medicala

medicala

Mesajde dumitrupantiru@gmail.com » Mar Iun 08, 2010 10:05 pm

am virsta de 38 am o suferinta de 20 boala se numeste osteomielita am pina in prezent 8-9 interventi chirugicale si fara rezultat rugmintea mea este cind de eficent este tratamentul hiperbar vreau sa-mi raspundeti sincer ca sint de un an de zile pe drumuri si nu imi gasesc rezolvarea ;ultimile interventii sau facut la siptalul foisor de dr stanescu
dumitrupantiru@gmail.com

Re: medicala

Mesajde HBOT » Vin Iun 25, 2010 11:52 am

Stimate pacient,

Osteomielita este, de mai bine de 50 de ani, in toata lumea o indicatie absoluta pentru oxigenoterapia hiperbara. Operatiile repetate fara rezultat, pe care le-ati efectuat deja arata cat de greu de tratat este aceasta afectiune. Tratamentul osteomielitei este unul complex. Monitorizarea acesteia este, de asemenea, destul de complicata si dificila.

Odata patrunsa o bacterie in interiorul unui segment osos, aceasta provoaca inflamatie, adica edem osos, edem care duce la cresterea presiunii in interiorul osului ce blocheaza vascularizatia. Blocarea vascularizatiei duce la necrozarea segmentului afectat (care constituie un substrat pentru dezvoltarea infectiei, in continuare) si nu permite patrunderea factorilor imunitari sau a antibioticelor in aceste compartimente. Operatiile osoase fara o protectie suficienta antibiotica nu fac altceva decat sa propage infectia de-a lungul osului.

Tratamentul osteomielitei este extrem de dificil si deosebit de scump. In primul rand, monitorizarea evolutiei osteomielitei se face NUMAI cu ajutorul RMN-ului, singura investigatie care permite vizualizarea zonelor de edem osos, respectiv de intindere a infectiei. Aceste investigatii se fac continuu, ori de cate ori se incearca o noua terapie, numai dupa disparitia zonelor de edem pe RMN putem vorbi de o vindecare a acestei afectiuni.

Deseori, pe parcursul tratamentului antibiotic, este necesara evidarea sechestrelor osoase si umplerea acestora cu substituent osos, eventual cu antibioticul la care raspunde infectia.

Oxigenarea hiperbara se aplica in osteomielita, nu neaparat datorita efectului antibiotic, ci datorita efectului de angioneogeneza (refacerea patului vascular cu refacere tisulara). Osteomielita se caracterizeaza prin edem osos provocand sindrom de compartiment, adica in segmentul osos afectat nu intra nimic, nici macar oxigenul. Oxigenul hiperbar insa, reface zonele adiacente infectiei, permitand refacerea osoasa incet, incet catre zonele infectat, astfel ca pe fiecare sedinta putem spune ca mai castigam cate un milimetru de tesut osos. Odata redus edemul, atunci atat oxigenul la presiuni partiale mari, cat si factorii de imunitate, eventual antibioticele, pot patrunde in arealele afectate, combatand infectia. De aceea, oxigenarea hiperbara duce la vindecarea infectiei si la refacerea tesutului osos, la fel ca si in cazul necrozelor osoase aseptice. De fapt, osteomielita nu este altceva decat o necroza osoasa, dar SEPTICA. Necesarul de sedinte depinde de marimea zonei de os distrusa (necrozata) si terapia poate dura intre 60 si chiar peste 100 de sedinte. Principala problema in tratamentul osteomielitei nu o constituie eficienta tratamentelor ci faptul ca antibioticele de generatie noua, la care bacteriile implicate in osteomielita sa poata raspunde, subtituentii ososi, oxigenarea hiperbara de lunga durata au un pret de mii si zeci de mii de euro.

Pentru detalii ne puteti contacta la receptia Centrului de Medicina Hiperbara Constanta (CMHC).
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Înapoi la Ortopedie