necroza / foraje / proteza

necroza / foraje / proteza

Mesajde feliciu paraschiv » Dum Iun 05, 2011 12:17 pm

buna ziua ! povestea mea e simpla : am 44 de ani , am fortat la ski 7 zile intens , am cazut , oricum am presupus ca acestea ar fi unele dintre cauze , nu mai conteaza , mi-a aparut o durere la articulatia soldului drept , tipic romanesc : o luna nu am dat importanta , apoi m-am autotratat cu diclofenac , indometacin si alte antiinflamatoare din ce in ce mai puternice , rezultatul zero - durerea persista .
Next step : medicul reumatolog ( probabil l-am gasit pe cel mai nepregatit din oras ) mi-a prescris continuarea cu antiinflamatoare ( aceleasi care nu dadusera rezultat ) si cateva cataplasme cu hrean ( nu radeti ! - daca va spun numele lui si orasul va pot comfirma multe persoane aceste prescrieri demne de sec.XV ) . Rezultatul zero - durerea era mai puternica si hreanul ustura ingrozitor.
A urmat apoi medicul ortoped ( foarte bine pregatit ) care mi-a aratat drumul spre RMN . Rezultatul - NECROZA ASEPTICA DE CAP FEMURAL DREPT . Eram terminat , eram distrus . Psihic . Fizic . Urmau : foraje -50 % sanse de reusita , proteza , etc.
Am rugat un prieten sa-mi caute pe net o clinica in Romania( fara tratamente cu hrean ! ) sau in Austria , si mi-a gasit HBO Constanta - special pentru necroze . Am fost primit si tratat ca o personalitate ( toti pacientii sunt primiti si tratati ca niste personalitati ). Am facut 12 sedinte , durerea a disparut aproape complet din sedinta 7-8 , pauza 3 zile ( De Paste ) , apoi 8 sedinte . Un nou RMN a demonstrat retragerea edemului osos 60% . Am facut o pauza de trei saptamani si am revenit la tratamet . Nu am mai apucat sa mai fac decat 3 sedinte ( timp in care am mai facut un RMN ), cand mi-a citit domnul doctor Ion ( un "guru" in materie de hiperbara si derivatele ei ) RMN -ul , s-a ridicat de pe scaun , mi-a luat carjele din mana , si mi-a spus ca nu mai am nevoie de ele , sa merg acasa : sunt vindecat . SUNT VINDECAT !!!!!!!! FARA FORAJE ! FARA PROTEZA ! ( doar cu hrean si cu hiperbara !)
Mii de multumiri doctorului Ion si echipei de exceptie pe care o conduce !! Daca va mai pot ajuta cu detalii ma puteti contacta la nr de tel 0744642189.
Acum sunt acasa , mi-a recomandat d-nul doctor Ion sa stau un timp linistit , sunt un pacient ascultator , stau cuminte pe terasa si-mi dau cu ceara skiurile ....
feliciu paraschiv

Re: necroza / foraje / proteza

Mesajde anda_diana82 » Joi Iun 16, 2011 1:08 pm

:)
nu am putut sa nu zambesc cand am citit postul dvs! acelasi ton caracteristic,plin de umor!
ma bucur mult ca v ati vindecat ,spre aceiasi vindecare ma indrept si eu cu pasi repezi (atat de repezi cat imi permit carjele,normal). eu tocmai ce m am intors aseara acasa,dupa a doua serie de tratament.de data aceasta am facut 10 sedinte de hiperbara,iar RMN ul a aratat o vindecare aproape completa la piciorul drept,iar la piciorul stang mai trebuie lucrat,putin,asa ca voi mai merge si pt a treia serie de tratament undeva prin iulie.
ca si dvs multumesc cerului ca am dat de modalitatea asta de tratament (spun ca am dat,pt ca nu m a indrumat nimeni catre Centrul de medicina hiperbara,am aflat singura de existenta lui de pe internet) pt ca altfel,acum probabil ca eram si protezata deja.dupa ce am umblat la diferiti medici ortopezi,reumatologi, si iar ortopezi,dupa ce am facut 3 radiografii si zeci de injectii,fara nici un rezultat, am cerut ( EU ! ) sa fac un RMN si atunci mi s a pus acelasi diagnostic : necroza aseptica de cap femural bilateral. metoda de tratament (sugerata de medicul ortoped la care am fost) a cazut si peste mine ca un trasnet :proteza! in conditiile in care eu am 29 de ani (luni ii implinesc ;) ) ,un copil de doar 1 an care are nevoie de mine pe picioarele mele,si o viata activa in fata.... tin minte ca dupa discutia cu dr ortoped,care se intampla intr o luni,am ajuns acasa si am inceput sa caut pe internet...asa am dat de Centrul de la Cta,a doua zi am sunat,am trimis RMN ul prin mail,am vb cu dr Ion si miercuri am fost la Constanta! dupa doar 13 sedinte de hiperbara ,in urma RMN ului s a constatat o retragere de edem de 40% ...deci se poate si altfel!!! nu doar cu proteza! am continuat pana la 30 sedinte,apoi am facut o pauza de 3 sapt,iarasi 10 sedinte...si voi face terapia cu oxigen pana voi fi vindecata complet,ca si dvs!! :)
nu stiu daca mai are vreun rost sa spun ca mi e ciuda pe doctorii care nu expun pacientilor toate modalitatile de tratament,care nu aleg ce e mai usor pt pacient ,ci doar ce e mai usor pt ei,dar am sa spun in schimb ca am gasit in personalul Centrului de Medicina Hiperbara Cta niste oameni competenti,extrem de bine pregatiti ,in frunte cu dr Ion,care are timp pt fiecare pacient in parte!
abia astept sa scriu si eu ca am renuntat la carje (asta se va intampla in maxim 2 luni)!!
anda_diana82

