Domnului Doctor ION - SM / LYME ?

Re: Domnului Doctor ION - SM / LYME ?

Mesajde HBOT » Lun Iul 23, 2012 11:43 pm

Stratul acesta adipos nu se distruge, decit prin liposuctie, la o cura de slabire, sau cind ne indopam, acesta se dezumfla, respectiv umfla. Este greu de crezut ca in urma unei cure de slabire, care in general se rezuma la infometare, ca ies borreliile la plimbare!

In general exista o lege fizica care ne arata ca aportul caloric luat prin alimentatie este folosit pentru energia necesara metabolismului, DUPA CARE DACA RAMANE CEVA IN PLUS se depune, daca este in minus incep sa se arde rezervele, adica slabim. Eu nu sint nutritionist, dar in general IN FUNCTIE DE CITE CALORII BAGAM in noi, daca sint peste consum ne ingrasam, sub consum slabim. Restul sint gaguri de marcheting.

Daca cura voastra a functionat, atunci sigur ati redus aportul caloric sau ati marit consumul de calorii. Treaba asta cu maritul consumului insa este asa un vis frumos, astfel ca de regula se reduce aportul, ADICA o perioada uneori carentiala. Multe diete sint echilibrate si contin o serie de substituenti benefici, dar daca aceste cure sint brahiale sint de regula carentiale si au loc prin infometare. Ori tocmai aceasta etapa carentiala poate afecta suplimentar imunitatea.

Imunitatea in general este un proces mare consumator de energie. Tocmai de aceasta se folosesc tetraciclinele in cresterea intensiva a puilor si porcilor. Un porc are o rata de crestere de 0,5-0,6 kg pe zi, dar daca se folosesc antibiotice, porci pot fi inghesuiti cam la 0,8 m2, adica 120 de porci pe 100m2 iar rata de crstere poate ajunge si la 0,7-0,8 kg/zi. Combatind posibile infectii datorate inghesuile se poate mentine aceasta rata crescuta de crestere.

Invers daca trecem printr-o perioada carentiala, chiar hipocalorica echilibrata, aceasta poate influenta si capacitatea sistemului imun, negativ, in sensul inrautatirii acesteia. Ori acest lucru poate genera o exacerbare a infectiei.

Desigur ca nu este exclus ca in tesutul adipos sa stocheze tot felul de toxine si metale grele si chiar si spirochete, dar variatiile de volum ale celului adipoase nu inseamna si mobilizarea acestora din tesutul adipos. Nu cred ca spirochetele sint influentate de aceste variatii si parasesc acest tesut. probabil ca afectarea imunitatii este cea care dicteaza simptomatica.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde mihaimihai » Joi Aug 23, 2012 7:25 am

[Status update]

Luna 1: tinizol, azitromicina
- fara reactii adverse, doar mersul des la toaleta
- fara dureri articulare
- scaderea tensiunii arteriale
- stare generala foarte buna

Luna 2: tavanic, rifampicina
- fara reactii adverse
- tensiune arteriala in crestere
- cresterea numarului de "floaters" http://en.wikipedia.org/wiki/Floater din vedere
- reaparitia unor parestezii la piciorul drept

Luna 3: tinizol, doxi, ciprinol (in desfasurare)
- fara reactii adverse, doar mersul des la toaleta (mai des ca in prima luna)
- tensiune arteriala in scadere
- diminuare "floaters"
- paresteziile revin mai puternic in vechile locatii
- dureri articulare dimineata (pot pasi cu greu)
mihaimihai

Mesajde mihaimihai » Lun Oct 29, 2012 12:27 pm

Revin cu noutati.
Sunt in a 5-a luna: cefort IV+cipri+tinizol.
Mai greu cu branulele ca trag asistentele in vene ca la tir. Dar le voi duce.

