borrelioza

Re: borrelioza

Mesajde cristiana » Mie Noi 24, 2010 8:28 am

Stimate domnule doctor, acum 2 luni am avut o ameteala brusca, urmata de o perioada de insomnii, dureri musculare , amorteli. Examenul RMN evidentiaza la nivelul substantei albe subcorticale fronto -parietale bilateral, mici leziuni( sub 5 mm)hiperseminal T2si FLAIR si izoseminal T1. Leziunile au aspect si localizare nespecifica (microischemii?).Fara leziuni in fosa posterioara . Fara leziuni la nivelul cordonului medular cervical sau ale corpului calos.Orbite , sinusuri, regiune selara , unghiuri ponto-cerebeloase normale. Sistem ventricular de dimensiuni normale.Examenul angio-RM in limite normale.Concluzie - Leziunile subcorticale descrise trebuie interpretate in contextul clinic si paraclinic avand un aspect nespecific(vasculita, antecendente virale). mentionez ca am hepatita b si va rog sa-mi spuneti in ce directie sa ma indrept cu a nalizele tinand cont ca eu mai am ameteli usoare, dureri de calcai, dureri de genunchi, si prin coloana vertebrala senzatii ciudate cateodata. Neurologul m-a sfatuit sa uit RMN-ul pt ca nu e nimic grav acolo....
Astept cu respect parerea dvs.
Va multumesc!
cristiana

Mesajde HBOT » Mar Noi 30, 2010 2:54 pm

Stimata doamna,

examenul RMN efectuat de dvs. are o valoare de diagnostic numai corelat cu o anumita simptomatologie clinica. Pe de o parte, neurologul are dreptate cand va spune ca acest RMN nu inseamna neaparat ceva grav, pe de alta parte insa uneori RMN-ul este singura modalitate de a vizualiza leziuni inflamatorii de tipul leziunilor de demielinizare care pot constitui un indiciu pentru o serie de parazitoze intracelulare. Borrelia, micoplasma, toxoplasma, anumite sinuzite, pot genera vasculita, iar aceasta, la randul ei poate genera leziuni hipoxice, leziuni inflamatorii care pot fi vizualizate pe RMN ca leziuni de demielinizare.

Desigur ca nu trebuie sa intrati in panica ca aveti o borrelioza, dar prezenta simptomaticii descrise de dvs. coroborat cu microleziunile evidentiate pe examenul RMN POATE constitui un indiciu pentru o astfel de parazitoza intracelulara (microbacterii), care ar trebui investigata. Fibromialgia pe care o descrieti dvs. este mai degraba specifica micoplasmozelor decat borreliozelor, dar si in borrelioze pot aparea astfel de dureri musculare, ligamentare si articulare, alaturi de tulburari de sensibilitate (neuropatii).

Atat micoplasma, cat si borrelia, multi dintre noi le avem fara a avea o simptomatica concreta sau genereaza simptomatica in conditii de imunitate scazuta, de exemplu viroze, situatie in care aceasta simptomatica o punem pe seama virozelor si nu a acestor parazitoze.

Oricare dintre ele (micoplasme, borrelii, chlamidii, toxoplasma, babesii, bartonelle etc.) daca reusim sa le diagnosticam (ceea ce nu e deloc usor) trebuie tratate (ceea ce e si mai greu). Principala problema a acestor microbacterii consta in faptul ca sunt greu de diagnosticat, desi sunt foarte frecvente, adica discutam de un grad mare de infestare a populatiei, deseori nu creeaza simptomatica, dar stau la baza multor sindroame autoimune, unele dintre ele deosebit de grave (lupus, scleroza multipla etc.).

Sfatul pe care il dau intotdeauna in astfel de situatii este de a incerca sa excludem o astfel de parazitoza, respectiv de a incerca sa o identificam. De aceea, in prima instanta recomand un screening general pe antigen nespecific pentru a ne face o idee ce am putea cauta.

