoarele seturi de analize:
a. http://www.synevo.ro/anticorpi-borrelia-burgdorferi/
b. http://www.synevo.ro/borrelia-anticorpi ... sternblot/
c. http://www.synevo.ro/borrelia-burgdorferi-adn-in-sange/

4. Eu initial ma gandisem sa mai fac un WB la Synevo, insa tot citind am intalnit cel mai des recomandarea de PCR. Sa fac PCR la Synevo? Din sange?

Multumesc in numele comunitatii de aici pentru implicarea si nivelul dumneavoastra de interes fata de aceasta infectie si fata de noi, infectatii!

Mihai.
mihaimihai

Mesajde HBOT » Vin Apr 20, 2012 4:43 pm

1. Fundeni (Dr. Gogoase) dispune si face testul Euroimun Borrelia Afzeli IgG, un test complex in special pentru borrelia afzeli, dar care are si o serie de proteine specifice de garini. Lyme Diagnostic (Dr. Butte) dispune tot de teste Euroimun, acelasi ca si Fundeni, dar in plus au si testul IgG RN-AT (o combinatie intre ELISA si WB, cu o ELISA extrem de nespecifica pe grupul Lyme) si testul IgG Garini, alaturi desigur si de testul IgG Afzeli.

Cei de la Lyme Diagnostic au si IgM-uri (pentru cei cu infectii noi) si, din cite am inteles (DAR INCA INOFICIAL) vor aduce si teste MIKROGEN, adica acele teste cu spielmani si bavariensis! De altfel cam asta astept si eu de la un laborator dedicat, SA DISPUNA de mai toate testele posibile si imposibile.

2. In Tg Mures se construieste un spital pluridisciplinar, care va avea si o sectie de BOLI INFECTIOASE, inclusiv un laborator dedicat pe microbiologie si anaerobi ( de altfel ce ma intereseaza pe mine ca medic de medicina hiperbara). Cind va fi gata se va anunta din timp.

3. DEPINDE de PCR. Unele sint care compara doar proba analizata cu un muster, de exemplu Borrelia burgdorferii. Acestea spun: daca aveti sau nu borrelii burgdorferii in proba analizata. Altele mai complexe "desfac" proba analizata in ADN-ul structurilor componente, pentru a putea fi analizat in parte. Acestea sint teste complexe si laborioase, dar de la un laborator dedicat cam la asa ceva ma astept. Sper ca si cei de Lyme Diagnostic sa investeasca in cel mai performant PCR posibil, la fel cum vor face probabil si grupul de investitori germani din spatele meu in Tg. Mures. Din PCR se afla ca aveti borrelia si ce specie.

4. Synevo este un laborator bun, dar nu unul dedicat. Spre exemplu Golful este o masina buna, fiabila si de serie. Dar daca lucrati in padure va trebuie o utilitara cu 4X4, deoarece cu un Golf ramaneti inpotmolit. Synevo nu face WB-uri in regie proprie. La fel si Regina Maria sau Gral. Acestia din urma trimit la Synevo, iar rezultatul il dau ca si cum ei ar fi facut WB-ul. Aceasta este o practica des intilnita in rindul laboratoarelor care se ajuta reciproc pentru optimizarea unor procese de lucru.

Synevo, la fel, trimit in Germania la un laborator dedicat, dat tot unul general, adica nu neaparat unul profilat pe borrelioza, dar care executa diverse WB-uri. Acolo aceia analizeaza proba si trimit rezultatul la Synevo care doar transcriu aceste rezultate si le inmaneaza pacientului. Pina aici este totul OK, legal si fara nici o problema. DOAR ca singele la acel laborator ajunge dupa saptamani de conservare. ORI TOCMAI aceasta conservare pe noi ne ajuta enorm deoarece reducerea titrului de anticorpi face ca aceste borrelii sa apara de pe eritrocite in singe. Astfel ca anticorpii deseori nu se mai exprima.

ASA CA daca tot vrem sa facem teste imunologice care oricum sint ca vai de mama lor, atunci macar sa le facem din singe proaspat, ADICA PE LOC!

Daca vreti sa faceti PCR, atunci este OK, DAR faceti macar PCR-ul la afzeli sau garini sau alte specii suspectate, nu la Borrelia burgdorferii.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaimihai » Lun Mai 07, 2012 10:08 am

De ce refuza cadrele medicale din Romania sa dea crezare microscopiei in camp intunecat?