Mesajde feliciu paraschiv » Joi Dec 29, 2011 1:36 pm

buna anda ! cum te mai simti ? nu mai stiu nimic de tine , cred ca ti-am pierdut numarul de telefon.
eu caut niste ofete de ski .... nu-ti spun mai multe despre starea piciorului meu .
multa sanatate !!! si mii de multumiri extraordinarei echipe de medicina hiperbara condusa de dr. ion
cu stima , feliciu paraschiv
feliciu paraschiv

Mesajde foxi » Joi Iul 04, 2013 9:57 pm

De ce ne minti!NCF-ul nu se vindeca..tot la proteza am ajuns toti!
foxi

Mesajde anda_diana82 » Joi Iul 04, 2013 10:22 pm

Eu am 2,5 ani de la ultima sedinta si nici nu poate fi vorba de proteza.ultimul RMN din 04.03.2013 nu arata nici urma de edem,ci doar o usoara urma de demarcatie lasata de zona necrozata.dureri nu mai exista,fac sport,port tocuri,stau in picioare ore intregi.va doresc tuturor multa sanatate!!!
anda_diana82

Mesajde foxi » Vin Iul 05, 2013 6:42 pm

De ce grad a fost necroza ta?
foxi

Mesajde foxi » Vin Iul 05, 2013 6:43 pm

Ce grad a fost necroza ta?
foxi

Mesajde anda_diana82 » Sâm Iul 06, 2013 11:31 am

Gradul 3-4 picior stang si grad 3 picior drept
anda_diana82

Mesajde foxi » Mie Aug 28, 2013 12:15 pm

Din experienta a cel putin patru pacienti cu necroze gradul.3 respectiv 2,sedinte hbo 40...60,bani sa nu mai spun...toti s-au protezat!alti bani alta distractie!!!
foxi

Mesajde Cristi Gaesti » Joi Aug 29, 2013 8:12 pm

Doamna sau domnule Foxi,daca ati urmat tratamentul dl. Dr.Ion,asa cum vi l-a prescris dansul,atunci ar fi o problema! Nu va cunosc si nu cred ca ma cunoasteti. Ma numesc Stanescu Constantin, sunt din Gaesti,Dambovita si urmez tratamentul dl. dr.Ion din decembrie 2011.Am fost diagnosticat cu discopatie lombara,apoi cu hernie de disc..chiar m-am si operat de hernie la Bagdasar-Arseni, apoi am ajuns la HBOT Constanta, dupa ce dl. dr. Virgil Ionescu de la PRO-VITA,mi-a pus diagnosticul corect; necroza de cap femural bilateral,stadiul 3-4 drept,stadiul 3 stang.Dansul m-a trimis la Constanta, pt, ca aveam sfericitatea capului femural integra si mi-a spus ca mai am o sansa...chiar dansul mi-a spus ca daca ma duc la oricare dr. ortoped din tara,ma va taia si imi va pune proteze!Asa am ajuns la Constanta!Aici inainte de a incepe tratamentul am facut testul de borelia si am iesit pozitiv pe Afzeli!Testul l-am facut la Fundeni!apoi am refacut testul la Lyme Diagnostic dupa 6 luni de tratament cu antibiotic si 40 de sedinte in barocamera si am iesit negativ!( desi borelia este inca in sange in proportie mare).Va pot pune la dispozitie toate testele, ale mele si ale familiei mele!In legatura cu NACF bilateral, dupa sedintele din barocamera,edemul osos s-a diminuat si mai apoi disparut,iar eu acum pot sa merg! Cand am venit la Constanta nu puteam nici macar sa dorm( pe burta,pe spate),nu puteam sa merg,nu puteam sa stau pe scaun,nu puteam sa fac absolut nimic si din cauza asta luam cele mai puternice analgezice,desi nu aveau nici un efect.Acum pot sa merg normal( mai folosec o singura carja doar atunci cand stiu ca am de urcat scari),am inceput seviciul,am fost in concediu la mare,in Delta,la munte,conduc masina fara nici o problema,merg la plimbare cu sotia si fetita prin oras,merg ,etc., dar am respectat tot timpul tratamentul dl.dr.Ion.
Doamna sau domnule foxi, nu dati cu noroi in cineva care trateaza si vindeca oamenii! Daca la dumneavoastra nu a mers tratamentul ,asta nu inseamna ca ca cei de la HBOT nu v-au vrut binele sau ca v-au pacalit! Poate ca dumneavoastra nu ati urmat tratamentul asa cum trebuia, poate ca nu ati folosit carjele cum trebuia,etc..In privinta boreliei va sfatuiesc sa va duceti la un cabinet care are testele de borelia!!!e adevarat ca sunt scumpe,dar asta e!La noi in orice spital din Romania,aceste teste rareori sunt disponibile,dar si alea costa destul de mult.De ce nu va duceti dumneavoastra sa faceti testele,cu buletinul dumneavoastra, la o clinica din strainatate?Si apoi de ce nu incercati sa va tratati de necroza, la clinici din Anglia,Germania,SUA,Israel,Italia,etc. unde se trateaza aceste cazuri de aproape 30 de ani? Poate ca acolo nu va va mai pacali nimeni!
Multa sanatate!
Stanescu Constantin
tel:0766715479
Cristi Gaesti

Următorul

Înapoi la FORUM PENTRU PACIENTI