Ce inseamna acest lucru: micoplasmele, de exemplu, ca si borreliile sau chlamidiile sunt foarte multe subspecii. Unele dintre ele nici macar nu sunt descoperite (dar stim ca exista), altele de abia sunt descoperite, si inca nu exista chituri specifice, altele nu au neaparat o relevanta patologica. Caracteristica comuna, insa, sunt anumite secvente care se intalnesc la intreaba clasa. Cautarea anticorpilor acestor antigene nespecifice ne da o idee despre clasa cautata, fara a afla si specia. Ca sa ma intelegeti va dau urmatorul exemplu, chlamidia trachomatis genereaza cea nai raspandita infectie cu transmitere sexuala din lume la ora actuala si genereaza sterilitate atat la barbat cat si la femei. Pentru aceasta specie, exista antigene specifice, adica care identifica numai aceasta specie de chlamidii, dar exista si antigene nespecifice situatie in care cand aceastea apar identifica o infectie cu chlamidia, dar nu neaparat cu specia trachomatis.

De aceea pentru inceput, este important de a face aceste teste nespecifice pentru orientarea diagnosticului de exemplu catre o micoplasmoza (oricare ar fi aceasta) sau o borrelioza (indiferent de specie). In acest sens, Institutul de Parazitologie Fundeni are o importanta deosebita prin elaborarea imunologiei pe antigene nespecifice la principalele clase de microbacterii si paraziti intracelulari. Odata descoperita o anumita clasa sau alta se poate nuanta diagnosticul in directia identificarii speciei, pe de o parte, pe de alta parte in astfel de infectii este recomandata inceperea tratamentului NUMAI dupa o certificare printr-o metoda directa de diagnostic.

Imunologia cauta anticorpii prezenti in organism la un anumit patogen (antigene specifice) sau la o anumita clasa de patogeni (antigene nespecifice). Metodele directe insa, sunt acelea care identifica patogenul, fie pe culturi celulare, fie la microscop (microscopie in camp intunecat), fie identifica secvente specifice numai anumitor microbi. Datorita dificultatii de tratament a acestor infectii este deosebit de important, odata gasita aceasta directie pe care ne-o da imunologia sa incercam sa identificam patogenul si in mod direct, pentru a avea dovezi clare asupra tipului de infectie.

In cazul dvs., tinand cont de simptomatica pe care o prezentati, pentru inceput ar fi indicat sa va adresati Institutului de Parazitologie Fundeni, Dr. Gogoase Ghervan, dupa care, in functie de ce patogeni gasim si bineinteles, daca gasim ceva, putem nuanta diagnosticul in laboratoare dedicate, specializate pe genul de patogeni.

Cu stima,
Dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde cristiana » Mar Noi 30, 2010 7:18 pm

Domnule doctor, in primul rand vreau sa va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat si daca ati putea, va rog sa -mi spuneti daca si cum as putea cunoaste daca aceste leziuni sunt vechi si nu se maresc sau daca ele sunt in evolutie. Mentionez ca durerile de cap sunt dese, mai mult pe partea stanga de obicei, si ametelile persista dar sunt suportabile. Durerile de genunchi sunt mai rare si cele de coloana (senzatia de taiere ) sunt si in regiunea salelor si dupa cap si la mijloc, dar cel mai suparator este faptul ca am mai mereu senzatia de ameteala. Este posibil ca toate aceste simptome sa fie urmare a unei stari indelungate de oboseala si insomnii sau datorita oboselii si stresului s-a declansat acesta reactie in organism ca urmare a unei infectii cu bacterii de care nu am stiut?
Astept, cu respect rapunsul dvs. !
cristiana

Mesajde HBOT » Lun Dec 06, 2010 11:55 am

Stimata doamna,

pe baza RMN-urilor succesive putem monitoriza evolutia acestor leziuni. De asemenea, in functie de simptomatica putem intui daca aveam de-a face cu un fenomen progresiv (leziuni active). Desigur ca acest lucru vi-l poate evalua si explica medicul neurolog, cel mai in masura sa monitorizeze aceste leziuni.

