necroza avasculara de cap femural bilateral

necroza avasculara de cap femural bilateral

Mesajde Thea22 » Lun Aug 16, 2010 12:12 pm

As dori sa primesc raspuns de la Domnul Doctor Bogdan Cristian Ion.Acum o saptamana tatal meu in varsta de 47 de ani a efectuat un examen RMN in urma caruia a fost diagnosticat cu necroza avasculara de cap femural bilateral, stadiul III de partea dreapta,stadiul I de partea stanga dupa Ficat si Arlet. Dupa primirea rezultatului am mers la medicul care ii recomandase initial acest examen, un medic ortopedist din Slobozia,noi fiind din Fetesti, Ialomita, iar acesta i-a spus destul de clar ca trebuie sa se opereze, sa isi puna proteza. Am citit foarte multe articole pe net si am observat ca multe persoane au gasit si alte solutii. Operatia mi se pare un caz extrem.El a fost si este o persoana foarte activa si psihic este foarte daramat. Va rog din suflet sa imi da`ti un sfat.se mai poate face si altceva? Aceste sedinte mai pot avea efect in cazul lui sau este necesara operatia? Va putem trimite pe o adresa de mail o copie a cd`ului? Va multumesc anticipat!!!
Thea22

Re: necroza avasculara de cap femural bilateral

Mesajde HBOT » Joi Aug 26, 2010 4:20 pm

Operatia de protezare este o solutie terapeutica atunci cand vorbim despre coxartroza (capetele femurale au suferit modificari/ tasari etc.). In cazul tatalui dvs., daca interpretarea RMN a fost facuta corect, putem vorbi insa si de posibilitatea vindecarii, cu conditia ca acel cap femural (dreptul, deoarece se afla intr-un stadiu mai avansat) sa-si fi pastrat sfericitatea. Stadiul incipient al NACF pentru piciorul stang indica faptul ca acesta are 100% sanse de vindecare. Insa, cel mai important lucru la acest moment este sa ne contactati pentru a ne putea trimite CD-ul cu imaginile respective pentru ca medicii din centrul nostru sa le poate vizualiza si sa poata emite o parere in vederea stabilirii conduitei terapeutice. La fel de important este ca tatal dvs. sa reduca miscarea cat mai mult, iar daca trebuie totusi sa mearga sa foloseasca pentru deplasare cotiere (carjele de mana), iar sprijinul la ridicare sa fie mai mult pe maini. Diferenta dintre stadiul III (atunci cand oxigenarea hiperbara poate trata NACF) si stadiul IV (coxartroza, modificari ale capului femural) o poate face o singura miscare brusca moment in care capul femural (mai) afectat se poate prabusi, iar in aceste conditii singura posibilitate este intr-adevar operatia de protezare. Asadar, incercati sa ne trimiteti acel RMN cat mai repede cu putinta. Datele noastre le gasiti foarte usor pe site-ul nostru www.medicinahiperbara.ro.

Cu stima,
HBO TEAM
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la Ortopedie