amputatie picior diabetic

amputatie picior diabetic

Mesajde Nicoleta_A » Joi Feb 24, 2011 10:38 am

Tatal meu in varsta de 72 de ani, diabetic insulino-dependent de peste 20 ani, a suferit zilele trecute o amputatie de membru inferior (de deasupra genunchiului). L-am internat in urma cu 2 saptamani la Fundeni la chirurgie vasculara, initial pprezentand o ulceratie la nivelul labei piciorului. La o zi dupa internare i-au fost amputate 3 degete. Dupa operatie a avut dureri groaznice si piciorul foarte umflat. In cateva zile gangrena a urcat pe artere si decizia finala a fost de amputatie. In acest moment starea lui pare a fi una buna, dar este prematur sa spunem ca am trecut de ce era mai greu, probabil ca greul de-abia incepe. Am auzit ca la diabetici pot exista tot felul de complicatii post amputare. Intrebarea este: cu ajutorul tratamentelor Dvs. am putea sa ajutam post spitalizare la o vindecare si recuperare mai rapida? Mentionez faptul ca la piciorul ramas "intreg" are si acolo o amputatie de deget mic survenita acum 4 ani. Imi pare rau ca nu am auzit de Dvs. in urma cu o luna, dar acum nu doresc altceva decat sa incerc sa evit alte complicatii peste toate suferintele si incercarile tatalui meu. Va multumesc.
Nicoleta_A

Înapoi la Ortopedie