Am 2 neurologi, un parazitolog si un infectionist (toti din Bucuresti, din spitale de renume pentru domeniile lor...) cat si cadre de la facultatea de medicina veterinara, la care am fost si mi-au spus sa plec cu mizeria aia de la ei...Nici macar nu s-au uitat la video-uri.

Am trei variante:
1. Au interese (ascunse?) sa nu recunoasca aceasta microscopie sau borrelia
2. Sunt incuiati la cap, limitati, obtuji, nu au habar de thnologii, incompetenti
3. Intradevar aceasta microscopie este o blasfemie si ne arata imagini venite de la extraterestii si doctorii nu se pot baza pe ele pentru diagnosticare

Deci?
mihaimihai

Mesajde mihaimihai » Lun Mai 07, 2012 10:11 am

Totusi, intre timp, nu am stat degeaba, am fost la doamna doctor Tatiana ROSCA. Primul doctor care m-a ascultat cand am vorbit de borrelia...
Incep tratament pregatitor (vitamine) si ulterior antibiotice (nu sunt decise momentan acestea).
mihaimihai

Mesajde miniraton » Lun Mai 07, 2012 11:26 am

Mihai..si eu am fost azi de dim la Dr Rosca pt tura a doua de antibiotice. M-am imprietenit cu o D-na la 40 de ani care...fusese diagnosticata cu Sm si se tratase cu interferon 5 sau 7 ani ( nu este prima persoana in situatia asa cu care am vb). A ajuns la Dr Rosca acum 1 an, a urmat 7 ture cu antibiotice si acum era sanatoasa si se simtea excelent. Ma rog... nu stiu daca este corect "sanatoasa" pt ca isi facuse microscopia si inca mai avea "ceva". A zis ca a scapat de babesia si de...numai stiu ce.

Multa sanatate !
Irina
miniraton

Mesajde mihaimihai » Lun Mai 07, 2012 11:40 am

Multumesc frumos pentru informatii.
Multumesc lui Dumnezeu ca in momentul de fata nu am simptome grave.

Si un coleg de-al meu de munca a fost salvat de doamna doctor ROSCA. Acum 3 ani a venit la birou si a intrat prin perete in loc de usa...nu a mai vazut, in plina zi. Doctori, RMN-uri, demielinizari, diagnostic SM. A mers la doamna doctor, 6 luni antibiotice. De 3 ani fara simptomatica sau probleme.

Problema mea e alta: la neurologul meu curant, o minunata doamna, prima dintre neurologii la care am fost care mi-a facut diagnostic diferential si care si in momentul de fata nu mi-a pus diagnostic de SM, am intalnit o doamna de 30 de ani: demielinizari (fara manifestari clinice, poate doar dureri de cap), a ajuns la lymediagnostic, a iesit 100% pozitiv la Garinii pe WB si au iesit spirochete in microscopie. Aceasta doamna a fost la N doctori (ca si mine dealtfel), care nici macar nu au vrut sa se UITE peste rezultatele de la lymediagnostic. De frica ca ar fi o problema cu acest laborator, doamna vrea sa se trateze de SM...
mihaimihai

Mesajde mihaim » Lun Mai 07, 2012 5:33 pm

In situatia doameni de care vorbesti am fost si eu, sa accept sau sa nu accept diagnosticul de SM
Cred ca alegerea sta in fiecare din noi si fiecare stie ce e mai bine ptr el. Eu am ales sa ma tratez de lyme cu toate ca ultimul neurolog mi-a ras in nas. Eu merg pe varianta asta deoarece vad ca are rezultate si sper ca ma voi insanatosi.
Sfatul meu ptr tine tine Mihai este urmatorul: daca ai ales sa te tratezi de lyme asteapta-te la o perioada lunga in care vei lua antibiotice si vei vedea reveniri putin cate putin. In acest timp incearca sa numai citesti nimic despre lyme, ai incredere in dna.Rosca si vei vedea ca va fi bine. Daca vei citi in continuare despre SM, lyme, etc vei incepe sa-ti pui intrebari ca poate nu e bine ceea ce faci, poate ai SM totusi.
Ti-o spun din propria-mi experiena, am trecut prin multe momente de neincredere in diagnosticul de lyme iar acum in urma tratamentului sunt pe calea cea buna
mihaim

AnteriorUrmătorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI