Neuroborelioza

Neuroborelioza

Mesajde Sunshine » Dum Iun 02, 2013 2:29 pm

Buna ziua,

Ma numesc Sergiu, am 24 de ani, sunt din Sibiu si de la varsta de 15 ani, DIN SENIN am inceput sa am probleme de anxietate si atacuri de panica. Am fost trimis de la medic la medic, toate analizele bune, totul okay, deci inevitabil am ajuns la psihiatrie si am fost pus pe antidepresive(inca le iau), cu rezultate aproape egale cu zero(am incercat in jur de 10 tipuri de medicamente psihiatrice minim) si sedinte de psihoterapie cu acelasi efect...zero! In toti acesti 9 ani starea mea s-a agravat din ce in ce mai mult.
Inainte sa inceapa aceste probleme tin minte ca am facut febra mare, 39, am si delirat, fara a fi racit...si brusc a doua zi nu am mai avut nimic.Practicam fotbal in cadrul unui club si stateam toata ziua prin iarba si mai tot timpul eram la pescuit deci e foarte probabil sa fi fost muscat de o capusa.
NU tin minte sa fi avut eritem.
Acum aproximativ 2 ani de zile am avut febra in fiecare zi, 37,5 - 37,8. Am refuzat sa cred ca e ceva in neregula cu mine din punct de vedere psihiatric(si acesti 9 ani de antidepresive luate degeaba intaresc afirmatia) si am facut sute de analize care desigur ca au iesit bine(in afara de RMN, unde au fost evidentiate multiple demielinizari inactive-diagnostic de SM exclus de 3 neurologi)...si...in numeroasele nopti de research-uri pe Google am aflat de Lyme. Am fost si am facut un Western Blot la Lyme Diagnostic.
Rezultatele au fost urmatoarele:

Prezenta anticorpilor anti-borrelia lgG senso lato la intensitate mare demonstreaza existenta infectiei in antecedente, fara insa a reprezenta un martor al vindecarii.
Euroimmun western-blot RN-AT lgG este negativ dar semnalam prezenta flagelinei( p41 - proteina specifica de grup) celelalte proteine avand activitate redusa.
Euroimmun western-blot Cardiolipin + Treponema Pallidum lgG este negativ.
Se recomanda interpretarea rezultatelor in context clinic.
Am atasat rezultatele de la Lyme Diagnostic.
Am facut si o microscopie in camp intunecat la dl.dr.Moscu unde s-au evidentiat spirochete si gemme.
Teste de toxocara, toxoplasmoza, si mycoplasma am facut si au iesit negative toate.

Din cate am citit p41 nu inseamna neaparat Lyme, ci spirocheta...flagelina...dar celelalte bacterii care au forma de spirocheta sunt sifilis-care a iesit negativ, leptospiroza-cu care nu stiu daca poti trai in sange atatia ani si...Lyme...deci prin excludere ma gandesc eu, amator fiind, ca ar fi Lyme.
Am inceput tratament antibiotic cu o luna de azitro + tinizol, urmat de o luna doxicilina + ciprofloxacina + tinzol si inca 21 de zile din care doar 15 zile am suportat de tavanic + rifampicina(care mi-a pus capac...)
Dupa aceste 3 luni de tratament ma simt si mai rau decat la inceput.Am slabit 20 kg in 4 luni,din cand in cand imi amorteste jumatate din fata si ma arde(nu am mai avut asa ceva),ma dor muschii picioarelor incat ma trezesc din somn,am fasciculatii in tot corpul inclusiv pe pleoapa ochiului, ma arde talpa stanga atat de tare incat nu pot sa adorm, plang toata ziua, simt ca am 10 tone ce ma apasa pe cap,simt ceva ciudat prin cap, simt ca o iau razna curand...traiesc de pe o zi pe alta. Nu am mai iesit din casa de 1 an...am devenit agorafob.Probleme cu incheieturile nu am...cel putin pana acum.
Nu stiu ce sa mai cred in legatura cu Lyme-ul...daca sufar de Lyme...daca nu sufar...si daca sufar de ce nu simt o imbunatatire mica dupa 500 de antibiotice luate(ca nu ma astept sa ma vindec in 3 luni).
Momentan nu mai sunt pe antibiotice de aproximativ o luna si jumatate...tura de tavanic mi-a pus capac. AM repetat RMN-ul dupa aceste 3 luni de anbitiotice si nu s-a evidentiat vreo modificare fata de cel anterior.
Dumneavoastra domnule doctor, ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac ?

Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Sunshine

Înapoi la Boli infectioase