Luna 1: tinizol, azitromicina
- fara reactii adverse, doar mersul des la toaleta
- fara dureri articulare
- scaderea tensiunii arteriale
- stare generala foarte buna

Luna 2: tavanic, rifampicina
- fara reactii adverse
- tensiune arteriala in crestere
- cresterea numarului de "floaters" http://en.wikipedia.org/wiki/Floater din vedere
- reaparitia unor parestezii la piciorul drept

Luna 3: tinizol, doxi, ciprinol
- fara reactii adverse, doar mersul des la toaleta (mai des ca in prima luna - ajungeam si la 5 dati/zi)
- tensiune arteriala in scadere
- diminuare "floaters"
- paresteziile revin mai puternic in vechile locatii
- dureri articulare dimineata (pot pasi cu greu)

Luna 4: tinizol, minoz, ciprinol
- reactii adeverse: 1 saptamana (a doua) din 4 am fost ametit si cu dureri surde de cap; nu am mai avut probleme cu stomacul;
- "floaters" in voie
- parestezii piciorul drept inexistente 30% din timp
- fara dureri articulare

Luna 5: tinizol, cefort IV (4g/zi), ciprinol (in desfasurare)
- reactii adverse: nu am pana in acest moment
- am inceput sa ignor/ma obisnuiesc cu flocoanele
- parestezii alternante la piciorul drept
- fara alte simptopme sau probleme

Intre timp, ca sa imi scoata SM-ul din cap, doamna doctor m-a trimis la un EEG+PEV si la un camp vizual.
Campul vizual este putin afectat la ochiul stang pe culoarea rosie.
Investigatia facuta la dr Psatta a evidentiat o activitate difuza pe EEG specifica unei encefalite usoare. Acest gen de activitate este recunoscuta ca fiind data si de borrelia. Dansul a spus ca nu apare imagistica de SM. Mai multe detalii despre studii aici: http://www.ronos.ro/doc/2011-sinaia/ro/ ... Psatta.pdf

Am tot mai multa incredere in diagnostic, dat fiind faptul ca nu dezvolt simptome noi in cursul tratamentul si ca usor incep sa se remita si cele vechi. In plus incepand din 2006, cand am avut eritemul pe care l-am igorat 3 saptamani pana a trecut (arata ceva intre: http://www.ekommerce.ro/upload/fck/Imag ... e_lyme.jpg si http://www.consultatii-medicale.ro/uplo ... e-rash.jpg ), am inceput sa dezvolt tot felul de "problemute": o gastrita, dureri de stern, cresterea tensiunii (devenisem hipertensiv), crampe musculare nocturne (la gambe), tuse seaca fara o cauza infectionasa (investigata si cu raze) ce nu a trecut cu nimic din ce mi-au dat atunci, episoade de lipsa de aer (simteam ca ma sufoc), si ulterior cele neurologice (sunt mai multe, dar nu le mai insir aici). Ulterior am avut si asa ceva: http://2.bp.blogspot.com/-lPyO9s9RapI/T ... hoto+1.JPG , dar care recent am identificat ca erau cauzate de bartonella, care a iesit pe DFM.

Deci, ii dam inainte cu incredere.

PS: Doamna doctor mi-a spus ca voi scapa si de flocoane :D
mihaimihai

Mesajde Ami » Mie Ian 30, 2013 9:42 am

Buna ziua dl dr. Ion,

Eu urmez schema de tratament data de dv pentru borelioza, am cam 3 sapt de cand am inceput minociclina iau 2 pastile seara adica 100 mg, azitromicina luni, marti si miercuri si bineinteles vessel due si schema naturista ( curcumina, cats claw, parasite cleanse, etc). Problema este ca ma simt mai slabita ca inainte am ameteli destul de puternice in special dimineata, rigiditate in zona cefei, spasme musculare, pana si la limba si perioade cand imi tremura toti muschii si nu am putere, vedere incetosata sau anumite puncte. Bininteles incerc sa beau cat mai multe lichide, ceaiuri, apa pentru detoxifiere. Ce sa fac? ametelile pe care le am acum seamana cu cele pe care le-am avut atunci cand au debutat simptomele bolii in urma cu 1 an. Este posibil sa fie recatie la medicamente? sau este posibil sa fie o scleroza multipla iar antibioticele sa-i faca rau?
Ami

Mesajde rodimoni » Dum Feb 17, 2013 3:46 pm

Buna ziua, domnule doctor,

Va rog sa ma ajutati, daca se poate, sa gasesc raspunsuri la problemele mele.