Daca a fost oul sau gaina primul, in medicina e mai putin important sau mai bine spus pentru cei care diagnozticheaza, desigur ca are o importanta deosebita, dar pentru terapeuti este important sa vedem ce aveti ca sa va putem trata. Adica, daca cumva aveti o infectie, pentru un terapeut, mai putin conteaza daca aceasta a declansat oboseala, sau oboasela exacerbeaza infectia, important este sa vedeti daca o aveti, si daca o aveti, sa o tratati. Pentru asta e nevoie de un diagnostic, adica de eliminat o serie de suspiciuni precum cea de micoplasmoza sau cea de borrelizoa, iar daca se confirma una din ele sau alta, atunci trebuie sa o tratati.

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde a.moscu » Mar Apr 05, 2011 8:15 am

Pacient diagnosticat la Constanta si confirmat prin microscopie in camp intunecat, in Bucuresti.
http://www.youtube.com/watch?v=PEIPr356Mvw
a.moscu

Mesajde florin » Mar Apr 05, 2011 9:19 am

Microscopie in camp intunecat in Bucuresti,unde anume?
florin

Mesajde a.moscu » Mar Apr 05, 2011 12:38 pm

Filmul pe care il vedeti mai sus , este facut intr-un cabinet veterinar in Bucuresti , care se numeste "Cabinet veterinar Sf. Mucenic Modest " si este condus de medicul veterinar Cristi Moscu . Nr de telefon : 0212234024.
Cabinetul a fost dotat cu acest microscop , in vederea diagnosticarii la animale , a acestei boli (borelioza ) .
Borelioza ca si babesioza , ehrlichioza , bartoneloza , etc sunt zoonoze . Aceeasi categorie de patogeni infecteaza atat omul cat si animalele. Medicii veterinari au abilitatea de a lucra cu microscopul in vederea diagnosticarii acestor zoonoze . Borelia este o spirocheta care necesita aceasta tehnica speciala pentru evidentierea ei si din acest motiv s-a cumparat noul microscop.
Datorita microscopului cu camp intunecat se poate pune un diagnostic de certitudine in borelioza .
Medicii veterinari pot pune in evidenta patogenul cu ajutorul microscopiei in camp intunecat , iar medicul curant interpreteaza rezultatul , initiaza si dirijeaza tratamentul.

Proba de sange din filmul de mai sus , apartine unui pacient care este in tratament la Centrul de Medicina Hiperbara din Constanta .
a.moscu

Mesajde florin » Mar Apr 05, 2011 7:15 pm

Multumesc.
florin

Mesajde HBOT » Mie Apr 06, 2011 12:42 am

Nu pot decit sa confirm cele spuse de colegii din Bucuresti!

