Boala Lyme

Boala Lyme

Mesajde gabicos » Mie Feb 06, 2013 3:35 pm

Buna ziua, Am fost diagnosticata cu neuriborelioza si artrita Lyme in nov 2013, am inceput tratament iv cu ceftriaxone 2 g, dar dupa a 8-a perfuzie am facut alergie(eritem generalizat, edem Quinke) si am intrerupt tratamentul. Dupa 5 zile de hidrocortizon iv alergia a cedat, apoi am inceput un nou tratament cu Doxicilina 30 zile.Dupa tratamentul cu Doxi nu simt decat o usoara ameliorare, continua sa ma doara articulatiile(umar, cot, spate) , Daca la primul test WB pt borelia am avut doar anticorpi IgG pozitivi, la 7 zile de la terminarea antibioticului, anticorpii IgM sunt la valoare intermediara si IgG negativ. Ce semnificatie are acest rezultat? Ca boala s-a reactivat? Pentru ca eu ma simt mai rau, pe langa durerile articulare au reaparut si frisoanele cam dupa 10 zile de la terminarea antibioticului. Oricum medicul care ma tratea a a spus ca probabil voi face o noua cura de tratament , ca nu dispare asa usor simptomatologia.Cum stiu ca m-am vindecat ? Care e evolutia normala a anticorpilor sau ce analiza se poate face care sa confirme disparitia spirochetelor?
gabicos

Re: Boala Lyme

Mesajde numaiunaltblog » Mie Feb 06, 2013 10:10 pm

de neuroborrelioza nu te vindeci cu 8 zile de antibiotic, nici cu 30. e nevoie de luni, uneori ani intregi pentru a te vindeca 100%.
documenteaza-te pe net despre ce e vorba.
numaiunaltblog

Re: Boala Lyme

Mesajde Ami » Sâm Feb 16, 2013 1:25 pm

Si eu am urmat mai bine de 2 luni de tratament si din contra ma simt mai rau decat inainte. Este foarte complicat. Nu te astepti sa te vindeci am citit destule informatii in care se pune accent pe faptul ca tratamentul este de lunga durata. Dar nici sa te simti mai rau decat inainte. Este foarte confuza situatia incepand de la testele de laborator pana la stabilirea unui tratament eficient. Nu mai departe mediatizarea cazului lui Serban Georgesu odiheasca-se in pace, de la el s-a inceput o adevarata isterie cu lyme (ca are si familia ca are tot blocul unde a locuit) si de fapt omul avea o boala fatala. Nu se stie unde si-a facut analizele de l-au depistat cu lyme daca au iesit pozitiv.
Ami

Înapoi la Boli infectioase