In luna octombrie 2012 am avut parestezii in bratul stang (din cot pana in varful degetelor simteam ca sunt curentata). Am facut RMN de coloana vertebrala cervicala, concluzii: protruzie discala mediana C5-C6 necompresiva. Dr. neurolog a spus ca nu este nimic grav.
In prima sapatamana din decembrie 2012 am avut ameteli foarte puternice, in sensul ca nu puteam sa stau in picioare, trebuia neaparat sa ma intind si chiar din pozitia culcat aveam acele ameteli, amorteli in mana stanga, spasm muscular in zona nasului, slabiciune generala accentuata, iar in 10.12 am fost la urgente dupa un episod ingrozitor in timpul caruia ambele maini de la cot la varful degetelor imi vibrau, mi se umflau, mi se electrocutau, toate in acelasi timp,fara ca la exterior bratele sa sufere vreo modificare. M-au internat cu sindrom vertiginos periferic fara a-mi spune o cauza a vertijului. Cert este ca starea mea nu s-a imbunatatit, mergeam sprijinita de alte persoane. In spital am facut hidrocortizon, glucoza, memotal, dupa externare, tratament cu betaserc, bilobil, multivitamine. La solicitarea mea am facut si un RMN cerebral, concluzii: leziuni demielinizante in context microangiopatic localizate in substanta alba insular stanga cu diametru de 2 mm. Dupa externare pentru ca nu ma simteam deloc bine, slabiciune accentuata, cu greu mergeam dintr-o camera in alta,ameteli, stari de rau,atacuri de panica, amorteli in bart stang si chiar pe piciorul stang,am mers la mai multi neurologi (unul a spus ca am nevroza, altul anxietate-depresie, altul ca din cauza acelor protruzii cervicale am acele manifestari). Am facut tratament cu antiinflamatoare, fel de fel de vitamine, piracetam, dexametazona, lexotamil. Dupa externare mi-au aparut simptome noi, ca de exemplu vajaitul in urechea dreapta pe care il am si in prezent, si dupa piracetam un zgomot in cap ca un fel de tiuit, zumzait. Dupa dexametazona m-am simtit o perioada scurta de timp mai in putere, dar am constatat ulterior ca aveam o saptamana cand ma simteam relativ mai bine cu o alta saptamana cand eram extrem se extenuata si nu puteam sa imi desfasor normal activitatile zilnice.
Simptomele sunt in schimbare,in prezent am aceleasi amorteli in mana stanga, uneori si piciorul stang, vajait in urechea dreapta,zgomot in cap care este acoperit de zgomotul de fond, , ameteli, dureri de cap uneori (dupa ce am luat un tratamet homeopat am constatat dureri de cap migratoare si intense), ma deranjeaza anumite culori si anumite lumini ( cum sunt cele din hipermarketuri si chiar aglomeratia de produse de pe rafturile magazinelor imi dau o senzatie de ameteala, trebuind fie sa ma asez, fie sa mut privirea spre culori inchise si uni),uneori senzatie de slabiciune maxima.
De curand am facut investigatii si in Bucuresti, dupa cum urmeaza:
-un nou RMN cerebral si angio, cateva zone de demielinizare punctiforme periferice,nespecifice din punct de vedere imagistic cu semnificatie de stabilit in context clinic; dr. neurolog a spus ca este o stare, va trece, sa iau aspenter 75
- neurologul m-a trimis sa fac o coagulograma, rezultate:LAC 1,29,limita maxima 1,20.De la hematologie mi-au spus ca pentru a se confirma sindromul antifosfolipidic trebuie sa fac analize amanuntite si sa mai repet LAC-ul de trei ori
- la orl am facut mai multe investigatii, diagnostic hipoacuzie urechea dreapta si suspiciune dehiscenta de CSS urechea dreapta; pentru confirmare diagnostic trebuie sa repet la 3 luni investigatiile
-si nu in ultimul rand m-am dus si la Lyme Diagnostic si am facut Western blot RN-AT IgG- negativ si Microscopia in camp intunecat evidentiaza prezenta spirochetelor cu aspect sugestiv pentru Borelia garini, Borelia afzelii asociate cu Babessia si Haemobartonella.Pentru diagnostic se utilizeaza testele imunologice. Se recomanda interpretarea rezultatelor in context clinic.

Am uitat sa va spun ca am 35 de ani si 55 kg, in ultimele 2-3 luni slabind 6-7 kg.
Intrebarile mele ar fi: este posibil sa fie borelioza, ce alte teste ar trebui sa mai fac si carui doctor sa ma adresez( ce specialitate)?

Va multumesc si ma iertati ca am scris atat de mult, dar am incercat sa fiu succinta.
rodimoni

Mesajde Cris » Sâm Sep 21, 2013 8:17 pm

VA rog cine stie daca sa dat in folosinta spitalul pluridisciplinar cu sectia boli infectioase
cu laboraturul de microbiologie.
Cris

Anterior

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI