terapie hiperbara in neuroborrelioza.

terapie hiperbara in neuroborrelioza.

Mesajde Doina » Dum Mai 13, 2012 4:55 pm

D-nul Dr Ion,

Sora mea este diagnosticata cu neuroborrelioza, i-am refacut acum analizele (RNAT, wb pt afzelii si garinii), pozitiv pe afzelii si garinii.Din luna noiembrie 2011 a inceput antibioterapia.Infectia este cronica, in 1999 a fost diagnosticata cu SM.La inceputul antibioterapiei prezenta afectiuni neuro, se putea deplasa, insa numai cu sprijin. In primele luni de antibioterapie au fost recuperari, nu semnificative, dar vizibile. In luna decebrie putandu-se chiar deplasa singura.De la inceputul anului 2012 starea s-a inrautatit semnificativ, de atunci fiind in incapacitate de locomotie.Isi poate misca membrele, poate face anumite exercitii, dar in momentul de fata nu poate sta nici macar in sezut nesprijinita.De aprox 3 saptamani am semnalat o imbunatatire, nu-i mai tremura absolut deloc partea dreapta.Astfel ca a renuntat total la Lioresal.
Consderati ca in situatia asta terapia hiperbara ar putea-o ajuta, cel putin intr-o oarecare masura? Este indicat ca, urmatoarea cura de antibioterapie sa fie combinata cu un nr de sedinte (pe care, daca va fi cazul, le veti stabili Dvs, desigur) de terapie hiperbara? Terapia hiperbara se poate face in orice conditii, sau trebuiesc indeplinite anumite criterii? Dealtfel, saptamana viitoare vom ajunge la consultatie la Dvs.
Doina

Re: terapie hiperbara in neuroborrelioza.

Mesajde Doina » Dum Mai 13, 2012 5:28 pm

V-am intrebat toate astea deoarece am retinut, nu stiu daca este corect, ca, pentru a verifica daca sunt procese inflatorii, se administreaza solumedrol perfuzabil.Terapia hiperbara se administreaza in cazul in care pacientul raspunde la solumedrol?
Doina

Mesajde HBOT » Dum Iun 03, 2012 9:37 am

Parerea mea despre solumedrol si corticoterapie in general pe borrelioza sau tuberculoza am exprimat-o aici;

viewtopic.php?f=29&t=3969&p=5920#p5920

Desigur ca in cazul unei afectari grave pe antibioterapie se poate folosi corticoterapia inalt dozata de scurta durata, dar SUB ANTIBIOTIC si numai daca este neaparat necesara!

Cu stima,
dr. Ion
http://www.medicinahiperbara.ro/
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta/Tg. Mures
0040241511022
HBOT

Mesajde Violeta » Joi Sep 19, 2013 2:01 pm

Din 2011 am observat ca sotul meu are unele probleme la vorbit, mers mai greoi, oboseala, slabiciune, apoi au aparut ameteli usoare si mersul tot mai greoi.
A fost diagnosticat cu scleroza multipla in martie anul acesta in urma unei punctii lombare prin care s-a descoperit prezenta benzilor oligoclonale. (Din septembrie 2011 i-am tot rugat pe neurologi sa-i faca punctie lombara dar au asteptat probabil aparitia altor simptome mai concludente, iar starea lui s-a inrautatit usor). Din iunie a inceput tratamentul cu interferon si-l suporta bine iar starea lui pare mai buna, in primul rand nu mai oboseste chiar asa repede.

A facut testul pentru borrelia la Bioclinica dar a iesit negativ. De-abia anul acesta am ajuns la Budapesta la dl. Boszik. WB-ul e negativ insa prin microscopie in camp intunecat s-au descoperit 3 infectii. Diagnosticul dr. Boszik este:

Lyme borreliosis chronica. Bartonellosis. Babesiosis in stadio post therapiam. (desi nu a facut nici un tratament contra babesiosei, nu inteleg de ce ar fi post therapiam)

Inca nu a inceput tratamentul cu antibiotice, stiti cumva cui m-as putea adresa pentru reteta? Sau se poate si fara? Neurologii la care am fost nu sunt de acord cu ideea de infectie si considera tratamentul cu antibiotice inutil.
Considerati ca terapia hiperbara l-ar putea ajuta? Ce parere aveti, sa continue tratamentul cu interferon? Pe de alta parte ar mai fi cel cu venin de albine... Totul pare un haos si nu mai stim de cine sa ascultam.

Multumesc pentru ocazia de a va putea cere sfatul.
Violeta

Înapoi la Neurologie