Oricum analizele directe de diagnosticare microbiologica nu sint apanajul exclusiv al mediclor umani, ci mai degraba al biologilor, pe linga care desigur si medicii umani sau veterinari pot prepara astfel de probe. Borreliile sau ehrlichiile, la fel ca si babesiile si toate celelalte sint specii de bacterii care de fapt arata ABSOLUT IDENTIC indiferent de animalul parazitat, adica atit in singele bipedelor cit si al patrupedelor! Asa ca o borrelie la microscopul in cimp intunecat arata ABSOLUT la fel, egal ca infecteaza un ciine sau o pisica sau infecteaza un om. In medicina este inportant de a cauta cauza cit mai exacta a afectiunii iar aceasta cu orice mijloace, ASA CA MIE personal imi este ABSOLUT EGAL cine prelucreaza proba, daca este biolog sau medic! Oricum in trecut am recomandat des in cazul suspiciunii de ehrlichioza pacientilor umani sa se adreseze medicilor veterinari, din simplul motic ca acestii vad zilnic ehlichii la catei infectati. Intr-alta ordine de idei inca de cind am venit in Romania am constatat un lucru extrem de ciudat: la oameni nici un caz de ehrlichioza (ce poate da grave probleme, pina la insuficiente renale grave) iar la ciini (adica la veterinarii care o cauta) exista extrem de des. Ori cum aceasta se ia, la fel cum o iau ciini o iau si oameni. DAR in Romania ehrlichia nu se cauta deorece simptomatica data de aceasta este mai degraba una care tine de interne decit de infectioase iar pacientul este ani de zile "tratat" cu tot felul de afectiuni idiopatice (adica de cauza necunoscuta). Astfel descoperim ehrlichioze in CMHC la oameni cam in aceiasi proportie in care descopera si medici veterinari la animale si putem afirma cu certitudine ca ehrlichioza ca si borrelioza in Romania nu sint boli rare ci FOARTE FRECVENTE! Este de ajuns numai sa le cauti ca dai de ele probabil in fiecare bloc daca nu chiar pe fiecare scara!

Cit despre pacienta pot spune ca s-a adresat CMHC in urma cu citeva luni cu diagnosticul de NACF (necroza aseptica bilaterala) in urma tratamentului prelungit cu corticosteroide, ca urmare a diagnosticului ERONAT de scleroza multipla, pus in urma cu aproape un deceniu. In urma investigatiilor noastre am constatat prezenta necrozei aseptice si cu alte localizari (probabil tot ca urmare a cortisteroizilor in conditiile unei vasculite infectioase) si raspunsul pozitiv la ELISA pe borrelii.

Acest caz insa are o importanta majora pentru medicina in general, deoarece RMN-urile facute in timp indica citeva semne clare CONSIDERATE a fi specifice sclerozei multiple. Lasind de o parte ca este un non-sens sa afirmi ca un semn oarecare ar fi ceva tipic pentru o afectiune care de fapt nici macar nu stim ce este, tocmai acest caz CONFIRMA ca anumite semne asa-numite tipice pentru SM nu sint chiar asa de tipice si iata ca apar si in NEUROBORRELIOZA, adica inca o data in plus inainte de a ne gindi macar la SM ar trebui investigat serios si doar asa in dorul lelii o posibila infectie cu o specie de borrelia. Oricum in citeva zile voi posta RMN-urilr cerebrale ale acestui caz, RMN-uri considerate tipice pentru SM, care insa cel putin in acest caz apar si in cazul unei neuroborrelioze.

Ma bucur nespus de aceasta posibilitate de diagnostic din Bucuresti si in continuare SINT EXTREM DE MIRAT ca o tara precum Romania in care exista o specialitate distincta, cea de medic infectionist (este adevarat ca cea de medic de medicina hiperbara n-a existat pina nu demult) si mai ales in care fiecare oras dispune de un spital de boli infectioase, aceasta metoda de diagnostic nu prea este cunoscuta in rindul medicilor umani, sau ma rog, daca este cunoscuta cu atit mai mare este surprinderea ca nu este aplicata in fiecare oras al tarii. Este posibil ca aceasta infectie sa fie subestimata, dar cine nu o cauta NU ARE NICI CUM SA O GASEASCA!

Oricum atit la animale, care de fapt sint rezervorul de infectie si pentru noi, cit si in cazul oamenilor, aceasta infectie este greu de tratat, DAR SE TRATEAZA si oricum trebuie recunoscuta si tratata, nu numai datorita consecintilor catastrofale pe care le poate genera dar si din simplul motiv ca cine o are o poate si DA, in special la cei din jurul lor, adica la cei dragi lor, chiar mai repede decit unii cu studii medicale cred!

Cu stima,
Dr. Ion
0040241511022
HBOT

Mesajde a.moscu » Joi Apr 07, 2011 2:13 pm

a.moscu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Boli infectioase